Netflix Türkiye'de İzleyebileceğiniz En İyi Belgeseller

Dizi ve film konusunda Netflix çok ağır eleştiriler alıyor ancak belgesel konusu bunlardan biraz farklı. İşte Netflix Türkiye'de izleyebileceğiniz güzel belgeseller.

1. last breath (13+)

işi dalış yapmak olan birinin deniz tabanında mahsur kalışını anlatıyor. deniz fobisi olan insanları gerçek manada rahatsız edebilecek bir ortam, özellikle bağlı olduğu ana merkez ile olan bağın kopması sonucu zifiri karanlıkta hangi yöne gideceğini düşünürkenki hali ürkütücüydü.

imdb: 7.7

2. the dawn wall (16+)

güzel bir başarı öyküsü, o zamana kadar yapılmamış bir tırmanışı, işaret parmağı olmadan serbest tırmanış ile gerçekleştirmesi. güzel de bir tırmanış dostluğu içerir.

imdb: 8.1

3. cowspiracy (13+)

baya taraflı bir belgesel, başından sonuna veganlık propagandası içeriyor ama içerik olarak etkileyici yerleri çok fazla. bunca tüketilen et ürünlerini görünce acaba mı diyorsunuz. ama veganlık karşıtı birisi pek dayanamaz sanırım bu belgesele.

imdb: 8.3

4. the last czars (18+)

romanov ailesinin başına gelenleri, son çar ii. nikolay'ı anlatan belgesel. bu dönemi sevenler için iyi bir seyir zevki sunuyor. belgeselde halkın hali çok fazla gösterilmemesini gerçekten de çar ailesinin hiçbir şeyin farkında olmamasını izleyiciye göstermek için bilinçli yapıldığını düşünüyorum. sarayların, çar çevresinin zenginliğini görünce hayran oluyorsunuz ama dışarıdaki halk birbirinin etini yiyecek kadar aç. bir de rasputin'in etkisi çok fazla işlenmiş, bu sapık adam kimdir nedir demek için bile izlenir.

ayrıca gleen meade'nin romanov komplosu adlı kitabı da bu belgesel ile beraber mükemmel gider, tavsiye ederim.

imdb: 7.3

4. hondros (16+)

chris hondros adlı, libya'da bombalı saldırı sonucu ölen efsanevi savaş fotoğrafçısının hayatını konu alan belgesel. mükemmel iş. hayranlık duyacağınız bir karakter. gerçekten bu işi yapan insanlara hayranım, havan toplarının, mermilerin yağdığı topraklarda etkili kareler yakalama peşindeler. izlerken gösterilen fotoğraflara korkuyla bakacaksınız.

imdb: 7.6

5. virunga (16+)

kongo'da bulunan virunga ulusal parkı ve bu parkı korumak için canını ortaya koyan, dağ gorilleri için ölürüm diyen korucuların hikayesini anlatan ve aynı zamanda beyaz adamın çirkinliğini gözler önüne seren belgesel.

imdb: 8.2

6. marco polo (16+)

kubilay han'ın sarayında yaşadığı olayları kapsayan müthiş macera.

imdb: 8

7. the world's most extraordinary homes (7+)

sıra dışı evleri konu alan, güzel vakit geçirmenizi sağlayacak belgesel. insan çok pis özeniyor yalnız mutsuz olmayın sonunda.

imdb: 7.6

8. street food (7+)

çeşitli coğrafik bölgelere giderek oralara has yemekleri konu alan belgesel, masterchef'ten bıkanlar izleyebilir. yemek yarışması değildir, yarışma için final table önerilir.

imdb: 8

9. chef's table (16+)

burada da çeşitli kültürlerin yemekleri konu alınıyor, izlerken yapma isteği duyarsınız, vakit geçirmek için birebir.

imdb: 8.6

10. abstract the art design (13+)

her türlü endüstrinin tasarımsal boyutunu gösteriyor, mimari, grafik, ayakkabı.. vs. çok kaliteli içerik, ilgiyle izleyebilirsiniz.

imdb: 8.4

11. the toys that made us (13+)

tarihin en çok iz bırakan oyuncakların ( barbie, ninja kaplumbağalar, he-man...) yaratıcılarının milyar dolarlık eserlerin yükselişini, kimi zaman da başarısızlıklarını konu alıyor.

imdb: 8.1

12. abducted in plain sight (16+)

bir nevi palu ailesi olayı. olayların gerçek olması ise insanı ürküten yanı. yok artık! ifadesini sıklıkla kullanabilirsiniz.

imdb: 6.8

13. genius of the ancient world (7+)

antik dünyanın dahileri olan buddha, sokrates ve konfüçyüş'ü konu alan belgesel.

imdb: 7.3

14. age of tanks (13+)

tanklara ilgi duyanların izlemesi gereken bir yapım olmuş, geçmişteki anlamından günümüzdeki anlamına detaylarıyla anlatılmış nefis yapım.

imdb: 7.3

15. evil genius (16+)

pizza dağıtıcısı 50 yaşında bir adamın boynuna asılı bir bomba ile banka soygunu yapmasını ve sonrasında gelişen olayları konu alıyor. işler çok enteresan boyutlar alıyor, en iyi yapımlardan birisi, izlemenizi tavsiye ederim.

imdb: 7.6

16. killer ratings (16+)

wallace souza isimli televizyoncu ve siyasetçi, bir manada da brezilya'nın müge anlı'sı sayılabilecek bir adamın başına gelenleri anlatan, kamuoyu oluştuğunu suçları planlamakla suçlanmasını anlatan, trajik sonlu bir yapım. mutlaka izlenmeli

imdb: 7.8

17. cuba and the cameraman (13+)

küba'nın 40 yıllık tarihini bu kadar içten anlatan bir yapım izlememişsinizdir. bu manada izlenebilirliği oldukça yüksek. devrim süreci, etkileri ve yansımalarını üç farklı aile üzerinden çok güzel anlatıyor. küba hakkında fikir edinmek isteyenler mutlaka izlemeli.

imdb: 8.3

18. 13th (18+)

son zamanlarda dile getirilen black lives matter sloganı eşliğinde izlenebilir bir yapım. amerika anayasasının 13. maddesine atıf yapılarak anlatılmış, kimi yerlerde eleştiri getirebilirsiniz ama siyahlar için 13. maddenin ne anlam ifade ettiğini görmek adına başarılı bir yapım olmuş.

imdb: 8.3

19. struggle the life and lost art of szukalski (18+)

yapımcılığını leonardo dicaprio'nun üstlendiği, pek çok kişinin bilmediği çılgın bir adamın hayat öyküsünü anlatan yapım. kimi yerde verilen siyasi mesajları göz önünde bulundurmazsak mükemmel iş olmuş. bu çılgın heykeltıraş ve ressamın hayatını tanımanızı öneririm.

imdb: 8