New York'un En Büyük Mafya Ailelerinden Biri: Lucchese Ailesi

New York City'nin en büyük 3-4. mafya ailesi Lucchese'nin tarihi.
New York'un En Büyük Mafya Ailelerinden Biri: Lucchese Ailesi

new york city'nin (the big apple) en güçlü üçüncü-dördüncü mafya ailesidir (sıralama: genovese>gambino>lucchese/bonanno>colombo), resmi üye sayısı 110 ile 140 arası made man(resmi üye)dir. merkez üssü the bronx ve manhattan'ın east harlem mahallesidir.

tarihi

ailenin kökeni, new york city'nin en eski haydutlarından morello kardeşler çetesi'ne kadar uzanır ki bu çete esasında genovese ailesi'nin de kökünü oluşturur. morello çetesi'nin üyelerinden olan gaetano reina; çetesi morello'ların (sicilya kökenlilerdir), camorra'lılarala (napoli merkezli güney italya'lılar) içinde bulunduğu kanlı savaşı gereksiz bulmaktadır ve bu sebepten ötürü çeteden ayrılıp, the bronx ve east harlem merkezli bağımsız bir örgüt oluşturur. reina geleceği görmüştür ve direkt suçtan para kazanmak yerine dolaylı yolları denemiştir, evlere buz satışı distirbütörlüğü yaparak para kazanmıştır (malum o zamanlar buzdolabı yok).

charles 'lucky' luciano'nun anlatımlarına göre reina sözünün eri, kültürüne ananelerine bağlı, onurlu bir adamdır. fakat aynı zamanda luciano, ileride reina'nın ölümünü organize edecek adamdır da.

morello'lardan bağımsız güç kazanan reina, o zamanların en büyük iki new york city mafya şefinden biri olan giuseppe masseria ile masaya oturarak masseria'nın bir yerde himayesi altına girer. daha doğrusu onun otoritesini tanır. bu dönemde iki büyük sicilyalı patron vardır new york city'de: birisi giuseppe masseria diğeri de salvatore maranzano. maranzano castellammarese del golfo kasabasından olup yalnızca hemşerileri iş yapsın isterken masseria'da buradan olmayan diğer sicilyalıları temsim etmektedir. ikili arasındaki savaş (bkz: castellammarese savaşı) olarak tarihe geçmiştir.

savaş vuku bulduğunda iki patron da new york city'nin en büyüğü olduğunu iddia etmiş, masseria bunun akabinde reina'dan ödeme yapması için büyük yüzdeler talep etmiştir. bu sebepten ötürü reina, masseria yerine maranzano'ya yeşil ışık yakmaya başlamıştır keza kaybeden taraf da masseria gibi görünmektedir bu dönem.

amma ve lakin, masseria haberi erkenden alır ve reina'nın biletini bir an önce kesmek ister. akabinde reina'nın çetesindeki kurmaylarından gaetano 'tommy' gagliano ile anlaşır ve dönemin meşhur tetikçilerinden vito genovese'yi (gelecekte genovese ailesi lideri) reina'yı the bronx'daki evinin önünde vurması için harekete geçirtir. bunun sebebi de, reina'nın maranzano'yla resmen bir ittifak kurmasının önüne geçmektir.

bu cinayetten sonra, masseria; gagliano'ya verdiği söze ihanet ederek onu pas geçer ve reina çetesinin başına, kendi adamlarından bonaventura 'fat joe' pinzolo'yu getirir. luciano'nun anlatımıyla pinzolo: şişman, pis herifin tekidir ve bu terfideki tek amaç masseria'nın reina çetesi gelirlerini böyle kukla bir patron kullanarak doğrudan cebe atmak amacıdır. reina çetesi üyeleri bu adamdan yalnız kişiliği yüzünden değil, önceden reina çetesi'nin üyesi olmadan, sırf masseria'nın adamı diye başlarına gelmesinden dolayı da nefret ederler.

kendisine nanik yapılan gagliano, bunu pas geçmez ve kendi ikinci adamı gaetano lucchese (tommy three fingers veya tommy brown olarak da bilinen) ile beraber harekete geçer: ikili; masseria'nın rakibi (archenemy) maranzano'nun tarafına gizliden geçerler. ilerleyen zamanlarda masseria'nın açgözlülüğü diğer reina çetesi mensuplarını da usandırır ve onlar da birer birer tommy gagliano'nun adımlarını izleyerek onun yeni organizasyonuna dahil olurlar.

pinzolo 1930'da, lucchese tarafından manhattan'daki ofisine zorla sokulur ve burada bir suikastle öldürülür. zor durumda kalan masseria, tommy gagliano'yu yeni reina çetesi reisi ilan etmek durumunda kalır.

gitgide güç kaybeden masseria; 1931'de yemek yediği restorantta suikastle öldürülür ve salvatore maranzano; castellammarese savaşı'nın resmi galibi olur. bu olaydan sonra maranzano liderliğinde mafya aileleri resmiyet kazanırlar ve sokak çeteliğinden mafya aileliğine terfi ederler. bu karar uyarınca new york city'de beş büyük çete reisi vardır ve bu reisler olan salvatore maranzano, vincent mangano, tommy gagliano ve joseph profaci; her biri kendi soyadını alacak olan büyük mafya ailelerinin yeni patronları olacaklardır. (ki bu ailelerin tamamının isimleri gelecekte değişecektir. yukarıdaki sıralamaya göre: bonanno, genovese, gambino, lucchese ve colombo isimlerini aldılar)

bu kararla beraber, tommy gagliano, kendisinin patron; tommy lucchese'nin underboss olduğu, gagliano ailesi'nin yeni patronudur.

