NBA Ekibi Boston Celtics'in Saha Zemin Deseni Neden Diğerlerinden Farklı?

Boston Celtics maçlarını izlerken saha zemininin farklılığı dikkatinizi çekmiştir.
NBA Ekibi Boston Celtics'in Saha Zemin Deseni Neden Diğerlerinden Farklı?

boston celtics maçlarını izlerken saha zemininin farklılığı dikkatinizi çekmiştir. kendi adıma bu parçalı zemin tasarımının seyir zevkini azalttığını düşünüyorum ve bu durum çocukluk yıllarımdan bu yana da dikkatimi çekiyordu. gecenin bu saatinde özet görüntü izlerken bu durumun nedenini araştırmak aklıma geldi:

celtics'in kurucusu ve sahibi walter brown dostumuz 40'lı yıllarda daha fazla seyirci çekmek amacıyla takımın maçlarını oynadığı boston garden'ın zeminini kaliteli bir parkeyle kaplamaya karar verir. ancak zemin ikinci dünya savaşı yıllarında yaşanan ahşap ürünlerinin askeri amaçlarla kullanımı önceliğinden dolayı oluşan tedarik sorunları nedeniyle kaliteyi tutturmak amacıyla bölgedeki çeşitli kereste depolarından elde edilen farklı renklerde ahşaplardan yapılan parkelerle oluşturulmak zorunda kalınır. evet zemin gerçekten de kaliteli ahşaptan yapılmıştır fakat farklı renklerden oluşmaktadır. daha sonraları bu durum ikonikleşir ve celtics'in alameti farikasına dönüşür.


1995 yılına gelince takım maçlarını artık boston garden yerine yeni yapılan td garden'da oynamaya başlayınca o zamana dek korunan orijinal parkelerle vedalaşmak zorunda kalmıştır. ancak takım bu ikonik görüntüyü yaşatmak için yeni yapılan zemini de farklı renklerdeki parkelerle oluşturmaya devam etti.

nba tarafından getirilen kurala göre takımlar saha zeminlerini 10 yılda bir yenilemek zorundadır. bu kural nispeten yeni bir kural olduğundan boston maçları şu anda td garden'da ikinci dünya savaşı yıllarından bu yana yapılmış olan 3.nesil parçalı parke üzerinde oynamaktadır.


evet, tarihçesine bakıldığında değerleri yaşatmak adına güzel ve farklı bir düşünce ama yine de bu görüntünün seyir zevkini azalttığını düşünüyorum.

kaynaklar: laprensalatina.comnbcsportsboston.comen.as.com