Netflix'te Neden Yorum Ekleme Özelliği Yok?

Netflix vb. platformlarda neden yorum özelliği yok? Olsa iyi olmaz mıydı?
Netflix'te Neden Yorum Ekleme Özelliği Yok?


işe yazılım/internet boyutunda bakarsanız

netflix'te çok fazla veri değişimi yoktur. genelde çoğu veri statik bir şekilde size aktarılır. netflix'in genel mühendislik modeli bu şekilde kurulmuştur. dolayısıyla bunun üstüne sosyal bir özellik getirmek nereden baksanız şunları gerektirir:

3-5 tane 10 kişilik mühendislik takımı. ortalama bu kişi başı 600 bin dolar yıllık maaş alacak. yaklaşık yıllık 25 milyon dolar mühendis masrafı yani.

bunun üstüne bunu kaldıracak altyapıyı bulut bilişimden kiralamak. bu da nereden baksanız netflix boyutunda bir firma için ekstra 10-25 milyon dolar eder yıllık.

yasal + gizlilik + mevzuat + etik takımları kurulması gerek. bunlara ortalama yıllık 200 bin dolar maaş verilip 20 kişi de buna harcansa 4 milyon da bu etti.

üstte birisi moderasyon gerek dedi. moderasyonun 90%'ı mühendis takımlarından birisi yapay zeka kullanarak halledecek. fakat manuel olarak bakan + denetleme işi yapanlar da olması gerek. genelde bu işler 3. partiye outsource edilir. 100 kişi çalışsa yıllık 20 bin dolardan; 2 milyon dolar da bu etti.

toplamda yıllık 55 milyon dolar tutacak bir yatırım.

peki getirisi ne olacak? abone olmayan insanlar abonelik mi alacak? almaz ise ölü yatırımdır. nereden baksanız yorum sisteminin firmaya en az 200 milyon dolar ek ciro sağlaması gerek. o da üye başı 15 dolar aylıktan (180 yıllık) nereden baksanız 1 milyon daha fazla kullanıcı demek.

netflix'te illa milyon dolar kazanan ürün müdürleri bunun analizini yapmıştır.

neden olsun ki? yorum özelliği safi zarar

ağırlıkla muhtemel yorumlar:

- vakit kaybı, izlemeyin
- bilimum spoiler
- çeşitli nefret söylemleri
- escort hesaplarının reklamları
- kavga dövüş
- filmden alakasız muhabbetler

illa bi istatistikleri vardır ve ağırlıklı kullanıcı tv'den izliyorsa zaten komple kullanışsız.