ancak maranzano, yeni organizasyonun ağası benim dercesine; capo tuttu di capi yani patronların patronu makamına kendini uygun görünce, diğer gangsterler anlarlar ki bu adam da masseria gibi hırslı ve benmerkezci. mafya'nın genç jenerasyonunun önderi olan luciano, akabinde diğer patronları da ikna ederek maranzano'yu 1931'de meyer lansky tarafından ayarlanan (ki luciano'nun kankisidir) yahudi tetikçiler vasıtasıyla öldürtür (polis ve dedektif kılığına giren tetikçiler maranzano'yu ofisinde vurmuş, bıçaklamış ve boğmuşlardır). maranzano ailesini, meşhur gangster joseph bonanno devralmıştır ve ailesinin adı bonanno ailesi olmuştur.

bu olaydan sonra, luciano her ne kadar gayrı resmi capo tutti di capi olsa dahi, tüm patronlar arasında bir söz hakkı eşitliği baz alınmıştır ki aradaki çete ve liderlik savaşları engellensin. işte bu prensibin altında çeteler arası en büyük olma rekabetinin ortadan kaldırılması ve böylece mafya'nın kan kaybetmemesi gayesi esas alınmıştır. ayrıca polis, savaşan çeteleri daha kolay yok etmekte iken, birbirine sıkı sıkıya bağlı aileleri yok etmek o kadar da kolay değildir.

hoş, bundan sonra aileler dolaylı olarak savaşmasalar bile, rekabete devam ettiler, hizipleştiler ve birbirleri arasında iç savaşlar tetikleyerek soğuk savaşlar güttüler ve ailelerin iç savaşları, tıpkı rakip çeteler arası savaşlar gibi mafya'ya zarar vermeye devam etti.

her ne haltsa. 1930'lar ve 40'lar zamanı tommy gagliano ve ikinci adamı tommy lucchese, aileyi kamyonculuk ve tekstik endüstrisine soktu ve buradan para kazandılar. kurulan mafya komisyonunda: luciano & mangano vs bonanno & profaci aileleri iki hizbe bölünerek rekabete devam ettiler. (bu rekabeti daha iyi anlamak için (bkz: bonanno ailesi) başlığına bakın).

gagliano her ne kadar luciano hizbine yakın olsa da bu rekabete doğrudan girmedi ve ailesini sakince, kendini fazla ön plana çıkarmadan, lucchese aracılığı ile göze batmadan yönetti. kara borsacılık sektörüne girdi, kara borsada et ve şeker sattı, gaz karnecililiği işine girdi ve daha legal yöntemlerle para kazanarak polisin dikkatini çekmeden zenginleşip, ailesini güçlendirdi.

gagliano'nun ölüm tarihi meçhul olmakla beraber 1951-53 tarihleri arasında öldüğü söylenmektedir. doğal yollardan öldükten sonra da aileyi, ikinci adamı tommy lucchese devralmıştır.

tommy lucchese

onlu yaşlarından beri sokaklardadır. gaetano reina'nın himayesinde bu işlere girmiştir. on sekiz yaşında east harlem, manhattan'da cam yıkama şirketi kurmuş, camlarını kendisine yıkatmayan mahallelininse her ne hikmetse camları vitrinleri o dakika indirilivermiştir. kimin indirttiğini anlamak için de deha olmaya lüzum yok sanıyorum.

long island'da bir araba hırsızlığı davasından yakalandığı sırada, oradaki polislerden biri, lucchese'nin deforme olmuş elini; dönemin meşhur beyzbol oyuncularından 'three finger' lakaplı bir oyuncuya benzetmiş, bu lakap da lucchese'nin üstüne böylece yapışmıştır.

lucchese ilk ve tek hapis cezasını bu yıllarında, yani 1921-22 yılları arasında almıştır ve araba hırsızlığından sing sing'de (meşhur bir hapisanedir o dönem gitmeyeni dövüyorlar, bir nevi üniversite) yatmıştır (üç yıl ve dokuz ay).

hapisten çıktıktan sonra da kaçak içki satan dostları luciano, frank costello, meyer lansky ve diğerleri ile temasa geçmiş, reina'nın çetesinde yerini sağlamlaştırmıştır.

yukarıda anlattığım süreçten sonra gagliano patron olunca ikinci patron olmuş, hatta mafya'nın meşhur havana konferansı'na gagliano'yu temsilen katılmıştır (küba'daki kasinolar üstüne yapılmış bir toplantıdır. luicano organize etmiştir).

22 yıllık gagliano underboss'u lucchese, 1951'de aileyi devralarak patron oldu. aileyi devralır almaz komisyon'un en güçlü aileleri olan genovese (eski luciano ailesi) ve gambino (eski mangano ailesi) ile müttefik oldu. lucchese bu dönemde new york city'nin politikacıları ile de sağlam kontaklar kurmuştur. yine bu dönem, meşhur murder, incorporated çetesi lideri louis 'lepke' buchalter ile müttefik olup, manhattan'ın meşhur tekstil merkezi olan garment district'in kontrolünü almıştır. aynı dönemde kamyonculuk sektörüne de adım atan lucchese (ki kamyonculuk o zamanlar çok önemli sektör tüm kaçakçılık vs. buradan yürüyor), önemli sendikaların ve ticaret birliklerinin de kontrolünü ele geçirmiştir.

komisyon'da güç elde etmek için, iki büyük aile olan genovese'ler ve gambino'larla nasıl kontak kurduğuna gelirsek... o dönem bu aileleri yöneten patronlar frank costello (luciano abd'den sınır dışı edildikten sonra, sakin bir adamdır) ve albert anastasia (psikopatın tekidir, patronu vincent mangano'yu elleriyle öldürmüştür) yönetmektedirler.

lucchese, bu ailelerle ittifakını sağlamlaştırmak için, iki ailenin ikinci adamları olan carlo gambino ve vito genovese ile anlaşmalar yapar. akabinde frank costello suikaste uğrar, ölmez ama pes eder ve yerini vito genovese'ye bırakır. albert anastasia ise gittiği berberde suikaste uğrar ve koltuğu carlo gambino devralır. böylece lucchese, doğrudan bu iki patronla müttefik olur.

vito genovese

şiddeti seven, vahşi bir hayduttur. genovese ailesi gibi nyc'nin en güçlü ailesinin başına gelince de saçmalar, alapachin buluşması denen mafya görüşmesini ayarlar ancak buluşmayı polis basar, onlarca mafya patronu tutuklanır ve genovese'nin saygınlığı bu saatten sonra ortadan kalkar.

luciano her ne kadar italya'da olsa da, eski dostu frank costello'dan yönetimi zorla devralan genovese'den rahatsızdır: gambino - lucchese ikilisi de eski müttefikleri olan vito genovese'yi gözden çıkarırlar ve genovese'nin uyuşturucudan tutuklanmasını sağlarlar, ki genovese ölene kadar ömrünün geri kalanını hapiste geçirir (1969'da hapiste ölmüştür).

genovese'de ortadan kalkınca, komisyon'un kontrolü, son derece sinsi ve zeki bir patron olan carlo gambino'ya geçer. 1962'de gambino'nun büyük oğlu thomas, tommy lucchese'nin kızı frances'le evlenir ve böylece aileler arası sağlam bir ittifakın temeli, evlilikle de atılmış olur.

bu yolla lucchese, efektif olduğu ozone park, jfk havaalanı bölgesinde gambino ailesi'nin de varlık göstermesine müsade eder. (o dönemde jfk havaalanı, büyük bir para kaynağıydı mafya için gerek oradaki işletmeler, gerek de buradan hareket eden veya buraya hareket eden kargo tırları ve bunların çalınıp mallarının satılmasıyla elde edilen para olsun). lucchese bu dönem bu havaalanının güvenlik ve sendikasını yönetmekedir.

1962'de gambino ve lucchese, rakiplerinden biri olan profaci ailesi'ndeki (bugünkü colombo ailesi) iç savaşı destekler. çünkü patron joe profaci güçlü bir rakiptir ve içeride kendi caposu olan crazy joe gallo ekibiyle savaşmaktadır. böylece; iki klik savaşırken, gambino ve lucchese; profaci ailesi'nin gelir kaynaklarını tek tek ele geçirecektir.

1962'de joe profaci ölür ve yerine joseph magliocco geçer. magliocco, ailenin desteğini alır ve profaci'nin eski müttefiki joseph bonanno'nun da yeni müttefiki olur; ikili hem gallo'lara karşı sıcak savaş, hem de gambino ve lucchese'ye karşı bir soğuk savaş vermektedir. netekim 1963'de joe gallo tutuklanınca bu iç savaşı magliocco kazanmış olur. akabinde bonanno ve magliocco bu savaşın esas sebebi olan gambino ve lucchese'den intikam almaya karar verirler. ve böylece komisyon'da büyük bir karışıklığı tetiklerler.

ikili, magliocco ailesi capolarından joseph colombo'ya emir verir: colombo ve ekibi üç büyük patronu da indirecektir (tommy lucchese, carlo gambino ve buffalo, new york'ta başka bir ailenin lideri olan stefano magaddino). ancak çok yanlış ata oynamışlardır, zira colombo; gambino ve lucchese'yi öldürmek şöyle dursun, anında mafya komisyonu'na gider ve bonanno ile magliocco'nun bu planını direkt anlatır.

bunu öğrenen komisyon üyeleri köpürür, magliocco'yu hemen toplantıya çağırırlar ve patronluğunu elinden alırlar (kendisi ilerleyen yıllarda yüksek tansiyondan ölmüştür) . itirafçı joseph colombo'yu da, hizmetinden dolayı, magliocco'nun yerine profaci ailesi'ne yeni patron seçerler ki bu ailenin adı da daha sonra colombo ailesi olarak değişir. diğer müttefik ve planın kurucularından olan esas düşmanları joey bonanno ise saklanır ve savaşa devam etmek ister. bu dönemde bonanno'nun yakın dostlarından florida mafya ailesi reisi santo trafficante bile kendisine sırt döner.

komisyon, bonanno'nun ne yaptığını sallamadan onun patronluğuna son verir ve yerine gaspare digregorio'yu atar. bonanno bu karara çok kızar ve digregorio'ya karşı savaş açar. böylece meşhur banana war (muz savaşı) ya da banana split (muz ayrımı) adıyla anılan bir iç savaş yaşanır bonanno ailesi içinde. bu savaş 1962'den 1967'ye kadar sürer.

bu savaş sırasında, 1964'te, joe bonanno kaçırılır. kaçıran, öldürtmek istediği patronlardan biri olan buffalo ailesi patronu maggadino'dur. kaçırtma sebebi ise, esasında kuzeni olan bonanno'nun öldürülmesini istememesi ve savaşı bırakması yönünde bonanno'yu ikna etmektir. bonanno reddeder, savaşa devam eder, daha sonra bir kalp krizi geçirir ve akabinde bu işler için yaşlı olduğunu kabullenip emekliliğe razı olur. komisyon eski günlerin hatrına onu öldürtmez ve ailenin başına paul sciacca'yı getirir (başka bir bonanno ailesi capo'su).

tommy lucchese 1967'de beyin tümöründen ötürü vefat eder. bu dönemde lucchese ailesi'nin 200 made man üyesi bulunmaktadır. ölümüne yakın, patron olması için ailenin emektar capo'larından anthony 'tony ducks' corallo'yu istese de, corallo o dönem hapiste olduğu için; komisyon sonunda bir başka capo olan carmine 'mr. gribbs' tramunti'yi aileye patron atar. 70 yaşında patron olan tramunti, yaşlı ve pek de sağlıklı olmadığı bir dönem lider seçilmiştir. bu dönemde kendisi çeşitli davalarla karşı karşıya kalmış, meşhur french connection adlı davada büyük uyuşturucu kaçakçılarından biri olmak vasıtasıyla sonunda 1973'te, 15 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır ve hapiste ölmüştür.

anthony 'tony ducks' corallo bu dönem yeni patron olmuştur (lakabını 'ducking' yani atlatmak fiilinden alır, atlattığı davalara binayen). işk iş new york city'deki çakıl dağıtım işine el atar. akabinde inşaat sektörürnde lucchese ailesi'nin etkinliğini arttırarak aileyi legal yöntemlere yöneltir ve epeyce para kazanmasına sebep olur. bu dönem lucchese ailesi, gambino ailesi ve genovese ailesi ile beraber pek çok inşaat/işçi sendikasına himaye etmektedir. böylece inşaat şirketlerini her an grev ilan ettirebilmekle tehdit etmekteler, böylece hem haraç kesmekte, hem de kendi şirketlerine iş yaptırabilmektedirler. aynı zamanda çöp dağıtım sektörü'ne de giren corallo, bu alanda da aileye epey kazanç sağlar.

lucchese ailesi'nin meşhur capolarından paul vario sayesinde jfk havaalanından da epey para kırmaktadır corallo bu dönem. (paul vario için bakınız the goodfellas, lufthansa soygunu, jimmy burke).

aynı dönem corallo, new jersey'de lucchese ailesi etkinliklerini artırmak amacıyla gangsterler anthony accetturo ve michael taccetta (tony soprano) ikilisini newark, new jersey'deki işlerin başına koydu ve aile bu bölgede de haraç, kumar gibi sektörlerde etkin hale geldi.

80'lerde amerikan hükümeti, mafya'nın bu legal sektörlerdeki baskınlığına son vermek adına komisyon'u hedef alan birçok dava açtı. corallo, bu davalar için, istemeden de olsa, en büyük şahitliği yaptı. capolarından salvatore avellino ki aynı zamanda şöförlüğünü de yapmaktaydı, corallo'nun jaguar xj'sini sürmekteydi ve corallo'nun özel şöförü idi. avellino'nun çok konuştuğunu bilen fbi, bu arabaya bir mikrofon ve tape recorder yerleştirmeye karar verdi ve netice müthişti. corallo, işi öğretmek için avellino'ya mafya gelirlerinin tüm inceliklerini anlatıyor, olağan meseleleri tartışıyor, diğer aileler ve ortaklıklarından bahsediyor, kısacası fbi'a ihtiyacı olan her şeyi veriyordu.

neticede bu kayıtlarla sadece lucchese ailesi liderliği değil, diğer new york city mafya aileleri liderlikleri de tepetaklak edildi (bonanno'lar hariç çünkü onlar bu dönemde lucchese'lerle düşmanlardı ve ortak iş yapmadılar).

corallo, yıllarca süren the commission case davası sonucunda 1987 yılında yüz yıl cezaya çarptırıldı ve 2000 yılında hapiste öldü.

hapse girince, kendisi hapisteyken aileyi sokakta yönetsin diye, the bronx kaptanı anthony 'buddy' luongo'yu patron seçti. amma ve lakin, lucchese ailesi artık geri dönülmez bir yola girmişti. anthony 'gaspipe' casso ve vittore 'vic' amuso ikilisi, luongo'yu 1986'da ortadan kaybettiler ve patronluk koltuğuna oturdular. ikilinin rejimi, mafya tarihi'nin en kanlı rejimlerinden birisidir.

bu olayla beraber, eli mahkum corallo, meşhur capo casso'ya patronluğu önerse de, casso yakın dostu vic amuso'nun patron olmasını istemiştir. bunun sebebi, patron olarak vic'in tüm fbi ve polis dikkatini çekmesi ve casso'nun tüm işleri perde arkasından yönetme isteğidir.

vittore 'vic' amuso her ne kadar saygın bir gangster olsa da içten içe özgüvensiz bir adamdır ve underboss ilan ettiği anthony 'gaspipe' casso'nun direktifleri uyarınca hareket etmektedir.

vittore 'vic' amuso

brooklyn'de yetişmiş, eski capo carmine tramunti'nin bodyguardlığını yapmış, bir dönem profaci ailesi'nin isyankar caposu joey gallo'ya çalışmıştır. gallolar yenildikten sonra amuso; lucchese ailesi'nin nüfuzlu gangsterlerinden christopher furnari'nin ekibinde çalışmaya başlamıştır. bu ekipte, gelecekteki ortağı anthony casso ile tanışmış ve dost olmuştur. bu zamanlarda, 1972'de, amuso, mahkumlara tahliye satıp faizcilik yapmaktan ötürü tutuklanmıştır. 1977'de made man olmuştur. aynı yıl casso ile beraber thailand bağlantılı bir uyuşturucu trafiğine dahil olmaktan ötürü tutuklanmıştır. ilerleyen yıllarda christopher furnari consigliere ilan edilince (corallo tarafından), amuso, furnari'den kalan ekibin capo'su ilan edilmiştir. normalde furnari; casso'nun capo olmasını istediyse de; casso, furnari'nin consigliere'liğinde onun yardımcısı olmayı yeğlemiş, yerini amuso'ya bırakmıştır.

anthony 'gaspipe' casso

brooklyn'de doğmuştur. dedesi salvatore 'sally' callinbrano, genovese ailesi'nde bir capodur ve brooklyn limanlarında söz sahibi bir adamdır. 16 yaşında lise terk casso, babasıyla beraber brooklyn limanlarında liman işçisi olarak çalışmaya başlamıştır. şiddet dolu ve tehlikeli bir gençtir casso. iyi de nişancıdır, binaların çatılarında küçük yaştan beri atış talimi yapmaktadır. hatta bu yıllarda, güvercin besleyicileri casso'yu, güvercinlere zarar veren şahinleri vursun diye kiralamış, casso buradan da iyi para kazanmıştır. kısa boylu, tıknaz bir çocuk olarak iyi bir sokak dövüşçüsüdür. gençliğinde, yani 1950'lerde, the south brooklyn boys adlı vahşi bir çetenin de üyesidir. bu yıllarda christopher furnari'nin dikkatini çekti ve onun altında tefeci olarak işe başladı. ilerleyen dönemde furnari emri altında kumar oynatma ve uyuşturucu satıcılığı gibi alanlara da açılmıştır. gaspipe lakabını nasıl aldığı meçhuldür ancak iki teori vardır: kendisi, babasının insanları gaz borusu kullanarak tehdit etmesinden dolayı bu lakabı aldığını söylemesiyle ortaya çıkmış, ikincisi ise babasının illegal gaz kaçakçılığı işinden geldiğini söylemektedir. netekim o, bu lakaptan nefret etmekte ve kimsenin yüzüne böyle hitap etmesine izin vermemektedir. yalnızca yakın dostları ona 'gas' diye hitap edebilmişlerdir. 1970'te bir uyuşturucu satıcısını, köstebeklik yaptığı şüphesiyle öldürmüştür ve akabinde 1974 yılı itibari ile made man, yani resmi üye olarak lucchese ailesi'ne katılmıştır.

meşhur gangster john gotti, 1985'te patronu paul castellano'yu öldürerek patron olup gambino ailesi'ni devralınca komisyon bu olaya köpürmüştür. başta genovese ailesi patronu vincent 'vinny the chin' gigante olmak üzere, lucchese ailesi de gotti'nin bu davranışının cezalandırılmasında karar kılmıştır. akabinde büyük patron gigante; casso - amuso ikilisiyle anlaşmış ve gotti'nin öldürülmesi işini ikilinin yürütmesini istemiştir.

casso için altın bir fırsattır bu. çünkü ikili, zaten kendileri kadar güçlü olan gambino'lara ve john gotti'nin şöhretine takıktırlar. şu da var ki gotti de dahil bu dönem patronları, carlo gambino ve tommy lucchese gibi iş adamı kafalı adamlar değil, aksine tam birer sokak haydutudurlar ve new york city şehrine iki horoz fazladır. casso, bu sebeple, gotti'yi indirmeye dünden razıdır. yani eski müttefikler olan gambino ve lucchese aileleri, şimdi 1985'te bir savaşın eşiğine gelmişlerdir.

gigante'den salık almış olan casso-amuso team, bu dönem inşaat sektörü haraççılığı, kumar, tehdit, uyuşturucu vb. birçok sektörde etkin bir ikili olarak, gotti'yi yok etmeye karar verirler. akabinde, 1986 yılında gotti'nin arabasına, gotti brooklyn'de bir toplantıdayken bomba döşerler (bomba normalde orijinal sicilya mafyası'nın stilidir, burada casso'nun amacı da kafa karıştırmaktır).

nitekim arabaya gotti'den önce underboss'u frank decicco biner ve kontağı çevirince havaya uçar. işte bu andan itibaren iki aile arasında çatışma başlamıştır.

yine bu yıllarca, casso-amuso ikilisi, corallo'nun çok sevdiği jersey ekibinin kazancının yüzde ellisini direkt olarak talep etmişlerdir. normalde patronlar, capoların kazançlarından yalnız yüzde onluk bir pay alırken böyle bir talep, elbet new jersey'deki lucchese'leri çılgına döndürmüştür. new jersey liderleri anthony accetturo ve michael taccetta, böyle astronomik bir meblağ ödemeyi reddetmişler, böylece o meşhur 'whack jersey' (jersey'i öldürün) emri, casso-amuso ikilisi tarafından lucchese ailesi tetikçilerine verilmiştir. çılgınca bir emirdir. çünkü o dönem 200 kişilik lucchese ailesi nüfusunun 50 made manlik kısmını direkt olarak new jersey ekibi oluşturmaktadır.

casso-amuso yönetimi, jersey ekibini tuzaklayıp yok etmek için onları brooklyn'de toplantıya çağırır. ancak bütün jersey ekibi, casso-amuso ekibinin nasıl ruh hastası bir ekip olduğunu sezinleyip ilk buldukları deliklere saklanır, toplantıya da gitmezler.

bu dönemden sonra casso-amuso ikilisinin paranoyaları neticesinde emredeceği bir dizi önemli suikast, lucchese ailesi'ni derinden yıpratacak, aile üyeleri ne yapacaklarını şaşırmış vaziyette sonunda fbi'a teslim olacaklardır.

amuso-casso'nun emriyle mağdur edilen önemli kurbanlar (öldürülen veya öldürülmeye çalışılan)

anthony 'buddy' luongo

tony corallo tarafından temsili patron ilan edilen bir capo. 1986'da amuso ve casso ile yaptığı bir toplantı sonrası vuruldu ve ortadan kaldırıldı.

nicholas guido

isim benzerliğinden ötürü, casso'ya karşı gotti ekibince yapılan bir suikastte kullanılan katillerden biri sanılarak öldürülen masum bir sivil.

carmine varriale

1987'de öldürülmüştür. kardeşinin bir sebepten aile tarafından öldürülmesi sonrası intikam almaya kalkmış, akabinde bath beach, brooklyn'de bir mafya sosyal kulübü'nün yakınlarında öldürülmüştür, öldüğü sırada lucchese ailesi üyesiydi.

john otto heidel

casso tarafından idare edilen ve gelirlerinden lucchese ailesi'nin pay aldığı meşhur soyguncu çetesi olan bypass gang'in üyelerinden. polise muhbirlik yaptığı şüphesiyle öldürülmüştür. 47 yaşında; arabasının patlamış tekerini değiştirirken vurularak öldürülmüştür.

eustachio 'leo' giammona

1988 senesinde brooklyn'de, arabasını sürerken vurularak öldürülmüştür. lucchese ailesi'nin resmi üyesi ve aynı zamanda orijinal sicilyalı gangsterlerdendir (zips). uyuşturucu satıcısıdır ve john gambino'nun hısmıdır. yüksek ihtimal, gambino'larla çalışıyordu ve casso-amuso ekibi bu sebeple onu da yok ettiler.

dominick costa

soyguncu bypass gang'in bir diğer üyesi. muhbir olmasından şüphelenen lucchese yönetimince öldürülmek istendi, 1988'de kafasından birkaç kez vurulmasına rağmen ölmedi. colombo ailesi'nin de bu cinayet teşebbüsüyle alakası vardır.

sorencho 'sammy the arab' nalo

lucchese ailesi tarafından; lucchese ailesi'ne bağlı çalışan yunan gangster spyredon 'spiros' velentzas'ın kumar işlerini kontrol etmesi için görevlendirildi. aileye resmi üye değildir. spiros daha sonra, sammy nalo'nun kumar işini kötüye kullandığını, kendisinden haraç kestiğini, lucchese ailesi'nin tetikçi takımı (hit squad) yöneten caposu fat pete chiodo'ya bildirmiştir. chiodo olayı patron amuso'ya intikal ettirdiğinde vic amuso, başta nalo'yu öldürtme yanlısı olmamıştır çünkü nalo'nun ölmesi gerektiğini söyleyen adam aileye resmen üye olmayan bir yunanlıdır neticede. fakat chiodo, spiros'un ölüm tehlikesi olduğunu ve nalo tarafından tehdit edildiğini amuso'ya söylediğinde bilet kesilir ve nalo; kendisi idare ettiği bir seyahat acentasında vurularak infaz edilir.

thomas 'red' gilmore

amuso tarafından muhbir olduğu şüphesiyle öldürülmesi, başka bir lucchese caposu olan al d'arco'ya emredilir. yalnızca 'şüpheleri' varken dahi amuso bu adamın kesinlikle öldürülmesi emrini verir. bazılarına göre gilmore, kendi ekibinden bazı kişiler tarafından tuzağa düşürülmüştür ve patronların onu muhbir zannetmesi sağlanmıştır. vurularak öldürülmüştür (1989).

michael pappadio

lucchese ailesi'nin garment center, manhattan'daki tekstil karlarından sorumlu olan üyesidir. casso-amuso liderliğinden önce de bu işi yapmaktadır. bu ikili tepeye geldiklerinde, pappadio gibi iyi para kazanan bir gangstere kafayı takmamaları zaten mucize idi. akabinde casso; pappadio'nun topladığı haracın bir kısmını kendilerine ödemek yerine içettiği konusunda amuso'yu ikna eder. keza daha önce casso; pappadio'ya garment center'ı bırakması konusunda telkinlerde de bulunmuştur (bunun sebebi de adamın para kaynağına çökmek tamamen). netice: al d'arco tarafından sopayla iyice dövüldükten sonra vurularak infaz edilmiştir.

robert kubecka ve donald barstow

kubecka, long island'a atık transferi yapan bir şirketin sahibidir. bacanağı donald'la berarber namuslarıyla para kazanıp bu işi yapmaktadırlar. lucchese ailesi kendilerinden yüksek meblada haraç veya işlerini ellerinden almak isteyince reddetmişler, kubecka polise gidip aleyhte şahitlik yapmıştır. akabinde lucchese ailesi capolarından corallo'nun şöförü salvatore avellino'nun ekibinden iki tetikçi tarafından ofislerinde öldürülmüşlerdir, emri veren ikili: casso ve amuso.

john petrucelli

polisin epeyce kovaladığı azılı haydut ve bir dea ajanının katili olan constantine 'gus' farace adlı gangsterin yakın dostudur ve kaçaklık zamanları, amuso'nun emirlerinin aksine polis kovalamacası sırasında gus'u eski dostu olmasından ötürü saklayıp ona ev sahipliği yapmış, amuso'nun emrini çiğnemiştir. hatta amuso, d'arco'ya petrucelli'yi uyarmasını söylediğinde ona 'söyle ona, ya gus farace'ı vursun ya da hemen kendini öldürsün' demiştir. 1989'da vurularak öldürülmüştür.

john 'sonny' morrissey

amuso ve casso'nun idare ettiği new york city'deki tüm gökdelenlerin camlarını zorla kendi nemalandıkları şirkete yaptırdıkları meşhur the windows case dosyası için polis muhbirliği yaptığı şüphesiyle öldürülmesi emri verilmiştir. bizzat chiodo ve birkaç diğer gangster tarafından vurularak öldürülmüş, bir taş duvarın yanına gömülmüştür. (1989).

joseph martinelli

büyük bir konservecilik şirketi sahibidir. işler kötü gidip de lucchese ailesi'ne haraç veremeyecek hale gelmiştir. arada haracı toplayan capo chiodo; adamın durumunu casso ve amuso'ya anlatmaya çalışmış ancak aldığı cevap 'senin neyin var ? bizim bu adamı öldürmeni istediğimizi bilmiyor musun ?' olmuştur. chiodo bunu bilmediğini ima edince de casso 'belki onun (martinelli) partneri, biz onu vurduktan sonra mesajı alır' demiştir. daha sonra chiodo, martinelli'yle beraber bir staten island yolculuğu sırasında araba park ettiğinde silahını çekmiş, dört beş defa tetiğe basmıştır ancak şarjör iyi yerleştirilmemiştir ve silah bu sebeple ateş almamıştır. daha sonra chiodo şaka yaptığını söylemiş ve martinelli de buna inanmıştır. chiodo'ya bu olaydan dolayı fırça atan yönetim, d'arco'yu martinelli'ye göndermiş, akabinde martinelli; luccheseler'e 60 bin dolarlık bir ödeme yapıp haraç vermeye devam etmiş ve böylece canını kurtarmıştır.

anthony dilapi

eski lucchese underboss'u salvatore 'tom mix' santoro'nun yeğenidir. amuso ve casso kendisini muhbir olmakla suçlayınca nyc'den kaçmıştır. 1990 yılında los angeles'ta vurularak öldürülmüş halde bulunmuştur. bu cinayetle al d'arco'nun oğlu joseph, lucchese ailesi'ne girmek için kendisini kanıtlamıştır ve böylece aileye giriş bileti sahibi olmuştur.

james bishop

bir boyacı sendikası görevlisidir. lucchese ailesi'nin bu sendikada sebep olduğu yozlaşmayla alakalı bir dosya için hükümet lehine tanıklık yaptığı öğrenilince 1990'da öldürülmüştür.

michael salerno

lucchese ailesi'nin the bronx hizbi üyelerindendir. kendisi pas geçilip de amuso-casso ikilisi yönetime gelince rahatsız olmuştur. aradaki rekabet nedeniyle, amuso tarafından 'köstebeklik' bahanesiyle öldürülmesi emredilmiştir ve bıçaklandıktan sonra vurularak öldürülmüştür. (1990)

bruno facciolo

muhbir olarak suçlanıp 1990 yılında bıçaklanıp tabancayla vurularak öldürülmüştür. resmi bir aile üyesidir.

edward 'ed' lino

gambino ailesi capo'sudur. 1990 yılında arabasının içinde otururken vurularak öldürülmüş olarak bulundu. öldürenler ise anthony casso'nun parayla kiralık katil olarak kullandığı iki kirli polis dedektifi: louis eppolito ve steven caracappa. gotti'nin paul castellano'yu öldürdüğü ekipte yer aldığı bahanesiyle casso tarafından öldürülmesi emredilmiştir. esas sebep ise gotti - casso gerginliği.

al visconti ve larry taylor

 1991'de öldürülmüştürler. sebep ise: visconti'nin polise muhbirlik yapıp anthony dilapi cinayetini al d'arco'nun oğlunun işlediğini söylemesi ve ikilinin birkaç lucchese ailesi üyesi'nin öldürmeye teşebbüs edecek olmasıdır (d'arco ve oğlu da bu hedefler arasındaydı). bir başka sebep ise visconti'nin hapis yattığı zamanlarda eşcinsel ilişkide bulunmuş olması ve bunun ailenin itibarına zarar vermesidir. d'arco tarafından öldürülmüşlerdir.

fat pete chiodo

birkaç cinayette başarısız olmasından ötürü casso-amuso ikilisi ile arası bozulan chiodo, saygınlığını yitirmeye başladı. akabinde, chiodo'nun kendilerine sormadan windows case davasında suçunu itiraf edip cezayı kabul etmesi planına da karşı olan ikili, sonunda chiodo'nun polisle işbirliği yaptığı sonucuna varmıştır (ki chiodo ikilinin yıllarca tetikçiliğini yapmıştır). daha sonra yönetim, d'arco'dan chiodo'nun infasızı gerçekleştirmesini istemiş, o da tetikçilerini harekete geçirmiş ve aileden iki katil, 1991'de çalıştığı benzin istasyonunda bir arabayı tamir ederken chiodo'ya ateş açmışlardır. chiodo, ki kendisi neredeyse 200 kiloluk bir adamdır, 12 mermi yemesine karşın ölmemiş, akabinde polis itirafçısı olmuştur. bu cinayet, ikilinin paranoyak birer cinayet tutkunu olduğunun net kanıtıdır ve aile üyeleri böylece ikilinin akıl sağlığını sorgulamaya başlamıştır.

bobby boriello

gambino ailesi caposu. 1991'de casso-amuso ikilisinin emrince öldürülmüştür.

anthony fava

anthony casso'nun da evini dizayn eden bir mimardır. aynı zamanda casso-amuso ikilisinin takıldığı 19th hole adlı bir barda da çalışmıştır. d'arco'nun oğlu joseph'e ait bir yerin de mimarlığını yapmıştır. casso tarafından öldürülmesi emredilmiştir çünkü casso; kendi evinde çalışırken;fava'nın duymaması gereken birkaç konuşmaya şahit olduğunu, bu sebeple de tehlike oluşturduğunu savunmuştur. 1991'de cesedi çalıntı bir arabanın içinde; bensonhurst, brooklyn'de, `boxer'ına kadar soyulmuş halde, bıçaklanmış, vurulmuş ve plastik poşete sarılmış halde` bulunmuştur.

