OpenAI, ChatGPT-4o'daki "Sky" Adlı Sesi Neden Apar Topar Kaldırdı?

OpenAI, geçtiğimiz gün duyurduğu, artık bizimle akıcı şekilde konuşabilen yapay zeka modei GPT-4o'daki "Sky" adını verdiği sesi kaldırdığını duyurdu. Konuyla ilgili Scarlett Johansson'dan gelen açıklama ise epey gündem oldu.
OpenAI, ChatGPT-4o'daki "Sky" Adlı Sesi Neden Apar Topar Kaldırdı?

openai'ın aniden sky isimli sesi (scarlett johansson'a benzetiliyordu) kaldırmalarından sonra scarlett johansson bir açıklama yayınlamış: twitter

türkçesi:

"geçen eylül ayında, sam altman'dan şu anki chatgpt 4.0 sistemini seslendirmem için bir teklif aldım. bana, sistemin seslendirmesini yaparak teknoloji şirketleri ve yaratıcılar ile tüketiciler arasında bir köprü kurabileceğimi ve insanlarla yapay zeka arasındaki sismik değişim konusunda insanları rahatlatabileceğimi düşündüğünü söyledi. sesimin insanları rahatlatacağını hissettiğini söyledi.

çok fazla düşündüm ve kişisel nedenlerden dolayı teklifi reddettim. dokuz ay sonra, arkadaşlarım, ailem ve insanlar yeni yapay zeka modelindei "sky" adındaki sesin ne kadar çok benim sesime benzediğini fark ettiler.

yayınlanan demoyu duyduğumda şok oldum, kızdım ve bay altman'ın sesimi bu kadar ürkütücü bir şekilde benzetmesini istemesine inanamadım. en yakın arkadaşlarım ve haber ajansları bile farkı anlayamadı. bay altman, benzerliğin kasıtlı olduğunu ima eden bir tweet attı, "her" kelimesini yazarak, benim bir chat sistemi seslendirdiğim filmdeki samantha'ya gönderme yaptı, samantha insanlarla yakın ilişki kuran bir yapay zeka.

chatgpt-4o demosunun yayınlanmasından iki gün önce, bay altman menajerimi arayarak fikrimi yeniden gözden geçirmemi istedi. benimle bağlantı kurmadan önce aslında zaten sistemi hazırlamışlardı.

bu eylemleri nedeniyle, yasal danışman tutmak zorunda kaldım, danışmanım bay altman ve openai'ye iki mektup yazdı, ne yaptıklarını ve "sky" sesini nasıl oluşturduklarını detaylandırmalarını istedi. sonuç olarak, openai gönülsüzce "sky" sesini kaldırmayı kabul etti.

hepimiz deepfake'lerle ve kendi benzerliğimizin, kendi çalışmalarımızın, kendi kimliklerimizin korunmasıyla uğraşırken, bunların mutlak netliği hak eden sorular olduğuna inanıyorum. şeffaflığın sağlanması ve bireysel hakların korunmasını sağlamak için uygun yasaların çıkarılmasını dört gözle bekliyorum."