Ölen Sahibini 10 Yıl Boyunca Bekleyen Vefalı Köpek Hachiko'nun Hikayesi

Köpek Hachiko'nun (Haçiko) filme konu olan hikayesi.
Ölen Sahibini 10 Yıl Boyunca Bekleyen Vefalı Köpek Hachiko'nun Hikayesi

beyaz bir akita olan hachiko, 10 kasım 1923'te japonya'nın akita eyaleti, odate'deki bir çiftlikte dünyaya geldi. bu arada, tokyo ımperial üniversitesi'nin (şimdiki tokyo üniversitesi) ziraat bölümü'nde profesör olan ueno hidesaburo, safkan bir japon köpeği arıyordu. akita'da çalışan bir öğrencisi, ueno için köpeği satın aldı.

ocak 1924'te 50 günlük bir köpek yavrusu, kışın soğuğundan korunmak için bir pirinç torbasına sarılarak tokyo'daki ueno istasyonu'na 20 saatlik bir tren macerasına çıktı.


kısa bir süre sonra shibuya istasyonu yakınındaki ueno hidesaburo'nun evine gönderildi. profesör, çocuğu olmamasına rağmen yavruya sevgi gösterdi, yatağının altına sokulmasına ve yemeklerde ona katılmasına izin verdi. köpeğe hachi adı verildi

ueno, her gün hachiko ile işe gidiş yolculuğu yapıyordu. sabahları ikili, ueno'nun işyerine giden trene bindiği shibuya istasyonu'na yürüyordu. ueno, o günkü derslerini bitirdikten sonra trene binerek tam saat 3'te istasyona ulaşıyordu. orada hachiko, eve dönüş yolculuğunda ona eşlik etmeye hazır olan arkadaşını sabırla bekliyordu.


bu rutin, ueno'nun geri dönmediği 21 mayıs 1925'e kadar devam etti. profesör, sınıfında ders verirken beyin kanaması geçirmiş ve hachiko'nun beklediği tren istasyonuna dönemeden vefat etmişti. hachiko, `ueno'nun onunla buluşmak için orada olacağını umarak ertesi gün aynı saatte istasyona gitti . ama profesör gelmedi. yine de hachiko umudunu hiç kaybetmedi. hachiko, profesörün vefatından sonra başkasına verildikten sonra bile, profesörle buluşma umuduyla öğleden sonra 3'te shibuya istasyonuna gizlice kaçmaya devam etti. sonraki 9 yıl, 9 ay ve 15 gün boyunca her gün, hachiko sabah ve akşam istasyona gitti ve orada yağmurda, karda veya güneşte bilet kapılarının önünde bekledi.


sonunda profesör ueno'nun eski öğrencisi ve akita ırkı uzmanı hirokichi saito, hachiko'nun hikayesini öğrendi. akita cinsi konusunda uzmanlaşan saito, köpeği istasyonda gördü ve onu ueno'nun eski bahçıvanı kozaburo kobayashi'nin evine kadar takip etti. hachiko'nun hayatının tarihini orada çözdü. sık sık hachiko'yu ziyarete geldi ve yıllar içinde köpeğin olağanüstü sadakati hakkında birkaç makale yayınladı. 1932'de asahi shimbun'da yayınlanan makalelerinden biri köpeği ulusal ilgi odağı haline getirdi. hachiko 8 mart 1935'te, 11 yaşındayken vefat etti. 


kaynak