Otoriteye Sahip Kişilerin İşlerinize Karışmasını Engellemek İçin Harika Bir Yol: Kıllı Kol Tekniği

Amerikalı Lawrence San; bilgisayardan önceki günlerde, o zamanlar grafik tasarımcı olan arkadaşı Joe'nun oldukça işine yarayan bir taktiği dünyaya duyuruyor ve bu taktiğin adı "kıllı kol taktiği".
Otoriteye Sahip Kişilerin İşlerinize Karışmasını Engellemek İçin Harika Bir Yol: Kıllı Kol Tekniği
iStock

daha bilgisayar öncesi zamanlarda icat edilmiş ve pozisyonu sebebiyle otoriteye sahip kişilerin işinize burunlarını sokmalarını önlemek için geliştirilmiş bir teknik bu.

joe adında bir tasarımcı keşfetmiş bunu, müşteriler yapılan tasarımda kendilerinin de payının olduğunu hissetmek için grafikere illa ki şunu değiştirelim, bunu büyütelim gibi taleplerde bulunuyormuş.

joe abimiz bakmış bu böyle olmayacak, reklam tasarımını müşteriye sunarken kendi kıllı kolunu da afişin bir tarafına koymaya başlamış. tabi müşteri kıllı kolu fark eder etmez bu kol burada ne arıyor, bu böyle olmaz diyormuş, joe da özür dileyip çok haklısınız efendim, sizin de gözünüzden hiç bir şey kaçmıyor, bir önceki hayatınızda sanatçıydınız herhalde ayağı çekip sözlerini "o kıllı kolu çıkarıp baskıya geçelim o zaman" ile bitiriyormuş. müşteri bu sayede kendisini işin başında hissediyormuş ve projeye katkısını sağladığı için başka bir şeye karışmıyormuş.

işte bu yüzden bu tekniğin adı kıllı kol tekniği olarak biliniyor.

siz tabi kendinizi kıllı kol ile kısıtlanmış hissetmeyin, kendi durumunuza göre uyarlayınız.

Kaynaklar

http://1099.com/c/co/in/insanity006.html

https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2013/nov/23/change-your-life-hairy-arm-tactics