Oscar Ödülleri'nin Kim Tarafından, Nasıl Verildiğine Dair Soru İşaretlerini Giderecek Bilgiler

Sinema dünyasının en iyilerinin ödüllendirildiği Oscar gecesinde ödüllerin, kim tarafından ve nasıl verildiği konusu hep merak edilmiştir.
Oscar Ödülleri'nin Kim Tarafından, Nasıl Verildiğine Dair Soru İşaretlerini Giderecek Bilgiler


aslında verilen ödül akademi ödülleri ama artık spikerler bile oscar ödülleri diye sunuyor. 

seçici kurulun 5800 üyesi var. bu 5800 üyenin çok azı yönetmen, oyuncu, müzisyen gibi sinemaya sanat gözüyle bakan elemanlar. bir çoğu film sektöründen yapımcılar, efektçiler, dekoratörler, ışıkçılar, set işçileri, pazarlama uzmanları filan. işte lobi denilen kısım bu kısım. çoğunluğu sektörden emekli olmuş amerika bayrağı milliyetçisi oluyor ve sektör dışından başka ülke filmlerine hiç iyi gözle bakmıyorlar. o sebepten yabancı film oscarları genelde doğru adaylara gidiyor. bu kesim kolay ulaşılıp kulis, lobi için satın alınabiliyorlar (shakespeare in love'un yapımcısı film oscar alsın diye akademi üyelerine 16 milyon dolar para harcamış). yönetmen ve oyuncuların bakış açıları daha çok filmlerin sanatsal yapısı ile alakalı olduğu için lobi, kulis çok sökmüyor bu gruba. peki nasıl akademi üyesi olunuyor, form filan mı dolduruyorlar? hayır, en az iki üyenin sizi film sektöründe yaptıklarınızı referans göstererek aday göstermesi gerek. üyelerin çoğunluğu 50 yaşın üstünde ve beyaz.

filmleri nasıl seçiyorlar; sektörden akademi üyeleri kendi sektöründen 5 film seçiyor, mesela en iyi aktör için sadece aktör üyeler oy kullanıyor (muhtemelen george clooney akademi üyesi), yönetmen veya bir başka sektörden kişi en iyi aktör seçmesi için oy kullanamıyor. atıyorum en iyi senaryoyu senarist olan akademi üyeleri seçiyor. tüm üyeler sadece en iyi film dalında oy kullanıyor, 9 film adayı seçiyor.

lobi kısmına gelince, shakespeare in love denilen saçma salak film 7 oscar ödülü aldı. oscar için arkasında yapımcı gücü olan diğer aday saving private ryan bir oscar aldı; film, imdb'nin sinema tarihinin en iyi 250 filmi listesinde 49'uncu sırada. shakespeare in love 7 oscarı lobi, kulis ve akademi üyelerine bağış yaparak aldı, resmen yapımcı filme oscar satın aldı. 7 oscarı var ama en iyi 250 listesinde yok. gönlümüzde oscarı almış en iyi 250 listesinde 36'ncı sıradaki diğer aday la vita e bella için italyan filmi olması dolayısı ile yukarıda açıklama yapmıştım; (bkz: hey dostum biz burada yabancıları sevmeyiz). bilinen bir öykü; sinema tarihinin en iyi filmlerinden citizen kane kulis ve lobi ile bu gün levent semerci'nin ayhan hanım filmine yapılan muamelenin aynısını gördü. bırak oscarı orson welles filmini oynatacak sinema salonu bulamadı. how green was my valley filmi aldı oscarları. sinema tarihinin en iyi filmi citizen kane sadece en iyi senaryo oscarı alabildi. mesela bir western filmi olan high noon ( kahraman şerif ). orospu çocuğunun en önde gideni mccarthy'nin komünist ve solcu avı yaptığı zamanlar, bu western filminin solcu mesajlar verdiği kulisi yapıldı, akademi üyerleri de korkup the greatest show on earth filmine oscarları verdiler. mccarthyci kelle avcılığının izleri hala sürmese dahi bayrak manyağı redneckler akademide çoğunluğu oluşturuyor. şöyle ki amerikan başkanını akademi seçse, donald trump başkan olurdu.

the hateful eight'in oscara en iyi yardımcı kadın ve senaryo dışında neden seçilmediğini bilmiyorum ama akademi marlon brando, paul newman, woody allen gibi kendisini siklemeyen elemanları çok seviyor. kendilerini siklemeseler dahi akademi onlara ufak heykelcikler veriyor. uzak durmak, siklememek en iyisi.