Nazilerin, Yahudileri Katletmek İçin Kullandığı Zehir: Zyklon B

Nazilerin toplama kamplarında kitlesel imha silahı olarak kullandığı Zyklon B hakkında merak edilenler.
Nazilerin, Yahudileri Katletmek İçin Kullandığı Zehir: Zyklon B

zyklon b; nazilerin, yahudi katliamlarına aracılık eden siyanür bazlı bir zehirdir.

kurşuna dizmeyle başlayan katliamlar bir süre sonra ss mensuplarında psikolojik travmalara sebep oluyordu. özellikle himmler'in, ss subaylarında alkol bağımlılığının arttığına dair aldığı bilgiler neticesinde farklı ve hızlı çözümler üzerine çalışılmaya başlandı. bu sıralarda ötanazi için engellilere zehirli iğneler kullanılıyordu. kimyasal araçlarla öldürmek üzerine çalışmalar yapıldı.


bu dönemde degesch ve tesch & stabenow gibi şirketler, daha önce tarım ilacı olarak böceklerin öldürülmesinde kullanılan, siyanür bazlı bir zehir olan zyklon üretiyorlardı. abd'de meksika'dan gelen göçmenlerin üzerindeki bitler için de kullanılmış bir bileşikti bu. hidrojen siyanür, ilk olarak 1880'li yıllarda california bölgesinde kullanılmıştı. daha sonra zyklon a olarak da bilinecek zyklon, degesch tarafından geliştirilmeye başlandı.

degussa'nın degesch'i 1922'de satın almasından sonra, kimya ekibi bruno tesch ve walter heerdt hidrojen siyanür üzerine çalışmalar ve bir takım testler yaptıktan sonra gelişmiş bir ürün olan zyklon b ürettiler. 1942'de nihai çözüm arayan ssler, tesch ile iletişime geçti. tesch, ss'lere zyklon b temin etmek suçundan 1946'da idam edilmiştir.


zyklon b, yuvarlak metal kutular içerisinde üretilip kamplara gönderiliyordu. polonya'daki majdanek ve auschwitz'de gaz odaları kurulmuştu. kristal şeklindeki zyklon b taneleri, insanlar gaz odalarına sokulduktan sonra yukarıdaki duş açıklıklarından içeri bırakılıyordu. havayla temas eden zyklon b zehirli bir gaz açığa çıkarıp insanları öldürüyordu. ne kadar çok insan olursa o kadar hızlı boğulma ve ölme olduğunu düşünen ss'ler insanların ellerini havaya kaldırmalarını söylemişti. böylece çok fazla insan doldurulabiliyordu.


zehirli gazi soluyan insanların bazılarının ağızlarından ve burunlarından kan geldiği görüldü. bu cesetler, odaların hemen yakınına kurulmuş krematoryumlarda yakılıp külleri nehirlere dökülüyordu veya gübre yapılıyordu. cesetleri almak için gelen çalışanlar maske takıyorlardı. tesch ve diğer şirket yöneticileri, 1.1 milyon insanın ölümüne sebep olmaktan dolayı asılarak idam edilmiştir. savunmalarında ise "biz, insan öldürdüklerini bilmiyorduk, dezenfektasyon için aldıklarını düşünüyorduk" demişlerdi.


gaz odalarında milyonlarca insan öldürüldü. çoğu kamptaki gaz odaları, himmler'in emriyle yıkılmıştır. hala elimizde fotoğrafları bulunan majdanek, auschwitz gaz odaları fotoğraflarına bakabilirsiniz. gaz odalarında zehirlenmiş ancak krematoryumlarda yakılamamış cesetlerin de fotoğraflarına ulaşabilirsiniz. fotoğraflarına dahi baktığınızda içinizden bir şeyler kopuyor. dikdörtgen bir beton yapının bu kadar korkunç bir yer olabileceğini de ancak naziler gösterebilirdi.