New York Şehrinde Klasik Turistik Yerler Dışında Gidilebilecek Alternatif Mekanlar

New York'ta nerelere gidilir? Döviz kurları can sıksa da, gözünüzü karartıp New York'a gitmeye karar verirseniz çok işinize yarayabilecek alternatif bir listeyi paylaşıyoruz.
New York Şehrinde Klasik Turistik Yerler Dışında Gidilebilecek Alternatif Mekanlar
iStock

new york, kanımca turistlerin sadece klasik turist mekanlarını ziyaret ederek tatillerini heba ettiği bir şehir.

ben size bazı alternatifler sunayım, malum tatil sezonu başlıyor, new york turistlerle dolmaya başladı. her ne kadar amerikan doları türkiye'de şu an çok yüksek olsa da bayramdaki türk turist yoğunluğu dikkatimi çekti. o zaman yeni geleceklere önerilerimi sıralıyorum...

- manhattan chinatown güzeldir, hoştur, tarihi vardır ama ben iyi yemek istiyorum ve kazıklanmak istemiyorum arkadaş derseniz brooklyn sunset park'taki chinatown'ı gidip görün. kendinizi çin'de hissetmezseniz hiçbir şey bilmiyorum. sonra ordan kalkıp gidin sunset park'a. müthiş manhattan manzarasına karşı çimlere çöküp keyfinize bakın. ordan sahile yürürseniz feribota binip manhattan'a geçebilirsiniz manzara eşliğinde. ayaklar ağrıyacak biraz ama değer. citibike da yapabilirsiniz.


- yukarda yazdığım her şey manhattan little italy için de geçerli ama bu sefer brooklyn yerine bronx'a gitmeniz gerekiyor. mafya filmlerine merakınız varsa gidip manhattan'dakini görün, zaten chinatown ile iç içe geçmiş durumda. nerede kim öldürülmüş temalı bir gezi yaparsınız, john gotti'nin eski sosyal klübünü filan görürsünüz ama iyi italyan yemeği için için bronx'daki arthur aveune'ya gitmek lazım. yemek kalitesi olarak fersah fersah öndedir.

Arthur Caddesi

- new york'a gelmişken central park'ı görmemek tabii ki de olmaz ama parkın kuzey taraflarının (72 ve yukarısı) daha huzur verici olduğunu hatırlatmak isterim. ayrıca brooklyn'deki prospect park da az buz bir park değildir, muhakkak görün derim. hatta oraya kadar gitmişken brooklyn müzesi ile dibindeki botanik bahçesine de girmenizi tavsiye ederim. brooklyn müzesi çok büyük değildir ama özellikle antik mısır ve mezopotamya'dan şahane eserler barındırır.

Prospect Park

- diğer bir konu queens. kimse gitmiyor, şaşırıyorum. new york'ta en iyi yemeğin adresi queens'tir. özellikle astoria ve flushing avenue üzerinde müthiş yerler keşfedebilirsiniz. yunan yerine gidersiniz aşçı yunanistan'dandır, brezilya restoranına gidersiniz aşçısı brezilya'dandır, kore restoranına gidersiniz aşçısından garsonuna hepsi korelidir.


- staten island'a gitmenize gerek yok bence. staten island bir bölümünde white trash nypd, fdny calışanları ve emeklilerinin yaşadığı, diğer bir bölümünde gettoların olduğu boktan bir yerdir benim gözümde. illa gidecekseniz özgürlük anıtını görmek için bedava feribota binersiniz, indiğiniz yerde aynı feribota binip manhattan'a geri dönersiniz.


- staten island yerine roosevelt island'a gitmek çok daha mantıklı. kolunuzu uzatsanız manhattan'a değecekmişsiniz hissi verir, fotoğraf çekmek için çok iyidir. onun dışında yapacak pek bir şey yoktur ama manhattan'a metro ile bir durak uzakta zaten, zaman kaybınız olmaz. teleferik ile de gidip gelebilirsiniz.


- harlem'e gitmekten korkmayın. yalnız spanish harlem de denilen east harlem'de biraz temkinli olun, geç saatlerde gitmeyin ama harlem iyidir, orijinaldir.

- herkes brooklyn heights'e gider, manhattan manzarası karşısında resim çektirir ama dibindeki cobble hill pek bilinmez. ben çok severim burayı. sokaklarında yürürken klasik new york brownstone evlerini görebilirsiniz. new york'ta eski dokunun iyi korunduğu ender yerlerden biri cobble hill. ayrıca çok kaliteli ufak tefek kafeler ve restoranlara denk gelirsiniz.


son olarak bir de manhattan önerisi vereyim

morningside heights'a doğru yol alın. muazzam bir katedral var burda. içerisinde çok kaliteli klasik müzik konserleri düzenleniyor zaman zaman. hemen karşısında hungarian pastry shop var. kahvesi de, yiyecekleri de sıradandır ama atmosferi tatlıdır. genelde columbia üniversitesi öğrencilerinin ve öğretim görevlilerinin takılma mekanıdır. bir kahve aldınız mı sonrası sınırsızdır. sonra burdan kaptırıp batıya yürüdünüz mü 15 dakika'da hudson nehri üzerindeki riverside park'tasınız. burdan bisiklet ile downtown manhattan'a kadar inmek başka bir keyif.


aklıma gelenler bunlar...