NBA'in Askıya Alınmasına Sebep Olan Oyuncu: Rudy Gobert Olayı Nedir?

NBA takımlarından Utah Jazz pivotu Rudy Gobert'in covid-19 testinde dün (12 Mart 2020) pozitif çıkmasının ardından lig yönetimi organizasyonu durdurma kararı aldı. Bu durdurmaya giden olayları ve Gobert'i anlatalım.
NBA'in Askıya Alınmasına Sebep Olan Oyuncu: Rudy Gobert Olayı Nedir?

nba... corona virüs sebebiyle belirsiz bir süre için askıya alınan amerikan basketbol organizasyonu. amerika birleşik devletleri'nde bu virüsün olduğu belirli bir süredir biliniyordu ama buna rağmen takımlar ve organizasyon bir süreliğine daha ligi devam ettirmek istedi. ancak nba oyuncularından birisinde bu virüsün olduğu teşhisi yapıldığı anda nba yönetimi acil bir kararla sezonu belirli bir süreliğine askıya aldığını duyurdu. peki nba'i bu karara götüren neydi? nba, bu virüsün amerika birleşik devletleri'nde 2 haftadan fazladır olduğu bilinmesine rağmen neden bugün sezonu durdurmayı tercih etti? biraz bunun kronolojisine bakalım ve analiz edelim.

internetten edinebildiğim kaynaklara göre amerika birleşik devletleri'nde corona virüsünden dolayı ilk ölüm 29 şubat 2020 tarihinde washington'da gerçekleşti. (bkz: 29 şubat 2020 amerika'da ilk koronavirüs ölümü) akabinde de virüsler bir bir ortaya çıkmaya devam etti. her eyaletin her bölgesinden ardı ardına corona virüsü haberleri gelmeye başladı. şu an ise corona virüs haritası verilerine göre amerika birleşik devletleri'nde 38 kişi bu virüs nedeniyle yaşamını yitirdi, 13 kişi bu hastalığı atlattı, 1231 kişi ise hâlâ corona virüs hasebiyle hasta durumda.

tabi büyük organizasyonlar demek, çok fazla yere bağlı olmak demek ve bu yüzden de bazı kararları alırken çok daha fazla düşünmek demek. nba yönetimi ilk başta bu yüzden amerika birleşik devletleri'nde korona virüs görülür görülmez hemen sezonu askıya almayı istemedi. peki bu olaylardan sonra ne oldu? nba yönetimi, oyunculara ve takımlara bir tavsiye notu gönderdi. bu notta oyuncuların selamlaşırken çok fazla birbirine sarılmaması ve yaklaşmaması, hayranlara imza vermek amaçlı top, şapka, tişört vs. gibi nesneleri almaması salık verildi. daha sonrasında corona virüs sebebiyle san francisco sağlık teşkilatı, san francisco ve çevresindeki spor karşılaşmalarını durdurduğu için ilk başta golden state warriors – brooklyn nets maçının seyircisiz oynanmasına karar verildi. bu maç daha sonra süresiz bir biçimde ertelendi. zaten bu olaylardan sonra kısa süreler içinde gerçekleşen belli başlı gelişmelerden ötürü de nba sezonu askıya alma kararı aldı.

peki neydi bu olaylar?

nba yönetimi, corona virüs ile alakalı tüm nba takım başkanlarıyla birlikte bir toplantı yaptı. utah jazz ve oklahoma city thunder karşılaşmasının oynanmasına çok az bir süre kala, artık tüm taraftarlar salona gelmişken ve oyuncular parkeye kadar çıkmışken maç ertelendi. tedbir amaçlı salon boşaltıldı ve tüm taraftarlar evlerine gönderildi. bu erteleme kararının ardından da bir süredir dillendirilen o karar resmi olarak açıklandı ve nba, normal sezonu süresiz olarak askıya aldığını duyurdu.

