Orgazm Olmaksızın Sürekli Cinsel Uyarılma Sonucu Ortaya Çıkan Ağrı: Blue Balls

Uzun süreli cinsel uyarılma ve boşalmama durumunda erkeklerin yaşadığı testis ağrısının bilimsel bir adı varmış aynı zamanda: Blue Balls.
Orgazm Olmaksızın Sürekli Cinsel Uyarılma Sonucu Ortaya Çıkan Ağrı: Blue Balls
iStock

“blue balls” terimi, orgazm olmaksızın uzun süren cinsel uyarılma sonucu ortaya çıkan ağrılı süreci tanımlar. adına blue balls denmesinin nedeni ise bu süreçte testislerin mavimsi bir renkte görünmesidir.

cinsel olarak uyarıldığınızda vücudunuz çok fazla fizyolojik değişim geçirir. erkeklerde penis ve testislerdeki arterler genişler ve bu sayede daha fazla oksijenli kan akışı meydana gelir. aynı zamanda toplardamarların daralmasıyla oksijensiz kanın çıkması engellenir. bu durum kan akışını ve basıncını artırır ve ereksiyon gerçekleşir.


yaygın olarak yanlış bilinenin aksine oksijensiz kan mavi değil koyu kırmızı renktedir. kolumuzdaki toplardamarların derimizin üzerinden yeşilimsi mavi görülmelerinin nedeni, kırmızı ışığın mavi ışığa göre daha uzun bir dalga boyuna sahip olması ve ciltten daha derinlere emilmesidir. öte yandan mavi ışık, daha derindeki damarlar tarafından emilmeden yansıtılır ve böylece kanın mavi görünmesine neden olur. (bkz: ışık spektrumu)


testislere geri döndüğümüzde, kırmızı ışığın daha çok emilmesinden dolayı buradaki damarlar da mavi görünür. cinsel uyarılma uzadığında ise testislerde uzun süre vakit geçiren oksijensiz kan ve artan kan basıncı testislerde ağrı oluşmasına ve daha da mavi görünmesine neden olur. ancak bu sadece erkeklerin deneyimlediği bir durum değildir. cinsel uyarılma sırasında kan, vajinaya da hücum eder. vajina duvarına, klitorise ve labiaya kan basıncı arttığında “blue vulva” olarak da bilinen benzer koşullar ortaya çıkar.


uzun süreli cinsel uyarılmanın olağan bir fizyolojik cevabı olarak blue balls ya da blue vulva herkesin karşılaşabileceği bir rahatsızlıktır. neyse ki çok ciddi bir durum değildir ve kurtulmak basittir. orgazm yoluyla ya da cinsel uyarılmanın azaltılmasıyla kalıcı bir yan etki ya da hasar oluşmadan ortadan kaldırılabilir. ayrıca bölgeye buz torbası uygulanması da acıyı hafifletebilir.

Atiye Dizisi Üzerinden Kendini Aramak Üzerine Yola Çıkanlara Tavsiyeler

Vajina ve Vulva Arasındaki Fark Nedir?

Erkeklerin %15'inde Görülen Varikosel Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?