O Gün Geliyor: Uğruna Koca Bir Evren Yaratılan Avengers: Infinity War'un Fragmanı Yayınlandı

Önümüzdeki Şubat ayında yayınlanacak Black Panther ile tam 18 filme ulaşacak olan dünyanın en uzun soluklu film serisi olan Marvel Sinematik Evreni'nin neredeyse uğruna yaratıldığı, bugüne kadar sinemada gördüğümüz tüm Marvel kahramanlarını bir araya getirecek olan Avengers: Infinity War'ın fragmanı sonunda yayınlandı.


İşte o fragman


Sözlük yazarlarından üç adet fan teorisi (spoiler içerebilir)

İlk Teori

fragman bizi bir gezegenin yörüngesinde karşılıyor. gezegenin dünya olduğunu söylemek şimdilik güç ama pekala dünya da olabilir. daha sonra tony stark'ı zırhının dışında son derece çaresiz bir halde görüyoruz. ardından bruce banner kendisini gösteriyor. belli ki uzaydan sanctum sanctorum'a düşmüş. mabedin çatısında zaten koca bir delik görünüyor. doctor strange ve wong ise şaşkınlıkla bruce'a bakıyor. bu sahne infinity gauntlet çizgi romanına harika bir gönderme olmuş. çizgi romanlarda benzer bir sahne silver surfer ile yaşanmıştı.

bir diğer sahnede ise scarlet witch ve vision gözükmekte. vision'ı insan formunda ilk kez görüyoruz. wakanda topraklarında ise bruce banner ile black widow karşılaşıyor. banner'ın yanında hulkbuster zırhının kolu var. bu filmde banner büyük ihtimalle hulk'a dönüşmeden önce hulkbuster zırhını kullanacak. black widow'un saç renginin değiştiğini görüyoruz. captain america: civil war sonrası avengers ekibinin bir kısmı yer altına çekilmişti. o yüzden kaçak durumdaki avenger'larda fiziksel bazı değişimler söz konusu.

sanctum sanctorum'a geri döndüğümüz sahnede dikkatli gözlerin asla kaçırmayacağı süper bir detay var. tony stark'ın elindeki telefon. o telefonu captain america: civil war filminin sonunda ihtiyacı olursa araması için steve rogers vermişti. tony'nin mabede bruce için geldiği tahmin edilebilir. o sırada dışarıda bir kargaşa yaşanıyor. peter parker da olayın farkında. ki açık şekilde spider-sense'i görüyoruz. etrafında yıkıma neden olan bir portal açılmış. bir başka sahnede loki'yi görüyoruz elinde tesseract var. thor: ragnarok'u izleyenler yerde yatanların kim olduklarını kolaylıkla tahmin edeceklerdir. daha sonra thanos arz-ı endam ediyor. geldiği portalın açılışı tesseract'in çalışma prensibiyle neredeyse aynı. thanos'un görsel açıdan harika olduğunu söyleyebiliriz.

spider-man'i new york'a yerleşen portalın üzerinde görüyoruz. yeni iron spider kostümü muazzam görünüyor. thor ise bir makinenin merkezinde. o sahneyi şu an çözümlemek güç. proxima midnight ise bir mızrak fırlatıyor. mızrağı yakalayan ise captain america'dan başkası değil. filmde muhtemelen nomad ismini kullanacak. corvus glaive'i ise vision'ın üzerine çökmüş şekilde kısmen görüyoruz. mind stone'u almak için mızrağını kafasına geçirmiş. thanos fragmanda gauntlet'a space stone'u yerleştiriyor. diğer gem ise power stone. nam-ı diğer orb. power stone'u en son ilk guardians of the galaxy'nin sonunda nova corps'ta bırakmıştık. thanos'un ilk nova corps'a bir ziyaret yaptığını düşünebiliriz.

wakanda'da ise büyük bir savaş olacak. wakanda'da captain america'yı, bucky'yi, black panther'i, hulk'ı, war machine'i falcon'ı ve black widow'u görüyoruz. ben son infinity stone'un yani soul stone'un wakanda'da olduğunu düşünüyorum. hatta bu heart-shaped herb olabilir. önemli detaylardan bir tanesi de black panther'in düşmanlarından m'baku'nun black panther'in yanında savaşması. ortak amaç uğruna belli ki iki düşman arasında ittifak olacak. wakanda savaşında kahramanlarımızın dövüştüğü yaratıklar ise outriders isimli ırk. ilk kez çizgi romanlarda jonathan hickman'ın yazdığı infinity eventinde görünmüşlerdi.

thanos'un ne derece büyük bir tehdit olduğunu fragman çok başarılı şekilde vermiş. spider-man'i yere çalmasının dışında iron man'e attığı yumruk bütün mcu'ya atılmış bir yumruk gibiydi. iron man'in çaresizliği ve thanos'un ne kadar güçlü olabileceği en güzel şekilde hissettirilmiş. zaten fragmanın genel havasında ciddi bir çaresizlik hissi var. bütün mcu bu sefer ne derece büyük bir güçle karşı kaşıya olduklarının farkında.

fragmanın son sahnelerini ise thor ile guardians of the galaxy'nin tanışması oluşturuyor. genel olarak çok başarılı buldum fragmanı. heyecanla bekliyorum.