tabi bu kararın bu kadar ciddileşmesinde ve bir anda nba yönetiminin bu kadar dönmesinde en önemli faktör de rudy gobert'in corona virüs testinin pozitif çıkmasıydı. nba, belli bir süredir medya çalışanları ile sporcuların arasına basın toplantısı esnasında belirli bir mesafe koymuştu. rudy gobert da "bakın, bir şey olmuyor gördünüz mü?" diyerek, biraz da alaycı bir tavırla basın toplantısının sonunda tüm masaya ve mikrofonlara dokunarak orayı terk etmişti. bu hareketinden 1-2 gün sonra da corona virüs testinin pozitif çıktığı basına yansıdı. bu olayların ardından, son 10 gün içinde utah jazz ile maç yapan tüm takımların oyuncularının kendilerini karantina altına alması istendi. bu takımlar arasında toronto raptors, boston celtics, cleveland cavaliers, detroit pistons ve new york knicks gibi takımlar da vardı.

domino taşı etkisi yaratan ve çok hızlı yayılan bu virüs, rudy gobert'ın hemen ardından emmanuel mudiay'da da çıktı. emmanuel mudiay'a yapılan corona virüsü testinin de pozitif çıkmasından sonra ortalık iyice karıştı. nba yönetimi şu anlık minimum 1 ay boyunca nba'de sezonun oynanmayacağını açıkladı. tabii bunun üstüne belirli senaryolar da üretiliyor. eğer bu virüs kontrol altına alınırsa, yayılma hızı durdurulur ve ivme aşağıya doğru dönerse sezon kısaltılmış şekilde oynanacak. muhtemelen takımlar 3-4 maç daha yapacak ve ardından direkt olarak playofflara geçilecek. tabii muhtemelen bundan sonra sezon başlasa dahi önlem açısından normal sezon maçları seyircisiz oynanacaktır. eğer gerek görülürse nba playoffları da en azından bir süreliğine seyircisiz oynanacaktır.

1 aylık süreye aslında pek güvenmiyorum çünkü 1 ay sonra "hadi karantina ve askı süresi bitti başlayın oynamaya" demeleri kolay değil. virüsün yayılma hızına ve etkisine bakarak bir karar verilecektir muhtemelen bu yüzden 1 ay sonra direkt olarak ligin başlayacağı da kesin değil. şu anlık "minimum" süre 1 ay olarak belirlendi. global olarak da bakarsak euroleague de nba'den birkaç saat sonra bu sezonun askıya alındığını duyurdu. real madrid basketbol takımında da birkaç oyuncuda corona virüs testi pozitif çıktı. ayrıca euro 2020'nin de ertelenip başka bir ülkeye verilme ihtimali konuşulmakta.

her şey nba sayfasının yaptığı "nba'de corona virüs alarmı" haberine buradan bakabilirsiniz.

kaan kural ve inan özdemir'in amerikan mutfak'ın 48. bölümünde korona virüs ve nba'i konuştuğu programı da buradan seyredebilirsiniz:


Final yorumu: Rudy neden böyle bir şey yapmış olabilir?

gobert, malum konuyla alakalı haksız olsa da yaptığını neden yaptığı yanlış değerlendirilen basketbolcu. yakinen takip edenler bilir, nba bundan birkaç gün önce (özellikle ligin en önemli değeri olan basketbolcular bir şekilde salgına yakalanmasın diye) belli bir uzaklıkta röportaj yapılması ve gereksiz hiçbir kişinin oyuncu soyunma odasına girmemesini de kapsayan birkaç regülasyon getirmişti korona önlemleri adı altında. gobert’in de basın toplantısında yaptığı aslında “ben de sizin bir arkadaşınız, kardeşinizim. burada birlikte çalışma arkadaşıyız. nba yönetiminin beni sizden ayrı veya üstün görmesine, beni daha çok korumasına gerek yok. hepimiz aynı gemideyiz.” demekti. tabi olayların bu şekle geleceğini kendi de bilememiştir ve çok pişmandır o da, eminim. linç etmeden önce bir de bu tarafından bakın istedim.

not: gobert’le herhangi bir maddi-manevi çıkar ilişkim söz konusu değildir.

Basketbolcu CJ McCollum'un İnternet Fenomeni Olan "Jennifer" Hikayesi

Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz'un Koronavirüs Hakkında Sözlük Yazarlarına Verdiği Cevaplar