Okulda Öğrendikleri Sayesinde Bir Sürü İnsanı Güney Asya'daki Tsunamiden Kurtaran Çocuk

Eğitimin nelere kadir olduğuna dair, gerçek bir hikaye.
Okulda Öğrendikleri Sayesinde Bir Sürü İnsanı Güney Asya'daki Tsunamiden Kurtaran Çocuk

26 aralık 2004 yılında gerçekleşen güney asya depremi ve sonrasında meydana gelen tsunami, insanlık tarihinin görmüş olduğu en büyük felaketlerden bir tanesiydi.

9.1 şiddetindeki deprem sonrasında 278 bin insan öldü ya da kayboldu. irili ufaklı bir sürü adanın yüzeyi suyla kaplandı ve deniz seviyesi ancak 5 saat sonra normal seviyesine geldi. antartika'da ve norveç'te dahi 3 metrelik dalgalar oluştu. deprem o kadar şiddetliydi ki dünyanın eksenini 1 cm etkiledi, günlerce devam etti. artçıları 7.3 ve 5.9 idi. sahile bağlı gemiler ve tekneler yüzlerce metre karaya sürüklendi. 2020 yılı itibariyle hala enkaz yığınlarının karaya vurduğu biliniyor...

bu deprem sonrasında güney asya'daki tüm adalar için ölüm bilgisi yazıldı. sadece tek bir ada hariç; puket'e bağlı maikhao adası.


10 yaşındaki tilly smith adındaki bir çocuk iki ay önce coğrafya dersinde tsunami konusunu görmüştü. tsunaminin en önemli belirtisi sahildeki suların köpüklü olarak geri çekilmesiydi ve çocuk bir anda tüm sahilde tsunami geliyor diye bağırmaya başladı. sahildeki insanlar çocuğu ciddiye aldılar ve hemen yüksek bir yere konumlandılar. dakikalar sonra 7 metreye varan dev dalgalar geldi ve hiçbir cana mal olmadı. böylece yüzlerce hayat kurtulmuş oldu.


deprem, tsunami gibi doğal afetler için eğitimin ne kadar önemli olduğu bu tarihi olayla birlikte bir kez daha kanıtlanmış oldu. 10 yaşındaki bir çocuğun aldığı doğal afetler konulu eğitim ve farkındalık sayesinde yüzden fazla insanı kurtarabiliyorken; politikacıların, yöneticilerin bu kadar bilgisiz ve beceriksiz olması yüz binlerce insanın hayatına mal olabiliyor. onlarca yıl erken tsunami alarm sistemi kurmayan endonezya'da hala yeterli düzeyde erken alarm sistemi bulunmuyor.

bilime bağlı okulda öğrenilen bilgi, farkındalık yaratır ve temel bilimler hayat kurtarır.

tilly smith'in röporajı burada


bu küçük çocuğun aldığı ödül ve bbc haberi.

Tahliyenin nasıl yapıldığına dair bir ayrıntıyı da şöyle bırakalım

tilly smith ısrarla tsunamiden bahsediyor, korkuyor ve otele dönmek istiyor ama anne baba umursamıyor. bu esnada devreye 4 yaşındaki küçük kız kardeşi giriyor ve ablasının huzursuzluğundan dolayı panik oluyor ağlamaya başlıyor ve o da otele dönmek istiyor... iki çocuğun aynı anda ağlamasından dolayı anne baba çevredekileri daha fazla rahatsız etmemek için otele dönmeye karar veriyor.

otelin girişinde otel müdürüne denk geliyorlar, o da her şeyin yolunda olup olmadığını soruyor. kızın babası durumu anlatıyor ve otel müdürü bu olayı ciddiye alıyor çünkü kendisi bir japon ve tsunaminin ne olduğunu belirtilerinin neler olduğunu en iyi bilen ülkenin vatandaşı malum...

japon müdürümüz güvenlik görevlilerini de yanına alarak adada tsunami alarmı veriyor ve insanların plajı kısa sürede boşaltmalarını sağlıyor. tabi sonrasında beklenen dev dalga geliyor ve kimse ölmüyor. bu olaydan sonra da küçük kızı adada kahraman ilan ediyorlar.

21. Yüzyılda Yaşanan En Büyük Deprem: 2004 Güney Asya Depremi ve Tsunamisi

Ebeveynler, Karantinadaki Çocukların Psikolojisi İçin Nasıl Davranmalı?