Ortadan Kayboluşu Büyük Yankı Uyandıran Gazeteci Cemal Kaşıkçı Kimdir?

Geçtiğimiz günlerde Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın, evrak işleri için geldiği Türkiye'deki Suudi Arabistan konsolosluğundan çıkamayışının ardından şüpheler "cinayet" üzerinde yoğunlaşmış durumda. Bu bilgi kirliliğinin ardından Cemal Kaşıkçı'nın tam olarak nasıl biri olduğunu öğrenmek iyi gelecektir.
Ortadan Kayboluşu Büyük Yankı Uyandıran Gazeteci Cemal Kaşıkçı Kimdir?
Fotoğraf: BBC


Önce standart bilgiler

yurtdışında kullandığı ismi jamal khashoggi. dünya medyasında da bu isimle tanınıyor zaten.

kendisi 1958, medine doğumlu. yüksek eğitim almak isteyen çoğu suudi gibi amerika'da, indiana state university'de okuyor ve 1983'te mezun oluyor. sonrasında usame bin ladin ile yaptığı birkaç röportajla tanınıyor.

2003'te, suudi al watan gazetesinde kısa bir dönem editörlük yapıyor.

arap baharı döneminde "demokrasi şu an için bir seçenek değil" dese de, daha sonraları fikrini değiştiriyor. haftalık alman dergisi der spiegel'e verdiği röportajda "demokrasi tek çözümdür" demiş kendisi. bu dönemde (2011), sayılı arap zenginlerinden al velid bin talal ile çalışıyordu.

cumartesi annelerinin de bulunmasını istediği bu şahıs konusunda bazı ek bilgileri paylaşmak isterim

ya bu kişi, gazeteci denilen bu adam; suudi istihbaratının eski başkanı olan ve bir dönem suudilerin washington elçiliğini yapan turki faysal'ın danışmanıydı. ultra milyarder velid bin talal'a da çok yakın bir isimdi. eski krala da danışmanlık yapmıştı. ne gazeteciliğidir anlamıyorum. bilenler bilir, bir dönem vladimir putin de gazeteci sıfatıyla yabancı diplomatların rusya'daki gezilerini takip ederdi. suudi arabistan'ın kanlı çoğu icraatında bu zatın da etkisi ve katkısı vardır.

Turki Faysal

bu kişi aynı zamanda ünlü silah kaçakçısı adnan kaşıkçı'nın yeğenidir. adnan kaşıkçı'nın kız kardeşi samira kaşıkçı, prenses diana ile birlikte ölen dodi el fayed'in annesidir. bakın başka bir ilginç nokta: adnan kaşıkçı'nın yeğeni hasan kaşıkçı, reina'ya yönelik gerçekleşen işid saldırısından kıl payı kurtulan kişilerden...

Adnan Kaşıkçı

kaşıkçı, aynı zamanda suriye'de cihatçı unsurlar üzerinden sürdürülen savaşta türkiye ile suudi arabistan arasındaki koordinasyonun akıl hocası ve oyuncusudur. 

bu adam zamanında ışid'in rakka'da suriye askerlerinin başlarını kesip görüntülerini yayımlamasını "askeri açıdan etkili bir taktik" olarak nitelemiş ve "örgüt ne yaptığını iyi biliyor" demişti.


bu cinayet olayının en ilginç yanı; abd başkanı trump'ın "biz olmasak orada iki gün duramazsın kral. o yüzden bize ödeme yapmalısın" çıkışından kısa bir süre sonra olayın patlak vermesi. zira abd, bir süredir suudi arabistan ile ilişkilerini yeni bir rotaya koyma mesajları veriyordu. arabistan'da yaşanan veliahtlar arası savaş ve yaşanan gözaltılar da tamamen bununla ilgili.

yani durum göründüğünden daha karışık. o yüzden insanları tanımadan savunuculuğunu yapmak gibi hatalardan kaçınmak lazım.