Nil ve Amazon'dan Sonra Dünyanın En Uzun Üçüncü Nehri: Yangtze

Çin'in batısından Doğu Çin Denizi'ne akan bu nehrin kelime anlamı hâlihazırda uzun nehir... Neyin nesidir, kısaca öğreniyoruz.
Nil ve Amazon'dan Sonra Dünyanın En Uzun Üçüncü Nehri: Yangtze
iStock

Nedir?

bir başka adı " gök ırmak" olan, asya'nın en uzun dünyanın nil ve amazon'dan sonra üçüncü en uzun nehridir. uzunluğu 6370 km olan bu nehir, çin'in batısından doğu çin denizi'ne akar.

Görsel: Britannica

bu fiziksel özelliklerinin dışında benim dikkatimi çeken özelliği ise "dünyanın en çok plastik taşıyan nehri" unvanını da taşıyor olması. bir yıl içinde okyanuslara 333 bin ton plastik taşıyormuş (2015 verileri). plastik kirliliği, giderek büyüyen bir çevre sorunu. atıklar bilinçsizce etrafa saçılmaya devam ettikçe bu sorun giderek büyüyecek gibi.

yangtze, çin’in en uzun nehri

genişliği istanbul boğazı’ndan daha geniş olup, bir nevi gemi otoyolu gibidir. hem nehir boyunca hem de karşılıklı kıyılar arasında küçük büyük gemi trafiği akmaktadır.

2011 yılında bu nehir üzerinde bulunan taizhou ve nanjing limanlarına uğramıştık. o zaman gördüğüm nehir boyunca neredeyse hiç boşluk yoktu, tüm kıyılar fabrika, tersane ve limanlar ile doluydu.


çin’in dünya ekonomisini nasıl etkilediğinin bir resmiydi ve bu sadece benim görebildiğim kıyılarda olanlardı. bunun daha iç kesimleri başka kıyı kesimleri de var. bu manzarayı görünce çin’i ekonomik olarak alt etmek imkansız diye düşünüyor insan.

ayrıca 2020’nin yıldızı wuhan şehri de bu nehrin kıyısında kuruludur.

bünyesinde bir sürü liman barındırır

bu limanlardan çıkan ufak gemilerin taşıdığı mallar, şangay limanı'na getirilir. buradan büyük ana gemilere yüklenerek uluslararası yolculuğa çıkarlar. yangtze üzerindeki limanlara gelecek mallarsa, diğer işlemin tersi şeklinde ulaştırılır.