Nobel Edebiyat Ödülü Yazarın Tek Bir Eserine mi Yoksa Bütün Kariyerine mi Veriliyor?

Yılların sorusunu net bir şekilde açıklığa kavuşturalım artık.
Nobel Edebiyat Ödülü Yazarın Tek Bir Eserine mi Yoksa Bütün Kariyerine mi Veriliyor?

nobel edebiyat ödülü, hiçbir senesinde esere değil her zaman yazara verilen bir ödüldür

bir iki cümleyle akademi ödülü neden o yazara verdiğini açıklar. bazen bu cümlelerde yazarların eserleri de geçer. o eser nedeniyle ödülü yazar aldı denir. ama bu demek değildir ki eser ödül aldı. o eserin öncülüğünde yazar ödül alıyor.

hemingway'e bakalım: "en son the old man and the sea adlı eseri ile gösterdiği anlatı sanatındaki ustalığı; ve çağdaş stil üzerindeki etkisi için."

Belli kitapların ödüle öncülük ettiği durumlar

evet nobel edebiyat ödülü “genel olarak” yazarların tüm çalışmaları gözden geçirilerek verilir. mesela bizim ülkede orhan pamuk'un kar ile ödül aldığı söylenir durur. halbuki pamuk'un tüm kitaplarının arkasına bakarsanız nobel imzası var çünkü tüm çalışmaları onaylanmış gibi bir şey oluyor. hatta söylenene göre akademiyi en çok etkileyen kitabı kara kitap olmuş.

neyse, yani yazarın tüm çalışmaları gözden geçirilip veriliyor dedik ama bunun istisnaları da var. tabii ödül verilirken yazarın tüm çalışma hayatı da etkili olmuştur ama spesifik olarak ödül verilme sebebi olarak gösterilen ödüllerden bahsediyorum yani.

knut hamsun sadece growth of the soil eseriyle ödül almıştır. thomas mann sadece buddenbrooks'un başarısıyla almıştır. john galsworthy, the forsyte saga ile ve roger martin du gard ise les thibault ile almıştır. bunların dışında ernest hemingway'e meşhur the old man and the sea için ve son olarak mikhail sholokhov'a meşhur ve durgun akardı don serisi için ödül verilmiştir. tabi dediğim gibi bu 6 isim istisnadır. 121 yıl içinde sadece bu 6 yılda esere ödül verilmiştir. detaylı olarak araştırmak isteyenler nobel'in sitesinde facts kısmına bakabilirler.