Osmanlı'nın 30 Bin Asker Kaybettiği Pek Bahsedilmeyen Olay: Zenta Savaşı

11 Eylül 1697 tarihinde Osmanlı İmparatorluğu ile Avusturya arasında yaşanan Zenta Savaşı (Zenta Muharebesi), ders kitaplarımızda pek bahsedilmese de Osmanlı için dönüm noktalarından biri.
Osmanlı'nın 30 Bin Asker Kaybettiği Pek Bahsedilmeyen Olay: Zenta Savaşı

1683-1699 yılları arasında süren, avrupalıların büyük türk savaşları dediği serinin en fantastik savaşıdır zenta muharebesi.

1687'de ikinci mohaç savaşı'nda ezilen ve hemen akabinde 1688'de belgrad'ı kaybeden osmanlı, 1690 yılına geldiğinde toparlanmış, belgrad'ı geri almış ve moral kazanmıştır. 1697'ye kadar küçük çatışmalarla ve sınır savaşlarıyla süren savaşın sonu hala belirsizdir.

burada sahneye avusturya ordusu başındaki prens eugene çıkar. aldığı istihbaratla padişahın ordusu başında olduğunu öğrenir, tüm gücünü toplar, yaklaşık 55.000 kişilik orduyla osmanlı'yla savaşmaya çalışır ama osmanlı hep açık savaştan kaçınır. eylül ayı gibi szeged kalesi'ni almak isteyen padişah, cafer paşa'nın düşman tarafından yakalanması üzerine kuşatmadan vazgeçer, temeşvar'daki kış karargahına çekilmek üzere harekete geçer. prens eugene bunu öğrenir.


11 eylül 1697
'de yaklaşık 80.000 kişilik osmanlı ordusu nehri geçmeye çalışırken avusturya imparatorluk ordusu saldırır. geçiyorum osmanlı-avusturya tarihini, tüm tarihte olabilecek en büyük kıyımlardan biri yaşanır. avusturya topçuları direk osmanlı askeri üzerine ateş açar, daracık alanda sıkışan ordu, atlılar tarafından kesilir. 

sonuç olarak avusturya ordusu 450 kişi kaybeder, türk tarafı 30.000 kişi... padişahın tüm haremi, devlet hazinesi, osmanlı sancağı, osmanlı ordusunun elindeki 90 top vs. yani neredeyse her şeyimiz avusturya tarafından ele geçirilir. başsız kalan balkanlar'da avusturya ordusu bütün bosnaya hükmeder, saraybosna'yı yakar yıkar, biz de bakarız. 1699'da karlofça imzalanır.

prens eugene'nin türklerle alıp veremediği burada bitmez aslında, 1711 prut antlaşması ve 1715'te mora'nın ele geçirilmesi sonra gaza gelen osmanlı, avusturya'ya savaş ilan eder. prens eugene 1716 petrovardin savaşı'nda osmanlı'yı fena yener. hatta savaşta ordunun başındaki silahtar damat ali paşa bile öldürülür. üstüne osmanlı'nın balkanlar'daki en büyük kalelerinden temeşvar gider 1716'da, 1718'de ise belgrad gider. osmanlı barış ister, paşarofça imzalanır, osmanlı tuna'nın güneyine kadar çekilir.

Kore Savaşı Esnasında Türklerin İnanılmaz Yalnız Bırakıldığı Olay: Kunu-ri Muharebesi