Ne Olduğu Asla Tam Olarak Anlaşılamamış Yüzüklerin Efendisi Karakteri: Tom Bombadil

İlk kez, üçlemenin ilk kitabı olan Yüzük Kardeşliği'nde görünen Bombadil'in ne doğum tarihi ne de ölüm tarihi biliniyor. Hatta nasıl bir varlık olduğu bile meçhul.
Ne Olduğu Asla Tam Olarak Anlaşılamamış Yüzüklerin Efendisi Karakteri: Tom Bombadil

tom bombadil, ağaçlar ve nehirler orta dünyada yokken bile varolan yüzüklerin efendisi karakteridir. sadece kendisi ve karısı kim olduğunu bilmektedir. her ne kadar kendisinin kim olduğuna dair birçok teori üretilmişse de aslında ne eru'nun dış yansımasıdır, ne tolkien'in kendisidir ne de maia'lardan biridir. 

Eru: Orta Dünya evreninde her şeye gücü yeten tek yaratıcıdır.
Maia: Eru'nun sağ kolları diyebileceğimiz Valar adlı meleksi takımın yardımcılarıdır.

maialar bile bir şekilde orta dünya yaratıldıktan sonra orta dünyaya inmişlerdir. tom bombadil ise her şeyden evvel kendisinin burada olduğunu söylemektedir. yüzüklerin efendisinin bir yerinde gandalf'ın fangorn ormanı için burası yaşayan en eski yer demesi ise durumla çelişiyor gibi görünse de "yaşayan" kelimesi burada durumu ele veren bir kelime olarak durmaktadır. elrond bile divanında kendisinden bir şekilde bahseder ve kendisine "babasız" diye hitap eder. kendisinin piç olduğu anlamına gelmez bu sadece normal yollardan yaratılmadığı ya da var olmadığı anlamına gelir.

tolkien notlarında bombadil ile ilgili sanki kasten bir açıklık getirmemiş gibi durmaktadır gerçekten de. bombadil'in söylediği bu iddialı laflar insanların yıllarca merakını kabartmıştır. evet sonuçta kendisi bir fırıncı gibi konuşmaktadır ancak herşeyden öte bir yerlerde öylece durmaktadır orta dünya denen yerde. adeta buranın gönüllü bekçisi gibidir. tüm hırslardan, isteklerden arındığı için de tek yüzük kendisini etkilemez.

bir maia değildir. gandalf gibi bir maia bile yüzüğü eline almayı bile istemezken kendisi yüzükle şişe çevirmece oynamıştır. eğer bir maia olsaydı yüzükle bu şekilde oynayamazdı.
aslında bombadil'in kim olduğunu tolkien bir yerde okuyucunun kendisine bırakmış gibidir. tolkien yarattığı evrende en ufak bir ayrıntıyı ve karakteri bile en ince ayrıntısına dair tasvir eden bir adamdır. bir evren yaratma ustasıdır. binlerce ayrıntıyı derleyip toparlama müteassısıdır. bu nedenle bombadil gibi bir ayrıntıyı unuttuğunu, düşünmediğini düşünmek biraz iyimserlik olur. kendisi kasten bombadil'in kim olduğunu tam olarak açıklamamıştır.
kendisi ne yaşayan ne de ölü olandır aslında. noel baba kılıklı olması ve aşırı derecede doğaya dair özellikler taşıması kendisinin bir kavramın dışa yansıması olabileceği şeklinde yorumlanabilir. sadece bedenleşmiş bir karakter olması kim olduğu sorusunu bizlere sordurmaktadır. ama şurası kesindir ki ne iyiliği ne de kötülüğü iplememektedir. tam anlamıyla nötrdür. yani kusursuzdur.

Yüzükle ilişkisi

herkesi kukla gibi oynatan o tek yüzük'ün standart etkilerini üzerinde gösteremediği şahsiyettir. o yüzüğü takanları görür, yüzüğü taksa bile görünmeye devam eder ve yüzüğün kendisini görünmez hale getirebilir. bir maia, çiçek böcek aşığı bir orman yerlisi ya da eru; her ne ise gandalf' ın deyimiyle "o kendi kendisinin efendisidir". ondaki gizem de bundan kaynaklanıyor olsa gerek. frodo'nun onun evinde konaklarken gördüğü rüyanın kitabın sonunda valimar'a açılırkenki sahneyle örtüşmesi (tolkien 'in de belirttiği üzere) de tesadüf değildir.

peter jackson'un tom bombadil 'i filme almamasının nedeni böyle gereksiz (!) ayrıntılarla izleyicinin kafasını karıştırmak istememesidir herhalde. fakat bu amca yüzüklerin efendisi'ni tolkien'in en önemli eseri silmarillion'a bağlayan öğelerdendir.

Yüzüklerin Efendisi'nin Epey Yanlış Anlaşılan Karakteri: Frodo Baggins