Neden Hoh Deyince Sıcak, Püf Deyince Soğuk Hava Gelir?

Nasıl olur ya diye düşünenler hemen şimdi deneyebilirler. Gerçekten de hoh deyince sıcak, püf deyince soğuk hava çıkıyor ağzımızdan. Peki ya neden? Sözlük yazarları açıklıyor.
Neden Hoh Deyince Sıcak, Püf Deyince Soğuk Hava Gelir?
iStock.com / Predrag Vuckovic

Öncelikle yıllardır farkında olmadan yaptığımız bu duruma tespitiyle hayat veren yazarımıza bir alkış

insanı düşününce, hayretten hayrete koşturan bir akciğer mucizesi!

hohlamada da püflemede de akciğere giren havanın, hohlarken ısınıyor olmasını mantık hafzala alırken, üfelerken nasıl oluyor da o hava ısınmıyor muazzam bişey!

bu entrimle asrın tespitini bile yapmış olabilirim. tarihe not düşülsün.

(bkz: ameliyatlı yerime çok vurmazsanız müteşekkir olurum)

Gelelim işin bilimsel kısmına...

(bkz: volume pump)

(bkz:pressure pump)

hoh derken cigerdeki sicak havayi disari atiyoruz. puf derken de daha cigere gitmemis solunum bosluklarindoa kalan + cigerdeki havayi yuksek basincla cikariyoruz. yuksek basinc ve hiz deriye temas edince sogukluk hissi yaratiyor. 

bakin dikkat edin hohlarken agzimiz olabildigince acik cunku hacmi pompaliyor cigerler yani icerideki isinmis havayi. puflarken durum farkli agzimizi olabildigince kucultup yanaklari sisirip basinc yaratiyoruz haliyle kucuk delikten siddetli ve hizli hava cikiyor. hizla hareket eden molekuller degdigi yerde sogumaya neden oluyor. aynen ruzgarli havada camasirin daha cabuk kurumasi gibi.

hoh derken ağzın şeklinin puf derkenki ağız şeklinde farklı olmasından kaynaklanan durumdur.

birinde ağız boşluğu geniş tutulur bu nedenle ciğerlerinden gelip dışarı akan havanın debisi düşüktür sonuç itibari ile hızı da yavaştır, hızı yavaş olan zaten ciğerde ısınmış hava ise boğazda ve ağız içinde daha da ısınır. diğerinde ise ağız boşluğu dar tutulur, akan havanın debisi hızlıdır, bu nedenle boğaz ve ağızda ısınmaya vakit bulamadan dışarı atılır haliyle daha serindir. biliyorum partilerde hiç de eğlenceli bi' insan değilim.

salla elini havada hızlı hızlı... bak gene soğuk hissettin. sadece elinin etrafındaki vücudun tarafından ısıtılmış sıcak havayı uzaklaştırıyorsun. o kadar. 

hızlı üfleyince de uzaklaştırıyorsun. yavaş hohlayınca olmuyor tabi. üstüne ciğerlerinden gelen sıcak havayı hissediyorsun. bu... pazar bulmacası çözer gibi. eğlenceli.