Otoyolda 300 Km/s Hızla Bariyerlere Çarpan Motorcunun Yaptığı Hatalar

Kuzey Marmara Otoyolu'nda saatte 300 km hıza ulaşan bir motorcu kontrolü kaybedip bariyerlere çarptı ve hayatını kaybetti. Bu korkunç kaza, motorcunun kaskındaki kameraya saniye saniye kaydedildi. 300 km gibi bir hız yapmanın haricinde motorcunun hataları neydi? Videoyu inceliyoruz.

Öncelikle, hayatını kaybeden motorcunun kamerasından kaza anı

Motor sürücüsü nerede hata yaptı?

yazık olmuş motorcuya. tamamen pisi pisine kaza yapmış. bir sürü hata izledim o kısa zamanda.

bu tip yarış motorlarında (racing motor) 200 km/s hızdan sonra kafa kaldırılmaz. bu arkadaş 300'le giderken kafasını kaldırıyor. ama bana sorarsanız kafasını kaldırma sebebi korku. motor acayip bir alet, nereye bakarsan oraya gider. bu arkadaş sırf 300'ü gözleriyle görmek için yol yerine göstergeye bakıyor. bunu 2 saniye yapsa 200 metreye yakın yol gitmiş oluyor o motor. o 200 metrede motor sola kayıyor ve gözünü yola çeviren sürücü, motorun sola gittiğini görüp korkuyor ve kafayı kaldırıyor. bu defa gelen rüzgar daha çok sola vuruyor. artı olarak kamera hizasını takip ederseniz eğer sürücü odağını bariyerlere veriyor. oysa her şeye rağmen yola odaklansa motor toparlayabilirdi. ki racing motorların manevra kabiliyetleri çok yüksektir ve kaçmaya izin verir.

kısacası sürücü burada bir hatayla başlayıp, olayı hatalar zincirine çevirince, dümdüz yolda bariyerlere girmiş gibi bir görüntü olmuş. yazık gerçekten.

motosiklet üzerinde hiç de azımsanamayacak kadar rüzgar yersiniz. 80-90 gibi süratlere kadar "iyi esiyor oh püfür püfür" şeklinde olan bu his, 120 km üzerine çıkıldığında yormaya başlar, 150-160 km'den itibaren ise resmen karşı koymanız gereken bir kuvvet olur. videodaki gibi supersport tarzı motorlar bu hızlar ve üzerine çıkılabilmesi amacıyla yapılmıştır ve hem aerodinamik yapısı hem de ön camı, sürücünün kafasını depoya yapıştırarak rüzgardan korunması ve bir damla şeklinde bu rüzgarı yararak 300 km gibi hızlara çıkabilmesini sağlar. çıkarsınız çıkmasına da, o hızda kafanızı camın korumasından azıcık sağa, sola veya yukarı kaldırdığınızda o rüzgar birden size vurur. özellikle kuzey marmara otoyolu gibi çok rüzgarlı yerlerde ise bu birden vuran kuvvete karşı koymak imkansız denecek kadar zordur ve motosikletinizin istenmeyen bir şekilde yön değiştirmesine sebep olur.

videodaki arkadaş kadranda maksimum limitlenmiş hız olan 299'u görmek istemiş. göstergeye kilitlenmiş, yolun düz ve boş olmasından dolayı da bunda bir sakınca görmemiş muhtemelen. 299'u görür görmez de camın arkasından lak diye çıkıyor. birden sağdan vuran rüzgar da dümdüz yolda sürücüyü sola itiyor, konsantrasyon olarak buna hazır olmayan rahmetli de hazin sona ulaşıyor.

akıllı sürün, güvenli sürün, full ekipmanlı sürün (bu kazada hiçbir ekipman bir işe yaramaz o ayrı konu), uzun bir ömür boyu sürün. illa hız yapacaksanız bilginizin ve yeteneğinizin yettiği kadar hız yapın. en önemlisi de başkalarının hayatını tehlikeye atmadan sürün. siz ölüm dahil belirli bir riski kabul ederek o aletin üzerine oturuyorsunuz ama etrafınızdakilere bir şey olması durumunda bu aldığınız riskten haberi bile olmayan insanlara zarar vermiş olursunuz.