Oscar Ödül Törenlerinin Yıllar Geçse de Unutulmayan 14 Anı

La La Land - Moonlight karışıklığını biliyorsunuz, peki ya II. Dünya Savaşı sırasındaki ödül heykelciklerinin alçıdan yapıldığını? 1929'da verilmeye başlayan Oscar ödül törenlerinde yaşanan ve daha çok eski tarihli olduğu için fazla bilinmeyen ilginç anları paylaşalım.
Oscar Ödül Törenlerinin Yıllar Geçse de Unutulmayan 14 Anı

1929: ilk akademi ödülleri töreni gerçekleşti

mgm stüdyoları başkanı louis b mayer tarafından 1927'de kurulan akademi sinema sanatları ve bilimleri akademisi, film endüstrisini ilerletme amacıyla kâr amacı gütmeyen bir organizasyon olarak tasarlandı. ilk akademi ödül töreni iki yıl sonra 16 mayıs 1929'da the hollywood roosevelt hotel'de gerçekleşti. biletleri 5 dolara satılan ve douglas fairbanks'ın sunduğu tören sadece 15 dakika sürdü.

ilk akademi ödülü, the way of all flesh (1927) ve the last command (1928) adlı sessiz filmlerdeki başrolleriyle en iyi erkek oyuncu dalında emil jannings'e verildi.

ilk en iyi film akademi ödülü, aynı kadına aşık iki pilotun hikayesini anlatan 1927 tarihli sessiz bir film olan wings'e verildi. filmin prodüksiyonu 2 milyon dolara mal oldu ve onu zamanının en pahalı filmi yaptı. the artist'in 2012'de vizyona girmesine kadar wings, en iyi film ödülünü kazanan tek sessiz filmdi.

video


1934: yanlış frank'in sahneye çıkması

frank lloyd hem de frank capra'nın en iyi yönetmen kategorisine aday gösterildiği törenin heyecanına kapılan frank capra, ödülü takdim eden will rogers'ın “hadi gel de al frank!” diye bağırdığını duyup ödülünü almak için sahneye çıktı, ancak kazanan kişinin aslında frank lloyd olduğunu gördü.

capra sahneden yerine dönerken yaptığı yürüyüşü "hayatımdaki en uzun, en hüzünlü, en yıkıcı yürüyüşü" olarak tanımlamış ve "keşke sefil bir solucan gibi halının altına sürünebilseydim" dedi.

capra ertesi yıl it happened one night (1934) filmiyle en iyi yönetmen ödülünü kazandı.


1938: bir sahtekarın akademi ödülünü teslim alması

1938'in en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülü, in old chicago (1937)'daki rolüyle alice brady'ye gitti. ancak törene katılamayacak kadar hastaydı. ödülü açıklandığında sahneye ödülü teslim almak için bilinmeyen bir kişi çıktı ve ödülü aldıktan sonra ortadan kayboldu. ödülü alanın kim olduğu ve ödülün nerede olduğunun gizemi çözülemedi.

1939: "oscar" adı resmen kabul edildi

popüler efsaneye göre, "oscar" adı, ödül heykelciğinin oscar amcasına çarpıcı bir benzerlik taşıdığını iddia eden ampas kütüphanecisi margaret herrick'ten geliyor.

1939'da akademi, birkaç yıldır gayri resmi olarak kullandığı bu ismi resmi olarak benimsemeye karar verdi.

1939: george bernard shaw, oscar ve nobel ödülü kazanan tek kişi oldu

1925'te nobel edebiyat ödülü'nü kazandıktan sonra 1913'te pygmalion adlı tiyatro oyununu bir film senaryosuna uyarladığı için akademi ödülü aldı.

1940: kazananlar törenden önce sızdırıldı

1929'daki ilk akademi ödüllerinde, kazananlar üç ay önce kamuoyuna duyurulmuştu. ancak, ertesi yıl akademi heyecan yaratmaya karar verdi ve kazananların bir listesini gazetelere gönderdi ve tören gecesi saat 23.00'e kadar yayımlamama şartı koştu.

bu sistem 10 yıl boyunca sorunsuz uygulandı ancak 1940'ta la times ambargoyu deldi ve kazananları akşam baskısında duyurdu. bu fiyasko sonucunda 1941'de bugün halen kullanılan kapalı zarf sistemine geçildi.

