Noel Baba'nın Kızağını Çekenler Neden Başka Bir Yük Hayvanı Değil de Ren Geyiği?

Ren geyiklerinin Noel Baba'nın kızağını çekmesinde özel bir sebep var mı? Her yönden açıklayalım.
Noel Baba'nın Kızağını Çekenler Neden Başka Bir Yük Hayvanı Değil de Ren Geyiği?

hepimiz biliyoruz ki noel baba efsanesinde, noel baba'nın kızakla gezip hediyeleri dağıttığına inanılır. bu kızak genellikle ren geyikleri tarafından çekilir. bu geleneğin kökeni kuzey avrupa mitolojilerine dayanmaktadır.

geleneksel olarak, özellikle iskandinav mitolojisinden bildiğimiz thor'un bir arabası vardır ve bu arabasını çeken tanngniost ve tanngnisrir iki koç vardır.


her şeyde olduğu gibi bu kavram da, dini değişiklikler yüzünde zamanla hristiyanlığın etkisi altında kalarak , aziz nicholas yani noel baba efsanesine uyarlanmıştır. nicholas, çocuklara hediyeler getiren bir figür olarak popülerleştikçe, onun geyikleri de popülerleşmeye başladı.

aslında noel baba'nın kızağının bir ren geyiği tarafından çekilmesine ilişkin ilk referans, 1821'de new york'ta yayınlanan resimli bir çocuk şiiri old santeclaus with much delight 'ta görülür.


daha sonraları 1823'de clement c. moore'un tarafından aziz nicholas'tan bir ziyaret adlı bir şiir nedeniyle kızağı çeken geyikler sekize yükselir ve bu durum halk tarafından daha çok tutulur.

neyse tarihler 1939'u gösterdiğinde robert l. may tarafından şiir olarak rudolph the red-nosed reindeer adlı hikayeyi yazmış ve noel zamanında mağazadaki çocuklara verilmek üzere bir kitap olarak yayınlanmıştı . işte bu son atak sayesinde popüler kültür ve eski kültürde de ren geyiği kazanmış ve noel babanın ebedi yardımcısı haline gelmişti.


hatta yazımızı biraz daha genişletelim isterseniz, nottingham trent üniversitesi'nde yaban hayatı koruma alanında kıdemli öğretim görevlisi olan louise gentle'e göre ren geyikleri noel babanın kızaklarını çekebilecek yegane hayvanmış.

peki nenden böyle söylemiş, hemen bir bakalım

1. ren geyiği, sıcaklığın genellikle -30°c'nin altına düştüğü kuzey kutbu'nda yaşamaktadır. ayrıca tek bir kürk katmanına sahip olan çoğu memelinin aksine, ren geyiklerinin iki katmanlı bir kürk tabakası vardır: betimleyecek olursak içi boş koruyucu tüylerden oluşan bir battaniyenin altında yoğun bir alt kürk tabakası mevcuttur. ve bu kürk tabakasında tek bir santimetre kareye sığdırılmış 2.000 kadar kıl bulunmaktadır. işte bu çift katman havayı hapseder ve ren geyiğinin ısı kaybetmesini önleyen bir yalıtım örtüsü oluşturur. bu, ister kuzey kutbu'nda noel baba ile yaşarken, ister noel arifesinde dünyayı dolaşırken ren geyiğinin sıcak kalmasını sağlar.

ayrıca kan, el ve ayak parmaklarımız gibi ekstremitelerimize ulaştığında soğur ve kanı yeniden ısıtmak için kalbimizin daha hızlı pompalanması gerekir ve uzuvlarımız da soğuk ısırığı denen şey oluşur.


ancak ren geyiği karşıt akım ısı değişimi adı verilen bir şeye sahiptir. bu, esas olarak kalptene giden atardamarlar ve kalbe giden toplardamarlar iç içe geçmiş veya çok yakınsa, sıcak arteriyel kandan gelen ısının soğuk venöz kana geçmesine izin verir ve ren geyiklerinin ayaklarının donmasına engel olur. aynı zamanda bu ısı değişiminin büyük bir kısmı, burun deliklerinden bol miktarda soğuk havanın solunduğu ren geyiğinin özel burun kemiklerinde gerçekleşir.

2. algler ve mantarlar arasındaki simbiyotik ilişkiden oluşan bir organizma liken, ren geyiğinin kış aylarında yediği başlıca besindir. likenler, çok soğuk ortamlarda ağaç gövdeleri ve kayaların üzerinde yaşayabilirler.


likenler kuzey kutbu'nda bol miktarda bulunur; ayrıca bir çok yerde de bulabileceği için ren geyiğinin ideal bir besin kaynağıdır. çünkü ren geyiği bağırsaklarındaki özel bakteriler sayesinde likenleri sindirebilen tek memelidir. işte bu yüzden noel baba ile destansı kızak yolculuğuna güç sağlamak için yeterli yiyecek bulabilecekleri anlamına gelir.

3. kuzey kutbu'nda kış aylarında çok az gün ışığı vardır, bu nedenle ren geyikleri evrimsel adaptasyonları sayesinde karanlıkta çok iyi bir görme yetisine sahiptirler ve bu sayede karanlıkta iyi yol alırlar:


ayrıca ren geyiği ultraviyole ışıkta bile görebilir. bu şaşırtıcı duyu kuşlarda ve böceklerde yaygın olmasına rağmen, ren geyikleri bu yeteneği geliştiren tek memelilerden bazılarıdır. bu, insan gözüyle bakıldığında arka plana karışan nesnelerin ren geyiği tarafından çok daha kolay görülebileceği anlamına geliyor.

ren geyiği esasen karanlıkta iyi görmesi ve yol alması sayesinde, noel baba'ya gece yolculuğunda rehberlik etmek ve çocuklar tarafından görülmemesini sağlamak için mükemmel kılar.

4. ren geyiğinin ayakları batmadan veya donmadan karda yürüyebilmek için geniş, hilal şeklinde toynaklar geliştirmiştir ve bu sayede bir legolas edasıyla karda kolayca yürüyebilirler. bunlar onları sabit tutar, ancak aynı zamanda kar altında liken bulmak amacıyla kazmak için kürek olarak da kullanılabilirler.

toynak yastıkları kışın küçülüp sertleşerek ren geyiğinin toynaklarının keskin kenarları üzerinde yürümesine olanak tanır. tırnak kenarları, soğuk zemine maruz kalan toynak alanını azaltmanın yanı sıra, kaymayı önlemek için buz ve karı keser. açıkçası bu, karlı çatılara inerken ren geyiklerini sabit tutmak için harika bir uyarlamadır.


5. ayrıca kadim çağlardan beri ren geyikleri evcilleştirilmiş tek geyik türüdür ve insanlar onları atlar gibi taş devrinden beri etrafta dolaşmak için kullanıyor.


ren geyikleri yılda 5.000 km'ye kadar yol alabildikleri için dayanıklı hayvanlardır. yaptıkları göçlerde düzenli olarak günde 55 km yol kat edebilirler. ayrıca şaşırtıcı derecede hızlıdırlar ve saatte 80 km'ye varan hızlara ulaşabilirler. bu uzun mesafeli seyahat, noel baba'nın her çocuğu yalnızca bir gecede ziyaret etmesine yardımcı olmak için idealdir.

tüm bu özellikler toplandığına sonuç olarak, noel baba'nın kızakları için ren geyikleri biçilmiş kaftandır.

kaynak: 1 / 2