Osmanlı'dan Alınan Zaferi Taçlandırmak İçin İnşa Edilen İlginç Tasarımlı Kent: Palmanova

Osmanlı'ya karşı alınan zaferi taçlandırmak için, Rönesans dönemi mimarlarından Filarete'nin ideal kent ütopyasına bağlı kalınarak tasarlanan İtalya kenti Palmanova, yukarıdan görüntüsüyle şaşırtıyor.
Osmanlı'dan Alınan Zaferi Taçlandırmak İçin İnşa Edilen İlginç Tasarımlı Kent: Palmanova

palmanova, kuzeydoğu italya'da eski venedik cumhuriyeti tarafından geç rönesans döneminde inşa edilmiş bir kasaba ve komündür.

Palmanova'nın 1598'deki tasviri

venedik cumhuriyeti (la serenissima), venedik merkezli egemen bir devletti. genişleyen osmanlı imparatorluğu ile girdiği bir dizi çatışma, doğu sınırında bir askeri istasyon olarak koruma sağlamak üzere palmanova'nın inşasıyla sonuçlandı.


palmanova, 1571'de inebahtı savaşı'nda hristiyan güçlerin osmanlı'ya karşı kazandığı zaferi anmak için 1593 yılında kuruldu. kasaba, italyan mimar vincenzo scamozzi tarafından, 16. yüzyılın en son askeri yenilikleri kullanılarak, dokuz köşeli bir yıldız şeklinde tasarlandı.


palmanova'yı çevreleyen, çıkıntılı duvarlar ve bir hendekle güçlendirilen duvarlar kente erişimin üç tane korumalı kapı ile sınırlandırmasına yarıyordu.

kentin iç kısmı, rönesans mimarı antonio di pietro averlino'nun konseptine uygun olarak, sforzinda (filarete’nin ideal kenti) konseptine uygun olarak tasarlandı.


sforzinda, toplumun refahını güçlendiren geometrik bir harmoni yaratma fikri ile oluşmuştur. konsepte göre, her kent sakini eşit oranda topraktan sorumlu olacaktır.

bu fikre göre palmanova'nın da kendi kendine yeten tüccarlar, zanaatkarlar ve çiftçiler tarafından iskan edilmesi gerekiyordu. ancak yetkililerin, venediklileri bu yeni kente yerleşmeye ikna çabaları sonuçsuz kaldı ve sonunda hükümlüler bu boş kente yerleşmeleri karşılığında ücretsiz toprak sahibi yapıldı ve affedildiler.


17. ve 19. yüzyılda ikinci bir inşaat aşaması gerçekleşti ve palmanova'nın 9 ravelin, 9 burç, 9 lunet ve 18 cavalier içeren büyük bir kale haline gelmesi ile sonuçlandı.

1815'te avusturya egemenliğine giren kent, 1866 yılında veneto ve batı friuli ile birlikte italya'ya ilhak edildi.


kaynak: heritagedaily

- ravelin: bir kalenin iç yapılarının önünde bulunan üçgen bir tahkimat veya müstakil dış yapıdır.

- burç: kalelerde savunma etkisini arttırmak için inşa edilen bölümdür. bu yapılar, düz kale surlarının ön cephesine bir çıkıntı oluşturacak şekilde inşa edilir.

- lünet: pencere, kapı gibi duvar boşluklarının üstündeki hilal ya da yarım ay biçiminde, genellikle içi kabartmalarla bezeli yüzey.

- cavalier: daha büyük bir tahkimat içinde inşa edilmiş ve diğerlerinden daha yüksek olan tahkimattır. genellikle bir kale veya burçtaki yükseltilmiş bir platformdan oluşur.