NBA Playoff'ları Öğretti Bize: Ligde Bu Senenin Kazananları ve Kaybedenleri

NBA final serisi devam ederken, bu seneki playoff'ların ardından NBA'de bu yılın kazananları ve kaybedenleri ortaya çıktı gibi.
NBA Playoff'ları Öğretti Bize: Ligde Bu Senenin Kazananları ve Kaybedenleri

nba finals 2024 başlığına artık geçtik ama bu senenin playoff'larında dallas'ın trade deadline sonrası takım olarak ne kadar büyüdüğüne, luka-kyrie ikilisinin tüm zamanların en iyi guard ikililerinden birisine nasıl evrildiğini an be an izledik. batı finallerinde patlasa da ant man'in artık ligde bir denge unsuru olduğunu, lebron-durant-curry üçlüsü üzerine yıllardır inşa edilmiş olan nba dinamiklerinin ciddi ciddi değiştiğini de anladık. önemli bir dönüşüm yılı oldu.

playoff'ların kazananları ve kaybedenleri diye bakmak güzel olur diye düşünüyorum:

1. Kazananlar

Doğu Konferansı

boston'ı zaten es geçiyorum. kazanmış olmalarının haber değeri yok.

indiana pacers: haliburton - nembhard - mathurin - siakam - turner beşini ve rotasyonunu tutabilirse doğuda ciddi bir powerhouse takıma dönüşmenin arifesindeler. gerçekten elle tutulur bir geleceğe sahipler. sakatlıklara rağmen doğu finalinde acayip iyi oynadılar.

new york knicks: övülmezse olmaz arkadaşlar. ancak onların en büyük sorunu onları buraya getiren sistemin burada onları bitiriyor olması. mücadele iyidir ama 2024 nba'inde at çatlatma yöntemi ile rotasyon kurarsan sakatlıklardan böyle geberir gidersin. ancak new york artık oyuncuların gelmek isteyebileceği bir takım. kaybettiler ama çok şey kazandılar. onların da siakam'ın indiana'ya katılışıyla oluşan güçlenme tadında bir ekstraya daha ihtiyacı var. bu sene fa piyasaya bu kadro ve reputasyon ile -cap ölçüsünde- istedikleri gibi dalabilirler.

orlando magic: uzun yıllar sonra ilk kez katıldıkları playoff onları yeniden yapılanmayı bitirdikleri, artık kazanma sürecine geçtiklerine dair bir tasdikname oldu. cleveland'a elenirken adamların canına okudukları da kayda geçmeli. eksikleri çok belli, 1-2 takviyeyle ciddi bir şekilde seviye atlayacaklarını gösterdiler. banchero-wagner ikilisi çok iyi. artık yemeyip içmeyip arka alan için çalışacaklar.

Batı Konferansı

dallas: takas dönemi bitip esas kadroyu kurunca -yalan yok- sürekli dallas maçı kovalıyordum. kimyayı doğru kurmuş kadro kadar güzel şey basketbolda çok az var. idealini buldu adamlar. zaten batı şampiyonu da oldular. 13 yıl sonra güzel olay. kyrie-doncic ikilisi net şekilde nba'in en iyi arka alan ikilisi. geçen sezon ortası ellerimi başımın arasına koyup "dallas bitti" demiştim şu an "nerdeeen nereye" modundayım.

minnesota timberwolves: phoenix'i yok edişlerindeki azamet, denver'a karşı seriyi kazanış biçimleri sonrası onların "kaybettiğini" kimse söylememeli bence. mükemmel bir kadro dengesi kurdular. daha hala bu kadronun gidecek yeri var "çünkü anthony edwards".

oklahoma city thunder: "oklahoma losers" modundan 4 acılı sezon sonrası nihayet çıktılar ve kendilerini test ediş şekilleri itibariyle bu kadronun hem tam potansiyeline ulaşmadığını hem de eksiklerini giderebilecek pek çok imkanı olduğunu görmem sebebiyle kendileri ile ilgili çok umutluyum. sga artık elit seviyede ve "batman" sıfatını resmen kazandı. jalen williams'ın robin'liğe yükselişi de eli kulağında bence. önümüzdeki sezon tehditkarlıkları artacak. dış şut ve ribaund gibi çözülebilecek 2 spesifik eksikleri var. asıl önemli şey olan atletizm, savunma sertliği ve maçı çözebilen oyuncu kısmını halletmiş olmaları sebebiyle onlar da winner kısımda.

