Neden Bazı Uçakların Kanatları Gövdelerinin Altında, Bazılarında İse Üstündedir?

Bazı uçakların kanatları gövdelerinin alt kısmında, bazı uçakların ise gövdelerinin üst kısmında yer alır.
Neden Bazı Uçakların Kanatları Gövdelerinin Altında, Bazılarında İse Üstündedir?

bazı uçakların kanatları gövdelerinin alt kısmında, bazılarının da üst kısmında yer alır.
peki neden? kaynakta şöyle açıklanıyor:

kanatların uçaktaki rolleri

- uçuşta alçalıp yükselmeyi sağlama,
- uçağın kontrolü için motor ve kontrol yüzeylerinin monte edilmesi
- yakıt depolamak,
- ağırlık ve darbe dağılımı için yapısal bir bileşen görevi görmek,
- acil iniş durumunda çarpışma yapısının bir parçası olmak.


düşük kanatlı uçaklar

düşük kanat konfigürasyonu, gövdenin alt kısmına bağlanan kanatlardan elde edilir. bu, kanat kutusunun gövdede kullanılabilir yer kaplamasına neden olur. bu da uçağın kullanımını yalnızca yolcu ve hafif yük taşımakla sınırlar.

kanatlar doğrudan gövdeden dışarı çıkmaz; bunun yerine yukarı doğru eğimlidirler. buna dihedral denir ve bir uçağın uçuşu için gereklidir.

havacılık tabirinde "yuvarlanma" olarak bilinen dönüş sırasında denge sağlar, rotasında kalmasını veya yandan kayma olarak bilinen dönüşün ortasında irtifa düşmesini engeller.
alçak kanatlı uçaklar sürüklenmeye daha az duyarlıdır, ancak iniş sırasında yüksek yer etkisine maruz kalabilir. kanat ile yer arasındaki hava nedeniyle meydana gelen yer etkisi, uçağın havada süzülmesine neden olarak iniş yapmasını engeller. alçak kanatlı uçaklar, kritik bileşenler yere yakın olduğundan, asfalt yüzeylere iniş için daha uygundur.

alçak kanat tasarımı, mükemmel ileri ve yukarı görüş sağlar. uçak yana yatmadıkça, kanatlar pilotun zemini ve dolayısıyla yaklaşan hava trafiğini görmesini engelleyebilir.


yüksek kanatlı uçaklar

kanatlar doğrudan gövdenin üstüne bağlandığında, yüksek kanat konfigürasyonu elde edilir. kanat kutusu yolun dışında olduğundan, bu kurulum onu kargo gemileri ve kargo uçakları için ideal hale getirir.

uçağın gövdesi kanatların altında bulunduğundan, ağırlık merkezi onu bir sarkaç gibi tekrar dik konuma getirme eğilimindedir. 

bu durum yuvarlanma manevraları için çok fazla denge sağlarken, temel olarak herhangi bir yuvarlanmaya karşı direnç gösterir, uçağı döndürmeye yardımcı olmak için kanatçıklar gibi başka kontrol yüzeyleri gerektirir.

buna yardımcı olmak için kanatlar aşağı doğru eğimlidir veya anhedral bir konumdadır.
yüksek kanatlı uçaklar aerodinamik olarak sürüklenmeye karşı daha hassastır, ancak daha az yer etkisi yaşarlar.