Otobüsler Neden Tıslar?

Şehirlerarası otobüsler olsun, şehiriçi ulaşımda kullanılanlar olsun; otobüs tıslama sesine mutlaka aşinasınızdır. İşte o tıslamanın nedenleri.
Otobüsler Neden Tıslar?
iStock

aynı zamanda kamyon, tır gibi ağır vasıta araçlarında da rastlanan bir durumdur. çocukken hep onlarında tıpkı bizim gibi yellenmek gibi bir ihtiyaçları olduğu kanısına varırdım. meğer ki öyle değilmiş. bugün helada düşünedururken nedense aklıma bu geldi ve bu konu hakkında artık kesin bir yargıya ulaşmam gerektiğine karar verdim. 

Havalı fren sistemi

araştırmalarım neticesinde olayın sebebi havalı fren sistemiymiş. bu sistemle kamyon, tır, otobüs gibi ağır araçlar normal fren sistemi ile duramayacağı için basınçlı hava fren sistemi ile ancak durabiliyor. aksi takdirde bir otobüsü durdurabilmek için normal frene normalden 30-40 kat daha fazla baskı uygulamak gerekecekti. yani anlayacağınız o tıs tıs fıs pıs sesi bir nevi ıhlamak.

ayrıca otobüslerde konfora yönelik hassas hava körüklü süspansiyonlar (amörtisör) varmış. bu amortisörlerde biriken hava, belli bir basınçtan sonra basınç değerinin korunması için tahliye ediliyormuş. bu işlem esnasında da tıslama sesi çıkıyor.

Araçlardaki İç Hava Sirkülasyon Düğmesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler