New York'u Gezerken Planınıza Eklemeniz Gereken Küçük Ama Etkili Gezi Noktaları

New York şehrinde nereye gidilir? Nereleri gezmek gerekir? Klişe tavsiyelerin aksine performans/fiyat pizzacılar, hosteller ve dahasını öğrenebileceğiniz bir içerik.
New York'u Gezerken Planınıza Eklemeniz Gereken Küçük Ama Etkili Gezi Noktaları
iStock

1. metro kart almak yerine, turnikelerin temassız ödeme noktasından banka/kredi kartı ya da googlepay ile ödeme yapıp geçebilirsiniz.

2. son düzenlemeye göre metropolitan museum ya da american museum of natural history donation sistemi artık yalnızca nyc'de yaşayanlar için geçerli. ziyaret etmeden önce ya da müze içindeki bilet satış otomatlarından bilet almanız lazım.

3. fiyat performans gezginleri için central park yakınlarındaki hi new york city hostel gayet temiz ve güzel. ben hem burada hem de the local nyc'de konakladım. zaten reddit vb ortamlarda araştırırsanız eli yüzü düzgün iki tane hostel var koca şehirde, onlar da bu ikisi.


4.
yine low budget gezenler için not düşelim. kentin en iyi f/p pizzacısı world trade center taraflarındaki joe's pizzadır. köşede minik bir dükkan ama duvara astıkları fotolardan anlaşılan o ki, amerika'nın tüm celebrityleri, sporcuları, aktör ve aktrislerinin yolu buraya düşmüş.

5. times square'e yirmi dakka yürüme mesafesinde circle line sightseeing isimli bir tekne turu şirketi var. tüm new york city'nin etrafında 2,5 saatlik efsane bir tekne gezintisi yapıyorsunuz, sizi özgürlük anıtının dibine kadar da götürüyor oraya ayrıca gitmenize gerek yok. seyir süresince çok güzel kareler yakalar sonra bana teşekkür edersiniz ;) fiyatı 25 dolar.

6. en önemli maddelerden birini yazıyorum: lütfen new york city diye manhattan'a bağlı kalmayın. brooklyn tarafına geçin, mutlaka cobble hill ile carroll gardens arasında gezin, kentin en tarihi sokakları buralar, evlere, üzerinde yürüdüğüm arnavut taşlarına hayran kaldım, şehir bambaşka ve özenilesi yüzünü gösterdi bana. güneşin batışına doğru da yolunuzu brooklyn heights'a çevirip rüya gibi manzaranın tadını çıkarın.

Carroll Gardens

7. alışveriş tavsiyesi ile devam edelim. kendinize bir çift new balance ayakkabı alabilirsiniz, tüm dünyada en ucuz bu ülkede satılıyor. kaldığım hostelde benim dışımda birkaç kişide daha yepyeni kutusunda 990 made in usa gördüm.

8. instagrammable birkaç fotoğraf noktası yazıyorum. not edin. gerisi sizde :)

manhattan bridge view
https://maps.app.goo.gl/qk26eyjryg6xpvfe7

brooklyn bridge lookout
https://maps.app.goo.gl/smiy4wz77e5jvg6ta

vessel
https://maps.app.goo.gl/rfs7pqamvdwnytvl6

stuyvesant st.
https://maps.app.goo.gl/cusbuvahtdzvze8n7

High Line, Soho, NYC

9. ayrıca gezi planınıza soho'da boş boş gezmek, high line ve meatpacking district'te sürtmek, bedford av'de kadıköy vibe'lı cafelerde yemek içmek, prospect parkta (etrafında citi bike noktaları var) bisiklet sürmek gibi aktiviteler ekleyebilirsiniz.

10. songkick ya da livenation gibi sitelerden sizin bulunduğunuz tarihlerde nerde kimin konseri var bir bakabilirsiniz. ben bu sayede bury tomorrow dinlemiş oldum canlı kanlı \m/

11. roosevelt adasına teleferikle geçin ve hava da güneşliyse parktaki sandalyelerden birini altınıza çekip tam şu harika manzaranın tadını çıkarın.


veee... dolu dolu gezdim ama bir hafta bile yetmedi. umarım yazdıklarım faydalı olur.
şimdilik benden bu kadar, iyi gezmeler :)