Nuri Bilge Ceylan'ın Yeni Filmi: Kuru Otlar Üstüne Hakkında Ortaya Çıkan Detaylar

Nuri Bilge Ceylan'ın 2023 yılı içinde vizyona girmesi planlanan 9. filmi Kuru Otlar Üstüne hakkında bazı detaylar netleşti. İşte filmin konusu ve bazı diğer detaylar.
Nuri Bilge Ceylan'ın Yeni Filmi: Kuru Otlar Üstüne Hakkında Ortaya Çıkan Detaylar
Resmi afiş değildir.

nuri bilge ceylan'ın yeni filmi kuru otlar üstüne'nin süresi belli olmuş. 3 saat 20 dakikalık bir film bekliyor izleyiciyi. filmin 2023 yılı içinde gösterime girmesi bekleniyor. (mayıs ayı söylentileri var ancak henüz resmileşen bir şey yok bu konuda.)

kuru otlar üstüne filminin konusu

filmin hikayesi şöyle; genç bir öğretmen, küçük bir köyde zorunlu görev süresinden sonra istanbul'a atanmayı bekler ancak uzun süre bekledikten sonra bu kasvetli hayattan kurtulma umudunu tamamen kaybedecektir. bu noktada meslektaşı nuray, ona bir bakış açısı kazanmasında yardımcı olmaya çalışır. yabancılaşma, merkezden uzaklaşma ve kenarlarda var olma duygularına içsel bir yolculuk...

nuri bilge ceylan'ın 9. filmi olan bu filmin yapımcılarından alexandre mallet-guy'a göre bu, nuri bilge ceylan'ın bugüne kadarki en iddialı filmi olacak. mallet-guy ayrıca filmi, aileye, aşka ve ilişkilere dokunan parlak mercekli bir fresk olarak tanımlamış.


filmin senaryo öncesi

filmin senaryo öncesi de ilginç. aslında nuri bilge ceylan'ın bir önceki filmi ahlat ağacı'ndan (2018) önce çekilmesi planlanıyormuş. ancak senaristlerden biri olan akın aksu ile tanışması ve kişisel hikayesine aşina olması üzerine ceylan, akın aksu ile aksu'nun babası arasındaki ilişkiyi anlatan ve akın aksu'nun yazdığı 80 sayfalık uzun bir metinden yola çıkarak senaryoya dahil olmuş.

film erzurum'da çekilmiş. hikayeyi okuyunca aklıma "bir zamanlar anadolu'da" filmindeki doktor geldi. varoluşçu bakış açısının ve yine bolca sembolizm kullanımının olacağını tahmin ediyorum.

film sony venice ile çekilmiş. (meraklıları için link)