Ömür Boyu Garanti Mottosuyla Üretilen Stanley Termosların Mucidi: William Stanley

Stanley markasının kurucusu William Stanley Jr'ın hikayesi.
Ömür Boyu Garanti Mottosuyla Üretilen Stanley Termosların Mucidi: William Stanley

william stanley, 22 kasım 1858'de brooklyn, new york'ta william ve elizabeth a. parsons stanley'nin oğlu olarak dünyaya geldi.

gençliğinin bir kısmı, büyükbabası william ve clara wadhams stanley ile great barrington'da geçti. great barrington ve daha sonra ailesinin yaşadığı bridgeport, connecticut'taki okullara gitti. genç bir adam olarak massachusetts, east hampton'daki williston academy'ye gitti ve 1877'de mezun oldu.

yale'e babasının hukuk öğrenimini takiben thomas edison'un akkor elektrik lambasını icat ettiği yıl, 1879'da girdi. bir sömestrin sadece bir kısmından sonra üniversiteden hayal kırıklığına uğrayarak new york'a gitti.

babasından aldığı 2.000 $'lık krediyle bir elektrokaplama şirketinin hissesini satın aldı ve kar elde etti.

1880'de stanley, elektrik lambaları üreticisi olan united states electric company'de mucit hiram maxim'in asistanı olarak çalışmaya başladı. iki yıl sonra da yine elektrik lambaları üreten swan electric company of boston'da çalışmaya başlamıştı.

stanley, 1885'e kadar elektrik lambası ve üretimiyle ilgili on patente sahipti. bu çalışmanın arka planına dayanarak, 1884'te h. h. westinghouse ile westinghouse'un pittsburgh fabrikasında bir lamba üretim tesisi geliştirmek üzere sözleşme yaptı. westinghouse için çalışırken stanley, westinghouse'un üzerinde bir opsiyon aldığı ingiliz gaulard & gibbs endüksiyon bobinleri sistemine erişebildi.

o zamanın hakim güç sistemi edison doğru akım (dc) sistemiydi. düşük voltajı (100/220 volt) ve büyük iletkenleri, yüksek direnç ve voltaj düşüşleri olmadan akımı bir milden daha uzun mesafelere dağıtmayı imkansız hale getirdi.

stanley, indüksiyon bobinleri seri olarak bağlandığı için gaulard & gibbs sisteminin kendi kendini düzenlememesi konusundaki zayıflığının farkına vardı. paralel bir devre kullanmak, potansiyelin (voltajın) sabit olmasına ve doğal olarak kendi kendini düzenlemesine izin verdi. bu etkiyi keşfi, 18 eylül 1883 tarihli bir defter girişinde yer almaktadır.

1890'da stanley, westinghouse ile bağlarını koparmaya karar verdi. stanley, john kelly ve cummings c. chesney ile birlikte stanley manufacturing company'yi kurdu ve öncülük ettiği alana, yani transformatörlere odaklandı.

kısa süre sonra, stanley manufacturing company'nin başarısı iki dev şirket general electric (ge) ve westinghouse'dan kurtulmayı garanti etmeye yetmedi.

1902'de westinghouse şirketi, stanley manufacturing company'yi skc transformatörlerini kullandığı için mahkemeye verdi ve ironik bir şekilde, stanley'nin 1888'de westinghouse'a devrettiği patentin ihlali gerekçe olarak gösterildi.

westinghouse, yalnızca ge ve kendisinin, yasal olarak stanley tarzı transformatörler yapabileceğini savundu.

dava, 1903'te amaçlanan etkisini gösterdi ve ge, stanley manufacturing company'yi satın aldı.

ge, stanley'nin yirmi iki patentini satın aldı ve ona sağlıklı bir maaş artı stanley'nin zamanının yarısını ge için çalışarak diğer yarısını ge ile çelişmediği sürece yeni işlere ayırabileceği yeni bir laboratuvar için destek teklif etti.

stanley, kendi işi olarak termos şişelerinin imalatını seçti: bugün hala onları yapan tennessee şirketine ait bir ticari isim olan stanley termos.

stanley ayrıca, balık tutmaya ve atıcılığa başladığında, berkshires'ın tadını çıkarmak için daha fazla zaman geçirmeye başladı. daha sonraki yıllarında, avrupa'da yoğun bir şekilde seyahat etti ve ingiliz elektrik mühendisleri derneği, ingiliz sanat derneği ve fransız elektrik mühendisleri topluluğu'na üye oldu.

1911'de pittsfield'deki amerikan elektrik mühendisleri enstitüsü (aiee) toplantısı, stanley'yi alternatif akım sisteminin gelişiminin 25. yıldönümü münasebetiyle onur konuğu yaptı.

1912'de william stanley, "alternatif akım sistemleri ve cihazlarının icadı ve geliştirilmesinde üstün başarısı için" aiee edison madalyası ile ödüllendirildi.

stanley 14 mayıs 1916'da elli yedi yaşında great barrington'da öldü.

kaynak