Noel Zamanı Yaramazlık Yapan Çocukları Cezalandıran Canavar: Krampus

Aziz Nikolas ile birlikte Noel zamanı sokaklarda gezdiği söylenen mitolojik bir figür Krampus.
Noel Zamanı Yaramazlık Yapan Çocukları Cezalandıran Canavar: Krampus

krampus, orta avrupa popüler efsanesinde, noel zamanında yaramazlık yapan çocukları cezalandıran yarı keçi, yarı şeytan bir canavardır. aziz nicholas'ın şeytani yoldaşıdır. krampus'un almanya'da ortaya çıktığına inanılır ve adı almanca "pençe" anlamına gelen krampen kelimesinden türemiştir.

muhtemelen içinde bulunduğumzu dönemden olsa gerek ki noel ve bu mit ile ilgili okumalar ve izlemeler yapmaya başladım... çok sevdiğim bir film olan krampus ardından bu konuda da birşeyler yazmak istedim.

krampus'un kış gündönümü için yapılan pagan ritüellerinin bir parçası olduğu düşünülmektedir.

efsaneye göre o, iskandinav yeraltı tanrısı hel'in oğludur.

hristiyanlığın yayılmasıyla birlikte krampus, katolik kilisesinin onu yasaklama çabalarına rağmen noel ile ilişkilendirilmiştir.

yaratığın ve aziz nicholas'ın 5 aralık akşamı (krampusnacht; "krampus gecesi") geldiği söylenir. aziz nikolas iyi çocukları hediyeler bırakarak ödüllendirirken, krampus yaramazlık yapanları dal ve sopalarla döver. bazı durumlarda onları yediği ya da cehenneme götürdüğü söylenir. 6 aralık aziz nikolas günü'nde çocuklar hediyelerini bulmak ya da yaralarını sarmak için uyanırlar.

krampus'un dahil olduğu şenlikler arasında krampuslauf ("krampus koşusu") yer almaktadır. genellikle bolca alkolün de kullanıldığı bu etkinlikte, yaratık gibi giyinmiş insanlar sokaklarda geçit töreni yapar, seyircileri korkutur ve bazen onları kovalar. 20. yüzyılın sonlarından itibaren, kültürel mirası koruma çabaları arasında, krampus koşuları avusturya ve almanya'da giderek daha popüler hale geldi. bu süre zarfında krampus uluslararası alanda kutlanmaya başlandı ve canavarın artan cazibesi çok sayıda korku filmiyle kanıtlandı.

bazıları krampus'un artan popülaritesinin noel'in ticarileşmesine bir tepki olduğunu iddia etmiştir.