Orijinal Parfüm ile Sahte Parfüm Nasıl Ayırt Edilir?

Sahte parfüm nasıl anlaşılır? Orijinal parfüm ile sahte parfüm arasındaki farklar neler? Bu ikisi arasındaki farkları anlamak bazen gerçekten zor olabiliyor ancak yine de bunları bilmek sizi bir adım öne geçirecektir bu konuda.
Orijinal Parfüm ile Sahte Parfüm Nasıl Ayırt Edilir?
originalpoddelka.ru

sahte parfüm hapşırmaya yol açar, orijinal açmaz gibi şeyler doğru değil. cilde zarar konusu da doğru değil. bu, sizin bünyenize bağlı alerjik bir reaksiyondur.

mesela bende amouage jubilation böyle bir şeye neden oluyor. yine costume national markası da nedense genelde bu tarz sorunlara bünyemde neden oluyor.

kokunun kalıcılığı da alakalı değil. hatta genelde sahte parfümler daha kalıcı olur. iki saat kalıcı olan yüzlerce orijinal parfüm vardır. zaten 6 saati geçenler tüm parfümlerin belki yarısı dahi etmez.

aynı zamanda bir kokunun iki farklı grubu farklı performanslara sahip olabilir. ya da üretim yılı farklıdır ve arada çeşitli nedenlerle reformüle olmuştur. bu nedenle sadece performans değil, koku profili dahi değişmiş olabilir.


işin özünde, orijinal ile sahte arasındaki farkı şuradan anlayabilirsiniz

1. fiyat

sephora, boyner gibi yerler bir parfümü genelde daha pahalıya satarlar. genelde güvenilir başka yerlerden %20-30 daha ucuza bulabilirsiniz. lakin (kimsenin almadığı, satılmayan, stoklardan çıkarılmaya çalışılan bir parfümü indirimli almıyorsanız) daha yüksek oranda bir indirim varsa oradan hızla uzaklaşın.

2. şişe ve sprey

bunu anlaması çok zor. kimi zaman orijinal parfümlerde dahi şişe ve kutu tasarımları az da olsa değişiyor. yine de sahte parfümler genel bir kalitesizlik hissine sahip oluyorlar.

3. koku

başladığı gibi biten tek boyutlu derinliğe sahip olmayan orijinal parfümler söz konusu olsa da genelde açılış, orta ve dip notaları hissedersiniz.

tabii, herkes hissedemez. burada en kolay anlayacağınız nokta açılış notalarından orta notalara geçerken yaşanan koku değişimi. 

genelde sahte parfümler burada çuvallar ama hepsi değil!

4. tester

tester bir ürün alıyorsanız %99 sahte parfüm alıyorsunuzdur.

5. satıcı

bunun dışında demek gerekir aslında ilk başta kaynağın güvenli olması gerekir. 

geçen sene elime iki “moschino toy boy” geçti. biri orijinal, diğeri ise sahteydi. eminim ki sahte olanı bu konuda fikir veren hemen hemen herkes orijinal zannederdi. şişesi sorunsuz, nota değişimleri beklendiği gibi, koku güzel. yani her şey olması gerektiği gibiydi. ama koku sahteydi.

yine de bırakın forumu, parfüm forumlarında on binlerce liralık koleksiyonu olanlar dahi sahte olduğunu anlamadan aynı parfümü kullandılar. benim anlama nedenim ise bu kokuyu daha önce koklamış ve uzun süre kullanmış olmam sayesindeydi. orijinal parfüm açılışta daha yoğun baharatlı bir gül ile açılırken, sahte parfümde yine aynı açılış olmasına karşın gül olması gerektiğinden biraz daha öne çıkıyordu. bu da sadece yirmi dakikalık bir açılışı işaret ediyor. sonrasında zaten neredeyse aynı kokuyorlar.

bu kokuyu daha önce denememiş birisi istediği kadar tecrübeli olsun sahte olduğunu anlayamazdı. bu nedenle daha ilk anda nereden aldığınız da önemli.

Unbate

parfüm kodu sorgulama

orijinal parfüm ile sahtesini ayırt etme konusunda en önemli detaylardan biri de checkcosmetic gibi, parfüm kodunu sorgulatabileceğiniz web siteleri. 

bazen parfüm her şeyiyle orijinal olsa da 5-10 yıllık olabiliyor. 3 yıldan sonra koku ve rengi değişmeye başlıyor parfümün.