Nazi Doktorların İnsanlar Üzerinde Yaptığı Akıllara Durgunluk Veren Deneyler

İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman Nazi hükümeti ve çalışanları tarafından gerçekleştirilen sözde bilimsel deneyler.
Nazi Doktorların İnsanlar Üzerinde Yaptığı Akıllara Durgunluk Veren Deneyler


kafa yaralanma deneyi

1942'nin ortalarında, işgal altındaki polonya'da baranowicze'de, bilinen bir nazi sd güvenlik servisi subayı tarafından işgal edilen özel evin arkasındaki küçük bir binada deneyler yapıldı. çocuk hareket edemiyordu. üstünde, birkaç saniyede bir kafasına inen mekanik bir çekiç vardı. çocuk işkenceden çıldırdı.

sıtma deneyi

sağlıklı mahkûmlara sivrisinekler ya da dişi sivrisineklerin mukus bezlerinin özlerinin enjeksiyonları yoluyla bulaştı. hastalığa yakalandıktan sonra, denekler, göreceli etkinliklerini test etmek için çeşitli ilaçlarla tedavi edildi. bu deneylerde 1.200'den fazla insan kullanıldı ve sonuç olarak 600'den fazla kişi öldü.

kemik kası & sinir nakli

eylül 1942'den aralık 1943'e kadar, alman silahlı kuvvetlerinin yararına, kemik, kas ve sinir rejenerasyonunu ve bir kişiden diğerine kemik naklini incelemek için ravensbrück toplama kampında deneyler yapıldı. anestezi uygulanmadan deneklerden kemik, kas ve sinir kesitleri alındı. bu operasyonlar sonucunda birçok mağdur yoğun ızdırap, sakatlanma ve kalıcı sakatlık yaşadı.

ikiz deney

deneylerin merkezi lideri, 1943'ten 1944'e kadar auschwitz'de hapsedilen yaklaşık 1.500 set ikiz üzerinde deneyler yapan josef mengele idi. yaklaşık 200 kişi bu çalışmalardan kurtuldu. ikizler, yaş ve cinsiyete göre düzenlenmiş ve ikizlerin gözlerine renk değiştirip değiştirmeyeceğini görmek için farklı boyalar enjekte etmekten yapışık ikizler yaratma girişimlerinde ikizleri dikmeye kadar değişen deneyler arasında kışlalarda tutuldu.

sülfonamid deneyleri

temmuz 1942'den yaklaşık eylül 1943'e kadar, ravensbrück'te sentetik bir antimikrobiyal madde olan sülfonamidin etkinliğini araştırmak için deneyler yapıldı. deneklerde oluşan yaralar, streptococcus, clostridium perfringens (gazlı kangrende başlıca neden olan ajan) ve tetanoza neden olan ajan clostridium tetani gibi bakterilerle enfekte olmuştur. yaranın her iki ucundaki kan damarlarının bağlanmasıyla kan dolaşımı durdurulmuştur. savaş alanı yarasına benzer bir durum yaratmak için. odun talaşı ve buzlu camın yaralara girmesiyle enfeksiyon şiddetlendi. enfeksiyon, etkinliklerini belirlemek için sülfonamid ve diğer ilaçlarla tedavi edildi.

dondurma deneyi

1941'de luftwaffe'de hipotermiyi önlemenin ve tedavi etmenin yollarını keşfetmek amacıyla deneyler yaptı. 360 ila 400 deney ve 280 ila 300 kurban vardı ve bazı kurbanların birden fazla deneye maruz kaldığını gösteriyordu. başka bir çalışma, mahkumları -6 °c (21 °f) kadar düşük sıcaklıklarda açık havada birkaç saat çıplak bıraktı. deneyciler, soğuğa maruz kalmanın fiziksel etkilerini incelemenin yanı sıra, hayatta kalanları yeniden ısıtmanın farklı yöntemlerini de değerlendirdiler. bir asistan, daha sonra bazı kurbanların yeniden ısınmak için kaynar suya atıldığını ifade etti. bu deneyler sonucunda yaklaşık 100 kişinin öldüğü bildiriliyor.