patricia capozzalo

fat pete chiodo'nun kız kardeşidir. chiodo'yu öldüremeyen casso-amuso ikilisi, öcünü ailesinden almaya karar vermiştir ki bu mafya kurallarına aykırıdır (aileye dokunulmaz kuralı). bir zamanlar chiodo'nun altında çalışmış, daha sonra ondan boşalan ekibe capo olmuş richard pagliarulo, chiodo'nun babasını bu tehlikeye karşı uyarmış, akabinde polis tüm aileyi tanık koruma programına almıştır ancak patricia; yerinden yurdundan olmayı kabul etmeyen tek aile ferdidir. chiodo'yu avukatı aracılığı ile de uyarmışlardır. 1992'de patricia çocuklarını okullarına bıraktıktan sonra evine dönerken bir takım tetikçilerce arabasının önü kesilmiş ve kendisine ateş açılmıştır. mermilerden biri onu boynundan yaralamış diğeri de sırtını sıyırmıştır. saldırıdan canlı kurtulmuş, boynuna üç dikişle ucuz atlatmıştır saldırıyı. bu olayla casso ve amuso, çiğnenmemesi gereken bir kuralı çiğneyip, emirleri altındaki mafya üyelerini iyiden iyiye şüpheye düşürmüşlerdir.

anthony cuozzo

daha önce haraç suçlamalarından tutuklanan bir mafya üyesi sendika şefinin yerine geçmiş ve yerine geldiği gangsterin de davası için bir komite oluşturmaya çalışmıştır. yüksek ihtimal polisin dikkatini çektiği için öldürüldü. resmen lucchese ailesi üyesidir.

neil migliore

1992'de 4 yaşındaki kızının doğum gününü long ısland'a bir restorantta kutlarken restorantın camının dışından pompalı tüfekle açılan ateş sonucu vurulmuş, ağır yaralanmıştır. başından ve göğsünden vurulmuştur ancak yaraları öldürücü boyutta değildir. bu saldırıyı yapmakla şüphelenen ise paolo loduca adında orijinal sicilyalı (zip) bir hayduttur, daha sonra kokain ticaretinde yer almaktan ötürü italya'da cezasını çekmesi için sınır dışı edilmiştir.

pasquale 'patty' testa

bilinmeyen bir sebepten ötürü 1992'de öldürüldü. lucchese ailesi resmi üyesi idi.

___

chiodo gibi önemli adamların öldürülmelerini emretmeleri, hatta mafya üyelerinin ailelerinin öldürülmelerini emretmeleri gibi extreme vukaatlerinden dolayı; lucchese ailesi'ne mensup birçok gangster, casso-amuso ikilisinin aklını kaybettiğini düşünüp, tehlikede hissetmelerinden ötürü fbi itirafçısı olmuştur. ikili, kendilerine açılan davalardan sonra america'nın çeşitli eyaletlerinde inzivaya çekilmiş, yerlerine baksın diye de al d'arco'yu temsili patron tayin etmişlerdir.

ancak paranoyalarının sonu yoktur ve sonunda kendilerine en sadık adamlardan al d'arco'yu da öldürmeyi planlamaya başlarlar. bunun sebebi de d'arco'nun, chiodo suikastinde başarısız olmasıdır. bu sebeple bir tertip düzenlenir, amuso-casso kaçak durumdayken, ailenin birkaç capo'sundan bir yönetim paneli oluşturmuşlardır ve d'arco, bu panelin bir toplantısı için manhattan'da bir otele gider. başka capo'lardan bir başka amuso-casso ikilisine sadık capo frank lastorino ile karşılaşır. başta lastorino'ya bağlı bir asker, aynı odaya, belinde silah olduğu anlaşılan bir çıkıntıyla girer, daha sonra tuvalete girer ve döndüğünde çıkıntı kaybolmuştur. d'arco bunun bir tezgah olduğunu anlar ve tuvalete gidecek ikinci kişinin o silahla beraber döneceğini ve akabinde kendisini infaz edeceğini bilir, hemen oteli terk eder ve polis itirafçısı olur. d'arco o zamana kadar itirafçı olmuş en yüksek rütbeli mafya üyesidir.

daha sonra 1991 yılında fbi, vittore 'vic' amuso'yu pensilvanya'da; casso'yu new jersey'de tutuklar. amuso itirafçı olmayı reddederken casso kabul eder ve polis itirafçısı olur. kiralık katil ve bilgi kaynağı olarak kullandığı nyc dedektifleri louis eppolito ve stephen caracappa'ya kadar casso pekçok suçu itiraf eder ve amuso da dahil birçok lucchese ailesi üyesinin hapis cezası almalarını sağlar. netekim 1993'te amuso müebbet hapis cezası alır.

bu ikilinin olağan üstü yıkıcı dönemleri sonrası lucchese ailesi; tommy lucchese ve anthony corallo zamanındaki gücünü büyük ölçüde kaybetmiş, birçok üyesi ya polis itirafçısı olmuş ya da hapse girmiştir.

ilerleyen yıllarda, amuso-casso, chiodo, al d'arco ve diğer birçok kanlı üyenin mensup olduğu brooklyn hizbi yerine lucchese ailesi; çıkış noktası olan the bronx menşeyli capo'lardan steven 'the wonerboy' crea'yı yeni patronu ilan etmiştir. casso tarafından önceleri brooklyn hizbi tetikçileri kullanılarak öldürülmek istenen crea, aileyi eski sakin ve güçlü yıllarına döndürmek için daha ideal bir patrondur. böylece *, güç merkezini brooklyn'den tekrar the bronx ve east harlem'e almıştır.

Gelmiş Geçmiş En Ünlü Mafya Hesaplaşmalarından Biri: Sevgililer Günü Katliamı