Okumaya Üşenip Neler Anlattığını da Merak Etmeden Duramayanlar İçin: Solaris'in Ana Fikri

Leh yazarın bilim kurgu klasiği Solaris'in temel fikrini ve olay örgüsünü kısaca özetleyen bir yazı.
Okumaya Üşenip Neler Anlattığını da Merak Etmeden Duramayanlar İçin: Solaris'in Ana Fikri

Ne hakkında bu kitap?

kitap gizemli bir bilinçli varlıkla ilgilidir. bu bilinçli varlık solaris gezegeninin neredeyse tamamını kapsayan jelimsi bir yapı olarak betimlenen okyanustur. solaris gezegeni, üç cisim problemi gereği, bazen güneşe çok yaklaşarak ya da bazen de uzaklaşarak çoktan yok olması / mahvolması gereken bir gezegendir aslında. yani yörüngesi kararlı değildir. evrenin jenerik hali olan kaosa teslimdir.

bununla birlikte solaris gezegeni iki güneşli sistemin içinde yaşamaya devam edebilmektedir. bunun sebebinin de okyanus ve okyanusun bilinçli hareketleri olduğu düşünülmektedir. yani kısacası okyanus bilinç sahibidir aslında. tabii bizim bildiğimiz anlamda bir bilinç değil bu.

kitaba göre, solaris gezegenine yapılan ziyaretlerde 40 yılı devirmiştir insanoğlu. fakat geçen yıllar içinde de gezegene olan heyecanın ve ilginin azaldığı belirtilmektedir. çünkü gezegenle iletişim kurulması imkansızdır insanlar için. sadece çok cesur bir pilot okyanusun zorlu, geçitvermez dalgalarının arasında alçalabildiği kadar alçalmayı başarmış ve iddiasına göre tam merkezde devasa bir bebek görmüştür. evet, bir bebek... bu devasa büyüklükteki bebek çeşitli ahenkli davranışlar sergiler gibi görünmüştür pilota. (bu arada kitapta, bu pilotun açıklamaları bilim kurulu üyelerince safsata kabul edilmiş ve ciddiye alınmamıştır.)

sonuç olarak insanoğlunun anlam arayışına ilişkin sorgulamalar vardır bu kitapta. insan öte dünyalarda ne aramaktadır? başka bilinçler... ama kendine benzeyen başka bilinçler... sonra, bir sırra vakıf olmak çok önemli bir yaşam ereği olabilirmiş gibi yitip giden yaşmaların beyhudeliğinden bahsedilir bu kitapta.

kitapta yaşanan gelişmeler, kris kelvin adlı kozmonotun, gibarian (kris gelmeden önce ölmüştür), sartorius ve snow'un olduğu solaris mekiğine geçmesiyle başlar. burada konuklar da vardır. bu konuklar notrinodan yapılmıştır ve aslında okyanusla iletişime geçmek için yapılan x ışımalarından sonra ortaya çıkmışlardır. hayalet gibidir bu konuklar, kişinin hayalgücüne dayalı ürettiği varlıklardır. genelde geçmişinde en çok iz bırakan kişi ya da kişiler olmalıdırlar.

yani okyanus, mürettebatla konuklar vasıtlasıyla iletişim kurmaya çalışmaktadır. konuklar, (gerçi bir tek rheya'dan detaylı bahsedilir, başka konuk irdelenmez) anılarıyla yüzleşmesini sağlar. okyanus sadece anlamaya çalışan bir bilinçtir. yoluna koyduktan sonra başka her şeye duyarsızdır. anılarında kaosa teslim olmuş olan kris de anılarıyla yüzleşerek bir dengeye ulaşmaya çalışır.