NBA Efsanesi Phil Jackson, New York Knicks'teki Başkanlık Görevinden Neden Kovuldu?

Chigaco Bulls ve Los Angeles Lakers ile kazandığı tam 11 şampiyonluk ile NBA'in en efsane koçlarından biri olan Jackson, üç yıl önce New York Knicks'in Basketbol Operasyonları Başkanı görevine getirilmişti ancak geçtiğimiz günlerde sözleşmenin feshedildiği açıklandı. Peki bunun başlıca sebepleri neler?
NBA Efsanesi Phil Jackson, New York Knicks'teki Başkanlık Görevinden Neden Kovuldu?


phil jackson'ın knicks macerasının başarısızlıkla sonuçlanmasının kendisinden kaynaklanan sebepleri olduğu gibi, ligin bugün geldiği oyuncu diktatörlüğünden kaynaklanan sebepleri de var.

nba her zaman süper yıldızların ligi oldu. süper yıldızlar, ligin hemen her döneminde takım sahiplerinden de, koçlardan da önde oldu. ama aradaki uçurum hiç bugünkü kadar büyük olmamıştı.

phil jckson dediğimiz adam, daha önce jordan'a, shaq'a ve kobe'ye koçluk yaptı. bu adamlara "üçgen hücum oynayacağız" dediği zaman, bu adamlar bunu oynadılar.


şimdi bu oyuncuların tırnağı olmayacak carmelo anthony ve kristaps porzingis gibi adamlar, phil jackson "üçgen hücum oynayacağız" dediğinde buna itiraz ediyor, oynamıyorlar. ve kimse bu adamlara tek kelime edemiyor. neden?... çünkü lig böyle bir yere dönüştü. oyuncular gm'lik yapıyor, koç tayin edip, kovuyor, hücum sistemine kendileri karar veriyor. ki knicks'in bugünkü kadrosu, üçgen hücumu, tarihinde hiç oynanmadığı kadar verimli işletebilecek bir yapılanmaya sahip.

jackson, knicks'de gerçekten kötü kararlar aldı. buna itiraz edemem. ama bu oyuncu kafası ve onlara tanınan imtiyazlarla, zaten onun bir nba takımında başarılı olmasına da imkan yok bugün.

edit: tam ben bu entry'yi yazarken, sözlükte bir yazar şunu karalamış:

--- spoiler ---
çok şükür siktirdi gitti. üçgen üçgen diye takımı bitirdi bunak sözde zenmaster.
--- spoiler ---

bakın işte yeni nesil böyle. phil jackson'a bile saygısızlık yapabilecek çapta oyuncu ve taraftardan geçilmiyor ortalık. jackson bu ortamda zaten fayda sağlayamazdı. onun birikimlerini anlayabilecek kitle yok artık.


11 nba şampiyonluğu kazandırmış bir koça yazık oldu ama new york gibi her daim başarı beklenen bi şehirde james dolan gibi takım sahibi ile çalışılıyorsa kovulmaması şaşırtıcı olur. ayrıyetten carmelo gibi bi ruhsuz adamla başarılı olması da imkansızdı.haklı olarak eleştirilecek yönleri varken haksız bi şekilde eleştirildiği de oldu. bu şehirde devamlı başarı istendiğinden takım sahibi de her sene başı taraftarlara umut dağıtıp kombineleri olabildiğince satma hırsından 17 senede bu takım doğu konferansında 4 kez playoff görebilmiş. phil jackson bu makus talihi değiştirebilseydi, zen master değil buda ünvanı verilirdi.

takım sahibi james dolan o ara ne trendse taraftara şirin görünmek adına hamle yapan şahsiyet. baktı pat riley miami başkanı olarak hem yeni yetme koçla takımın oyununa yön veriyor hem de kariyeri ve ikna gücü sayesinde yıldız oyuncuları miami'ye rahatlıkla getirtiyor diyip piyasada pat riley ayarında kim var derken aklına phil geldi ve yıllık 12 milyonu önüne koyup başkan yaptı. phil jackson'ın koçluk dışında kulüp yöneticiliği ilk kez yapmasından ötürü acemi hamleleri çok oldu. ilk senesinde iman shumpert ile j.r. smith'i yok pahasına cavs'a göndermesi bi de üstüne tim hardaway'i de atlanta'ya jerian grant karşılığında takas etmesi akıl alacak gibi değildi. bedavaya gittiler.


koç tercihi olarak derek fisher hamlesi doğru olabilirdi, ne de olsa onca sene üçgen hücumunu jax'in yanında olduğundan öğrenmişti ama koçluk yeteneği düşük profilli çıktı. kurt rambis ise tam bir faciaydı. o da porzingis'i pota altında oynatmaya kalkıştı. derrick rose hamlesi ne kadar iyise bitmiş sakat joakim noah'a ve courtney lee'ye 4 senelik yüklü bi miktarda kontrat verince takımın ilerleyen senelerde sağlam takım kurma imkanını da ortadan kaldırdı. üçgen oyun sisteminine mızmızlanan porzingis'i medyanın önüne atarak adam etmeye çalışması ile melo'yu buyout edecek olması bardağı taşıran son hamleleri oldu ve kendisini kapının önünde buldu. son hamleleri bana göre doğruydu . melo gibi olduğu yerde sayan medya maymunu olmayı yeğleyen bir tipin yarardan çok zararı oluyordu. kendisi isterse takas oluyordu ama takas edilme imkanı olsa karşılığında iki vasat eleman alınabilir.

porzingis'e lafım yok, bu saatten sonra kim gelse buna laf geçiremez. ne de olsa phil jackson'ı kovdurmuş apoleti olacak. phil yıldızlarla çalışmış bir koç ve yıldız oyuncuların egosunu törpüleyebilen, onları kendi istediklerine ikna edebilen birisi olmasına rağmen burada oyuncularla olan ilişkilerinde başarılı olamadı. çalıştığı takımlarda arkasında duran sağlam gm'ler vardı. burada ise her şeyi yalnız başına yapmaya kalkıştı. şu da var takımların idaresi oyuncuların elinde olduğundan phil'in buna uyum sağlayıp yumuşak bi şekilde hareket etmesi gerekirdi. draft seçimleri de fena değildi. kazandırdığı oyuncular ny'a yararı epey olacaktır.maalesef koçluk ile yöneticiliğin nasıl bambaşka mecralar olduğunu az çok phil jackson yoluyla millet öğrenmiştir. keşke koç olarak ny'e gelseydi diyicem de james dolan'ın olduğu yerde başarı imkansız.