Ölü Organizmalar Geliştirilen Yeni Bir Yöntem Sayesinde Tekrar Dirilebiliyor

BBC'nin haberine göre Cerrah Robert Rhee ve ekibi şimdiye kadar domuzlar ve fareler üzerinde yaptıkları deneylerde %90 başarı sağladı.
Ölü Organizmalar Geliştirilen Yeni Bir Yöntem Sayesinde Tekrar Dirilebiliyor
iStock.com

diyor cerrah robert rhee. belki bizlerin bile görebileceği, tıp tarihinde yeni ve çok önemli bir gelişme yaşandı. bir çok insan bundan habersiz.

öncelikle

haberi özet geçersek;
kan kaybından dolayı ölü olduğu resmileşmiş (silahlı yaralanmalar, trafik kazaları gibi nedenlerden kaynaklı) insan bedenleri, hızla soğutulma ünitesine alınıyor. bir yandan beden sıcaklığı düşürülürken diğer taraftan kan vücuttan çekilip yerine tuzlu bir solüsyon enjekte ediliyor. buradaki amaç tuzlu su sayesinde soğuma hızını maksimuma çıkarıp vücudun iç kısımlarına seri bir şekilde ulaşmak. soğutmanın amacı ise bedenin özellikle beyindeki kalıcı hasarların önüne geçebilmek. metabolizma hızı, soğuk ile birlikte minimuma inmesiyle doktorlar, derhal hastayı ameliyata alıyor ve gerekli tedavi uygulanıyor. ardından tekrar kan verildiği vakit hasta (ölü diyelim) gözlerini tekrar açıyor. unutmadan bu yöntemin asıl amacı doktorlara zaman kazandırmak. zira aşırı kan kaybından dolayı yaralılara müdahale olamıyor pek zira oksijensizlikten dolayı hücreler dakikalar içerisinde hasara uğruyor. işte bu yöntem bunun önüne geçiyor.

üstelik robert ve arkadaşının şimdiye kadar domuzlar ve fareler üzerinde yaptıkları deneylerde başarı oranı %90 civarında. hatta denekler 1 gün sonra hayatına devam etmeye başlıyor.

insanlar üzerinde deneylere geçiş ise etik kurallar ve yasalarla boğuşuyor an itibari ile fakat önümüzdeki senelerde haber kaynaklarında şöyle bir haberle sarsılmamız mümkün, "yılın olayı ölü diriltildi."

düşünebiliyor musunuz 1 gün sonra gömülecek bir birey ayağa kalkabilecek.

2. dünya savaşına kadar enfeksiyon kapan uzuvların direkt kesilmesi, öte yandan günümüzde penisilin ile hastaların %100'e yakınının uzuvlarının kesilmeden iyileşebilmesi. gün gelecek insanlar, aynı bizim bu örnekte gördüğümüz gibi şuanki kayıpların aslında çok basit nedenlerden dolayı olduğuna bakıp hayretlere düşeceklerdir.

söylemeden de geçmeyelim bu işlem ölümün hemen ardından 1 dakika bile kaybetmeden uygulanması gerekiyor. ölümün üstünden saatler geçmiş bir bireyin yaşama olasılığı yok günümüzde.