2. Kaybedenler

Doğu Konferansı 

philadelphia: embiid-maxey çağı başlıyor falan filan ama bu takım şampiyonluk yolu yürüyemez, bunu tasdiklediler. onları bir yere getiren embiid onların daha da ileri gitmelerinin engeli konumuna geldi ve bu kadar değerli bir herifi takas da edemeyeceğin için max potansiyeli doğu yarı finalleri olan bir istikamete oturdun. hayırlı olsun. doğu finalleri ancak rakiplerde sakatlıklara falan bakar.

milwaukee bucks: tamam kadro iyi evet giannis sakattı hepsi ok ama günün sonunda doc rivers'lasın hocam. geçmiş olsun. fazla söze gerek yok.

miami heat: evet sakatlık vs vs ama hep bir aşırı zorlayıp playoff'da başarılı olalım durumu var. biraz da artık kadroyu offseason ya da trade deadline'da güçlendir godfather bam-buckets ikilisi ve emekçi tayfa ile sınırlar bu. eflak ve boğdan'a geçemezsin edirne-tekirdağ max batı sınırın olur. olacak da!!! payroll 174'den 182'ye çıkıyor aynı bu kadro. hayırlısı bakalım. jimmy butler da 35 oluyor tabii o da önemsiz (!) bir detay.

cleveland: acilen pota altını evan mobley'e verip jarett allen'dan çıkmaları lazım ve koçu da şutlamaları lazım. (koç gitti) sınırları çok belli bir cleveland da kanat/forvet ihtiyacı o kadar ölümcül ki... spider-garland ikilisi bir yandan undersized kaldı en önemli kısalar da uzunlar da birbirinin ışığını kesiyor (allen hiç yoktu bu arada) bir şeyler değişmek zorunda. bu dörtlüyle olmadı...

Batı Konferansı

phoenix suns: sıralama olarak denver üstlerinde ama bu herifler o kadar görkemli şekilde kaybettiler ki başa yazmamak olmaz! hahahahaha yaaa sen işte player empowerment dalgasından ders çıkarmayıp "iyi topçuları at sahaya onlar kazanır" basketbolu oynarsan böyle kafana kafana yersin süpürgeyi!! gelmiş geçmiş en anlamsız kadro yapılanmalarından birisi de böyle patladı işte. bunda da koça suç bularak resmen ettiklerini bir de sıvadılar.

denver: wolwes'a elenişleri bıçaksırtı bir durum ama murray ve porter jr'ın kötü oyunları acı vericiydi. onlar yanlış tarafta durmuyorlar ama dediğim gibi; murray ve porter jr... fena patladılar. bu kadar da olmaz.

clippers: player empowerment kepazeliğinde tarihte brooklyn durant-kyrie dönemi ile beraber en korakor kapışacak takım clippers'dır. kawhi'a zamanında ipleri öyle bir verdiler ki bu toksiklik yüzünden asla adam olamadılar. nato kafa nato mermer westbrook'lar harden'lar geldi takıma ama minnoş yıldızlarımız hep en önemli zamanlarda sakattılar. ah tontişler ah, hep siz haklısınız ama... loser kulüplerin iyi kadro kurmak için verdiği tavizlerin hiçbirisi tarihte ödüllendirilmemiştir.

pelicans: belli ki ingram gidiyor, zion da asla güvenilmeyecek bir sağlık bombası. mccollum zaten burada robin!!! kadro genişlikleri harikaydı ama yıldızlardan yana yüzleri hiç gülmedi. belli ki takımın temel yıldızları ile ilgili bu yaz bir şeyler değişecek. sadece kaybetmediler, kaybederken takımın geleceğini de kaybettiler.