İkinci Teori

vay vay vay, bir sürü şey gösterip hiçbir şey göstermemek bu olsa gerek.

üstlerde bir arkadaş filmini senaryosunu yazmıştı, sanırım yazdıklarının hepsi doğru, bir tane bile aksi sahne olmadı.

kim ne yapacak, neler olacak bilmiyorum ama muhteşem bir şey gelecek gibi.

not: her karakterin cast'i müthiş ama şu winter soldier cast'ini kim yaptıysa ellerinden öpmek isterim. adam bu rol için doğmuş resmen.

Tahminler

tony stark'ı oynayan robert abimizin artık yaşı geçti, kazanacağını da kazandı, bu film bana göre de kendisinin son filmi olacaktır. ama marvel evreninden iron man'i tamamen çıkaracaklarını sanmam, armor birine emanet edilecektir. tony stark karakteri de ara ara başka filmlerde mentor olarak gözükür bana kalırsa.

steve rogers'ı oynayan chris evans abimiz ise bir süredir " skldm uff " tadında takılıyordu, adama da çok kızamıyorsun, o vücudu koruması lazım, karakterinin öldürüleceğini düşünüyorum. bakarsınız bucky ve falcon arasındaki bir savaşı tetikler de bir film daha çıkarır ortaya.

fit olma ve yaş geçme konusunu düşününce, black widow'u oynayan scarlett ablamız da işin içinde, onun karakteri öldürülmese de merkezden çıkarılabilir. hoş solo filminden bahsediliyordu, bakalım.

kesin ölecek diye düşündüğüm hawkeye var, jeremy renner bu tarz akrobatik bir rol için fazlaca yaşlandı, kate bishop'a bırakabilir yayını. bıraksın da zaten.

thor'u oynayan chris abimiz devam eder mi bilmiyorum, asgard'ın dünyaya getirildiği düşünülürse, phase 4 te de yer alacaktır diyorum, hem kral da oldu adam artık.

spider man den bahsetmeye gerek yok.

vision ölür diye düşünenler var, ölmeyeceğini düşünüyorum. wanda da devam edecektir role.

war machine'i çıkarırlar artık devreden diyorum, sevmiyorum da zaten. oynayan abi de baya yaşlı ama dieğr roller kadar fitlik gerektirmiyor sonuçta.

hulk'u evrenden çıkarmazlar ama başka bir hulk sokabilirler filme, çoğu cgi olduğundan mark ruffalo da devam edebilir.

t'challa, antman başlarına bir şey gelmeyeceğini düşündüğüm diğer karakterler. loki de ölebilir, heimdall kesin gidici zaten.

dizi karakterleri filmde gözükecek demiş yukarda senaryo sızdı diye yazan arkadaş, umarım gözükürler. spiderman ve punisher görmek isterim yanyana.

inhumans konusu da ayrıca düşünürüyor beni, dizideki iğrenç oyuncuları filmde kullanırlar mı, yoksa black bolt ve ailesine hiç mi değinmeyecekler, bakalım.

phase 4 için şu fox'taki karakterleri bir alabilseler. of.

Üçüncü teori

black widow, captain america ve iron man gidici diyorum ben. guardians of the galaxy ekibinden de ya gamora yada drax gider.

evreni devam ettireceklerini, phase atlayacaklarını duyurduklarında az çok tahmin etmiştim aslında, cap ölür, winter soldier kalkanı kaptığı gibi yoluna devam eder. çizgi romanlarda da captain america olmuşluğu var zaten. aynı şey falcon için de geçerli.

scarlet witch & vision ikilisinden de biri ölebilir.

spidey'e bir şey olmaz, phase 4'ü onun üzerine/etrafına kuracaklar büyük ihtimalle, bütün dünyanın tanıdığı bir karakter sonuçta ve daha yeni yeni alabildiler karakterin haklarını.

adam warlock gelip thanos'u taşak oğlanına çevirecek diye bekliyoruz, bakalım.

Sözlük yazarlarından diğer yorumlar

elim ayağım titredi şerefsizim.

bakmayın olmamış diyenlere böyle bir kadrodan olmamış bir şey çıkma ihtimali imkansıza yakın, çocukluk kahramanlarımın hepsi bir arada, daha ne olsun be?

güzel bir fragmana sahip çünkü hiçbir şey göstermiyor. günümüz fragmanlarda artık neredeyse filmi tamamen izlediğimiz için bence fragman yeterli. bir de dikkatimi çeken daha ciddi ve daha oturaklı bir marvel filmi var. 1 milyar dolar worldwide hasılatı çok rahat görecektir.

guardians of the galaxy'yi görünce bir "heyt canlarım be" dedim istem dışı. avengers'ı hiç umursamıyorum açıkçası. isterse topu ölsün. ama inşallah guardians'ı hatırı sayılır bir süre görebiliriz bu filmde. ben onları tutuyorum.