Orta Çağ Avrupa'sında Kedilerin Öldüresiye Dövülerek Yakıldığı Sistematik Katliam

Eski Mısırlıların tanrıça gibi değer verdiği kediler, Orta Çağ Avrupa'sında şeytanla ilişkilendirilmiş ve oldukça kötü bir dönem yaşamışlar.
Orta Çağ Avrupa'sında Kedilerin Öldüresiye Dövülerek Yakıldığı Sistematik Katliam

eski mısırlılar kedilere tanrıça olarak taparken, orta çağ avrupalıları onları şeytanla ilişkilendirmiştir. orta çağ'daki hristiyanlar, tanrı'nın onlara dünyanın doğal dünyası üzerinde hakimiyet verdiğine inanıyorlardı. köpekler mutlu bir şekilde yaşarken, kediler kontrol edilemez görünüyor ve insanlara korku salıyordu.


bu endişeler, papa gregory ix, 13 haziran 1233'te vox adlı bir papalık fetvası yayınladığında dini yasalara konu oldu. bu resmi kararname, şeytan'ın kendisinin rutin olarak kedi şeklini aldığını ve şeytana tapanların şeytanın lütfunu kazanmak için kara büyü ziyafetlerinde kedilerin anüsünü öptüğünü ilan ediyordu.

1400'lerde york dükü edward, "sıradan vahşi kediler hakkında fazla konuşmama gerek yok, çünkü ingiltere'deki her avcı onları tanır, sahtelikleri ve kötülükleri iyi bilinir. ama şunu söylemeye cüret edebilirim ki, içinde şeytanın ruhu olan herhangi bir hayvan varsa, o kuşkusuz hem vahşi hem de evcil olan kedidir." demiştir.


bu kedi fobisi, 14. yüzyılın ortalarında hıyarcıklı veba sırasında tavan yapmıştır. orta çağ avrupalıları ölümcül bakterinin fareler yerine kedilerce yayıldığına inanıyordu. bu arada, 15. yüzyılda papa viii. innocentius saltanatı sırasında, kilise avrupa'da cadı avlarına başladığında başladığında tüm kedi türleri aforoz edildi.

tarihçi robert darnton, "büyük kedi katliamı" kitabında, "parisliler, kedileri çuvallara doldurup yakmayı severken, saint chamond'un kedi avcıları (cour à miaud) ateşe verdikleri kedileri sokaklarda kovalamayı tercih ediyordu. burgundy ve lorraine'in bazı kısımlarında, bir direğe bağlanıp yakılan kedilerin etrafında dans ediyorlardı." diye yazmıştır.


avrupa'da kedi yakma alışkanlığı yüzyıllar boyunca devam etti. tarihçiler ölüm oranının milyonlara ulaştığını tahmin ediyor. kediler çoğunlukla yakılırken, danimarkalılar onları varillere kapattılar ve öldüresiye dövdüler. belçikalılar ise kedileri kulelerden fırlatarak öldürdüler. 1800'lerdeki hayvan zulmü yasaları ile bu sistematik katliamı sona erdirdi.

kaynak: ati