Oyun Camiasında Sıklıkla Kullanılan Terimlerden Noob'un Anlamı Nedir?

Oyunda noob ne demek? Noob nedir, kime denir? Newbie ile arasındaki fark tam olarak nasıldır? Cevaplıyoruz.
Oyun Camiasında Sıklıkla Kullanılan Terimlerden Noob'un Anlamı Nedir?

Neyin kısaltmasıdır?

noob, no objective'in kısaltılarak söylenmesinden türemiş ingilizce bir kelimedir.

Kötü bir anlamı mı var yani?

terminoloji olarak newbie ve rookie kelimelerine denk geldiği için birçok online oyunda kullanımı tam olarak hakaret kapsamına alınmıyor noob. bu yüzden oyuncular beceriksiz, mal, beyinsiz gibi sıfatlarıda zamanla noob kavramının içine yedirip kelimeyi bambaşka bir hale soktular. sözün özü biri size noob diyorsa muhtemelen yeni oyuncu manasından çok hakaret amaçlı diyordur. zaten ilerleyen dakikalarda o noobların önüne getirilen kelimelerden durumu teyit edebilirsiniz.

Newbie ile arasındaki fark nedir?

her ne kadar çıkış noktası newbie olsa da, newbie'yle arasında ufak bir nüans bulunan multiplayer oyun terimdir.

şöyle ki; newbie herhangi bir şeye (online oyun olabilir, herhangi bir meslek olabilir, her şey olabilir) yeni başlamış, tecrübesiz demektir. noob ise tecrübesizden ziyade "yeteneksiz", "kazma", vb. aşağılamalar için kullanılır. gerçekten de ne her newbie noob'tur diye bir şey söylenebilir, ne de her noob newbie'dir diye bir şey.

birkaç misalle konumuzu zenginleştirelim:

wow'dan tipik noob örnekleri:

- heroic instance'ta petini aggressive'de unutup wipe'a neden olan ve bunu sürekli olarak yapan lvl70 hunter. (bir kere yapıp adam gibi özür dilese içim yanmaz, hatasız bi allah var.)

- soulstone resurrection'ı bulunan ama wipe durumunda güvenli bi yere kaçıp orda ölmeyi bir türlü beceremeyen veya kötü giden ve kurtarılması mümkün olmayan bi encounter'da ölünce soulstone'u gereksiz kullanıp hemen resslenerek tekrar ölen ve mezarlıktan geri koşmak zorunda kalan healer.

- aşırı veya özel durumlar haricinde aggro tutamayan tank.

- büyük oranda overheal yapan (bazı gerekli durumlar hariç) healer.

- ota boka sırf kullanabiliyor diye need atan ninja.

ayrıca nub, n00b, nab, vs. gibi kullanımlarının yanısıra bi arkadaş tarafından kullanılan ve duyulduğu zaman yere yıkma kapasitesine sahip "noobardinli" şeklinde söylenişlere de sahiptir.

Bir daha tekrarlayıp programı kapatalım

genellikle rakip olarak değil de partner olarak oyununuzun içine eden tiplere denir. noob olmak herkese nasip olmaz. siz profesyonel bir oyuncusunuzdur, ama olur ya oyunun belli bir bölümünde hata üstüne hata yaparsınız; kafanız dağınıktır, o an celallenmişsinizdir bir şeye vs... peki noob öyle mi? bırak hata yapmayı, ne yaptığını bile bilmez bu adamlar. tamam lan dersiniz, birkaç derin nefes alıp sakinleşirsiniz. sonra beraber oynamaya mecbur olduğunuz 'noob'a dönersiniz ve anlatmaya başlarsınız. anlattığınız şeyleri siz ufak bir mantık yürütmeyle kolayca keşfetmişken, bu herife açıklama yapmak zorunda olmanız zaten onu kafadan noob yapar. olsun, siz yine de anlatın. haydi sözlük, 'noob'suz bir dünya için el ele!

Sonuç

noob: yıllardır kullanılmasına rağmen hala anlamı çözülememiş hede. newbie ile arasında dağlar kadar fark vardır.

newbie (oyunun acemisi) noob'luk yapabilir, ama her noob newbie değildir. noob bencilce ya da farkında olmadan oyunun içine edene denir.