1940: hattie mcdaniel, akademi ödülü kazanan ilk afroamerican oldu

mcdaniel, 1939 iç savaş destanı gone with the wind'deki 'mammy' rolüyle en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında akademi ödülü'nü kazanarak 1940'ta tarih yazdı.

ancak mcdaniel'in kazandığı yıl, oscar töreni katı bir ırk ayrımcılığı politikası uygulayan bir otelde yapılacaktı. yapımcı david o selznick'in sadece mcdaniel'in binaya girmesine izin vermesi için iyilik yapmak zorunda kaldığı bildirildi. mcdaniel, ödülün sahibi olmasına rağmen, oditoryumun arkasında, rol arkadaşlarının kalanından uzakta, ayrı bir masada oturmak zorunda kaldı.

mcdaniel, ayrımcılık yasaları nedeniyle gone with the wind’in atlanta galasına katılmaktan da men edildi.


1943 - 1945: oscar heykelcikleri boyalı alçıdan yapıldı

ilk törenlerde altın kaplama masif bronzdan yapılan heykelcikler ikinci dünya savaşı şiddetlendikçe ortaya çıkan metal kıtlığı nedeniyle 1943 ile 1945 yılları arasında boyalı alçıdan yapılmıştır. savaş sona erdiğinde alçıdan yapılan ödüllerin metal ödüllerle değiştirilmesi imkanı sunuldu.

1945: akademi ödülü, ikinci dünya savaşı'nda kullanışlı hale geldi

ilk akademi ödülü'nü kazanan emil jannings sert alman aksanı nedeniyle yeni hollywood konuşmalarından çıkarıldı.

jannings, joseph gobbels'in nazizmi destekleyen birkaç propaganda filmde oynadığı almanya'ya döndü. müttefikler 1945'te berlin'e saldırdığında, jannings'in amerikan askerlerinin güvenini kazanmak ve abd'ye bağlılığını kanıtlamak için oscar heykelciğini yanında taşıdığı bildirildi.

1968: akademi töreni ilk defa ertelendi

8 nisan 1968'de yapılması planlanan tören, martin luther king'in 9 nisan 1968'deki cenazesi nedeni ile 10 nisan'a ertelendi.

1973: marlon brando’nun oscar'ı sacheen littlefeather tarafından reddedildi:

marlon brando the godfather'daki (1972) performansıyla kazandığı en iyi erkek oyuncu ödülünü reddetti. törene katılmayan brando kendisi yerine yerli amerikalı aktivist aktris sacheen littlefeather'ın konuşma yapmasını sağladı.

littlefeather konuşurken seyirci nasıl tepki vereceğinden emin değildi. bazıları alkışlarken bazıları yuhaladı. ödülü takdim etmeye çalışan roger moore, sacheen littlefeather'ın reddetmesinin ardından heykelciği eve götürdü.


1974: tatum o’neal akademi ödülü kazanan en genç kişi oldu

10 yaşındaki oyuncu, babası ryan o'neal ile birlikte rol aldığı paper moon'daki (1973) rolüyle en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında akademi ödülü aldı.

1998: titanic 11 dalda akademi ödülü kazandı

gişe rekorları kıran titanic (1997), 14 adaylık ve 11 galibiyetle 1998'de akademi ödüllerine damga vurdu. başrollerinde leonardo dicaprio ve kate winslet'in yer aldığı film, 1912'deki ilk yolculuğunda batan yolcu gemisinin trajik hikayesini anlatmaktadır.


2017: en iyi film ödülü için yanlış anons yapıldı

89. oscar ödülleri'nin finaline yanlış anons skandalı damgasını vurdu. tüm ödüllerin ardından sıra herkesin en çok merak ettiği en iyi film kategorisine geldi.

deneyimli oyuncular warren beatty ve faye dunaway, en iyi filmi "la la land" olarak açıkladı. ardından film ekibi alkışlarla sahneye çıktı. tarihe geçecek yanlışlık da bu sırada fark edildi. en iyi film "la la land" değil "moonlight"tı.

gerçeğin ortaya çıkmasının ardından sahnedeki isimler değişti, "la la land" ekibi gitti "moonlight" ekibi geldi.

bu yanlışlığın nasıl olduğunu warren beatty açıkladı:

beatty, kendilerine en iyi film ödülü yerine en iyi kadın oyuncu ödülünün yazılı olduğu zarfın verildiğini söyledi. bu zarfta da en iyi kadın oyuncu ödülünü alan emma stone'un rol aldığı "la la land" filminin adı yazıyordu. beatty yanlışlığı sezip sahne arkasına doğru sorgulayıcı bakışlar atarken dunaway araya girip en iyi film olarak "la la land"i anons etmişti.

kaynak: bbc history extra - alj türk