Neşeli Günler Filmindeki En Büyük Kardeş Kim?

Neşeli Günler filminde Zeynep, Mehmet, Ahmet, Yaşar, Ömer, Tuncay kardeşlerden hangisi en büyük? Filmi izlerken bu konu kafanızı karıştırmış olabilir. Netleştirelim istedik.
Neşeli Günler Filmindeki En Büyük Kardeş Kim?

filmin henüz başında kazım efendi'nin ömer ile konuşmasından* anlıyoruz ki ömer henüz lise'de okuyor ve yaşı 18'in altında, yaşar ise askere gitmek için zayıflamaya çalışıyor ve "bu sene mutlaka askere gideceğim" diyor:


1 senedir askere gidemiyor dersek (komutanın geçen sene söz verdiğini söylüyor) en az 21 yaşında, mehmet ise üniversiteye gidiyor ve üniversitenin açılmasını beklerken kamil'in arabasında çalışıyor. ehliyeti de var demektir. bu durumda en az 18 yaşında olduğunu anlıyoruz. eve en geç gelen, bağımsız olan kardeş olduğuna göre yaşar'dan da büyük olduğu anlaşılıyor. bu durumda en azından 22 yaşında demektir.


filmin 16. dakikasında ahmet'in üniversite imtihanları için fizik çalıştığını öğreniyoruz:


onu da 18 yaş altına attık. tuncay'ın en ufakları olduğu belli. bebe daha ilkokul'da okuyor. buluştukları sırada mehmet'in çocukken ahmet'in suçlarını üstendiğini yani mehmet'in ahmet'ten büyük olduğunu, kardeşini kollayıp abilik yaptığını öğreniyoruz:


çözülmesi gereken tek bir soru kalıyor, o da: "zeynep mi daha büyük yoksa mehmet mi?"

bunu da filmin 43. dakikasında kazım efendi oğullarına "kızın adı da zeynep, ablanız be ablanız" derken öğreniyoruz:


bu durumda zeynep, mehmet'in de ablası olduğuna göre en büyük kardeş zeynep demektir. en büyük erkek kardeş ise mehmet'tir.

sıralarsak:
1. zeynep
2. mehmet
3/4. ahmet - yaşar
5. ömer
6. tuncay