deniz suyu deneyleri

temmuz 1944'ten eylül 1944'e kadar dachau toplama kampında deniz suyunu içilebilir hale getirmenin çeşitli yöntemlerini incelemek için deneyler yapıldı. bir noktada, yaklaşık 90 romandan oluşan bir grup, dr. hans eppinger tarafından yiyeceklerden yoksun bırakıldı ve içmeleri için deniz suyundan başka bir şey verilmedi ve onları ağır şekilde yaraladı.
o kadar susuz kalmışlardı ki, diğerleri onları içilebilir su elde etmek için yeni paspaslanmış yerleri yalarken gördüler.

yangın bombası deneyleri

kasım 1943'ten ocak 1944'e kadar, çeşitli farmasötik preparatların fosfor yanıkları üzerindeki etkisini test etmek için buchenwald'da deneyler yapıldı. bu yanıklar, yangın bombalarından çıkarılan fosfor malzemesi kullanılarak mahkumlara uygulandı.

zehirli deneyler

aralık 1943 ile ekim 1944 arasında, çeşitli zehirlerin etkisini araştırmak için buchenwald'da deneyler yapıldı. zehirler, deney deneklerin yiyeceklerine gizlice uygulandı. kurbanlar zehir sonucu öldü ya da otopsi yapılmasına izin vermek için hemen öldürüldü. eylül 1944'te deneysel denekler zehirli mermilerle vuruldu, işkence gördü ve sıklıkla öldü.

sterilizasyon deneyleri

naziler, toplama kamplarında tutulan esirlere toplu sterilizasyon denemeleri yaptı. bir dizi deneyde kadın üreme organlarına kimyasal tahriş edici madde enjekte edildi ve bazı kadınlar vefat ettiler. yaşayanlar ise otopsilerin yapılabilmesi için öldürüldüler. başka bir deney setinde esirler; mideleri, kasıkları ve kalçalarında ciddi yanmalara neden olan yoğun x-ışınlarına maruz bırakıldı.

yüksek irtifa deneyleri

1942'nin başlarında, dachau toplama kampındaki mahkumlar, sigmund rascher tarafından yüksek irtifalarda fırlatmak zorunda kalan alman pilotlara yardım etmek için deneylerde kullanıldı. bu mahkumları içeren düşük basınçlı bir oda, 20.000 m'ye (66.000 ft) kadar olan irtifalardaki koşulları simüle etmek için kullanıldı. rascher'ın ilk deneyden sağ kurtulan kurbanların beyinleri üzerinde dirikesim yaptığı söylendi. 200 denekten 80'i düpedüz öldü ve diğerleri idam edildi.

tifüs aşısı deneyleri

buchenwald ve natzweiler toplama kamplarındaki doktorlar, 1941 yılının sonundan 1945 yılının başına kadar esirlere, tifüs ve diğer ateşli hastalıkların aşısını verdiler ve sonra virüs enjekte edildi. esirlerin %90’ın fazlası ne yazık ki yaşamını yitirdi. doktorlar sarı humma, çiçek, tifüs ve diğer hastalıklarla ilgili deneylere devam ettiler.

kan pıhtılaşma deneyleri

sigmund rascher, pancar ve elma pektininden yapılan ve kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan polygal'in etkilerini denedi. polygal tabletlerin önleyici kullanımının, savaş veya ameliyat sırasında meydana gelen ateşli silah yaralanmalarından kaynaklanan kanamayı azaltacağını öngördü. 

deneklere bir polygal tablet verildi ve boyunlarından veya göğsünden vuruldu veya uzuvları anestezi olmadan ampute edildi. rascher, insan denemelerinin doğasını detaylandırmadan polygal kullanma deneyimi hakkında bir makale yayınladı ve ayrıca maddeyi üretmek için mahkumlardan oluşan bir şirket kurdu.

kaynaklar1234