Orta Çağ'da Kullanılan ve Acılı Bir Ölümü Amaçlayan Acımasız İşkence Aletleri

Orta Çağ işkence aletleri, vahşetin seviyesini olabildiğince yukarı çıkarmıştır. Genelde işkenceden daha çok, acılı bir infazı amaçlayan bu aletlerden bazıları.
Orta Çağ'da Kullanılan ve Acılı Bir Ölümü Amaçlayan Acımasız İşkence Aletleri


1. testere

kurbanın bacaklarından bağlanacağı bir platform ve büyük bir testere içeren bu işkence aletinin amacı, kurbanın kanının baş tarafına toplanmasını sağlamak bu sayede testere ile kurbanı yavaşça ikiye bölerken kanamanın mümkün olduğunca az olmasını ve bilincinin uzun süre açık kalmasını sağlamaktır. testere vücudun orta kısımlarına ulaştığında kurban bayılır ya da direkt ölürdü.

2. meme yırtıcı

bu alet ısıtıldıktan sonra, zina, kürtaj veya başka bir suçla itham edilen kadınların memelerini vücutlarından koparmak ya da parçalamak için kullanılırdı. aletin duvara sabit olarak bulunduğu türünün adı ise 'örümcek'tir.

3. the rack (raf)

orta çağ'ın en bilinen işkence aletlerinden biridir. kurbanın el ve ayakları düzenekteki çarklara bağlanır ve işkenceciler bu çarkları sararak kurbanın vücudunu gerdirir. kurbanın vücudu parçalanmadan önce şaşırtıcı seviyede uzayabilirdi.

4. diz ayrıcı

ispanyol engizisyonu sırasında sıklıkla kullanılan bu alet, adından da anlaşılacağı gibi kurbanın dizinin parçalanması için kullanılırdı.

alet, arkası vidalı iki çivili ahşap bloktan yapılmıştır. vida sıkıldıkça çivili uçlar birbirine kenetlenmektedir. vücudun diz harici bölgelerinde de kullanılmıştır.

5. kafa ezici

kurbanın kafasının, düzeneğe yerleştirildiği ve üzerindeki vidalı mekanizma sıkılarak sıkıştırıldığı bu alet kurbanın ölüme kadar direnmesi halinde kafatasının patladığı, iğrenç ve acılı bir ölüme neden oluyordu.

kaynak