Oyun Dünyasının En Komplike Senaryosuna Sahip Oyunu Metal Gear Solid'in Dev Hikayesi

80'lerin sonundan itibaren yayınlanmaya başlayan, taktikal gizlilik dendiğinde akla gelen ilk oyun olan Metal Gear Solid'in kafaları epey bir karıştıran karmaşık senaryosunu Sözlük yazarı "naked snake" özenle çözümleyerek kronolojik bir sırayla aktarmış.
Oyun Dünyasının En Komplike Senaryosuna Sahip Oyunu Metal Gear Solid'in Dev Hikayesi

çok detaya girmeden ana hatlarıyla kronolojik olarak hikaye örgüsünü anlatmak istiyorum. el emeği göz nuru, yıllardır ara ara oynadığım, internetten karıştırdığım yerleri okuduğum anlamaya çalıştığım mgs hikayesine başlıyorum. karakterlerin motivasyonunu, görevlerini falan yazmayacağım, dediğim gibi ana hatlarını çizeceğim. hazır olun en sade hali bile karmaşık gelebilir. fakat türkçe yazılmış en iyi mgs hikayesi olduğunu iddia ediyorum. 2 günlük çalışmamın sonucunu sizinle paylaşıyorum.

başlıyoruz

1- (1918) çin rusya ve amerika filozoflar adında herşeyi kontrol eden gizli bir örgüt kurar.

2- (1935) naked snake nam-ı diğer big boss doğar.

3- (1942) otacon'un büyük babası manhattan projesi'nde çalışmaya başlar.

4- (1961) başkan kennedy filozoflara itaatsizlik eder

5- (1963) kennedy tahminen filozofların emriyle suikasta kurban gider ve kronolojik olarak ilk mgs oyununu oynamaya başlarız (metal gear solid 3 snake eater). fox ajanı naked snake major zero'nun emriyle bir sovyet ormanına bırakılır. görevi bir rus silah tasarımcısı adamı almak ve yeni bir sovyet silahını (shagohod) sabote etmektir. bu sırada boss tarafından durdurulur. boss naked snake'in akıl hocası, bir nevi annesidir fakat baş düşman volgin'in safına katılmıştır ve onlara amerika adına nükleer bir silah vermiştir amerikanın haberi olmadan. nükleer silah bu sovyet ormanında kullanılır ve doğal olarak snake görevinde başarısız olur.

Naked Snake

amerika silahı kullanmadıklarını söyler ve masumiyetlerini kanıtlamak için snake'i boss'u öldürmesi ve shagohod'u alması için görevlendirir. görev esnasında eski nsa ajanı eva'nın yardımını alır ki bu ismi unutmayın ve ocelot ile dövüşür. bu ismi de unutmayın. bu sırada volgin'in filozofların mirası'nı (philosophers' legacy) eline geçirdiğini öğrenir ki bu miras 100 milyar dolar ederinde hesap bilgilerini içerir. her neyse snake shagohod'u yok eder, volgin'i ve o çok sevdiği boss'u öldürür. şimdi sıkı durun, mgs serisinin twistleri ünlüdür. kafaların karışacağı yere geliyoruz.

oyunun sonunda öğreniyoruz ki eva bir double agent ve rus tarafında gözüken aslında amerikalı bir ajanken (yani amerika eva'yı rusların arasına sokuyor ajanlık etmesi için) aslında aynı zamanda bir çin ajanı. asıl görevi ise filozofların mirasını çin için ele geçirmek.

ocelot ise gözüken o ki bir triple agent. amerikan hükümetine çalışıyor. diğer görevlerine daha sonra değinicem.

ve en önemlisi boss aslında amerika'ya sadıkmış; ona verilen görev, gidip düşmanların arasına onlardanmış gibi davranıp katılmak ve filozofların mirası'nın yerini öğrenmek. daha sonra da yılanlar tarafından öldürüleceği kararlaştırılmış amerika'nın boss'la alakası olmadığını göstermek. bu şekilde boss sonsuza kadar hain ilan edilir. fakat aslında tüm bunları herşeyin arkasındaki filozofların (illuminati gibi düşünün) ayarladığı ortaya çıkıyor. asıl sebep ise eğer boss çok fazla efsaneleşirse fazla nüfuzlu olacaktı.

miras amerika'nın eline geçiyor naked snake sağolsun fakat görünen o ki paranın yarısı yok. snake'e big boss ünvanı veriliyor. o da kendisine yaptırdıklarından dolayı sinirli ve üzgün bir biçimde amerikayı terk ediyor. bununla beraber mgs snake eater'ı bitiriyoruz.

Boss

6- (1966) big boss sonraları gray fox olarak, daha sonra da cyber ninja olarak bilinecek frank jaeger'ı kurtarır.

7- (1970) (metal gear solid portable ops) snake eater'ın akabinde 6 yıl sonra filozofların mirası'nın yarısı hala kayıptır

oyunda görüyoruz ki kayıp para yüzünden big boss esir alınmış ve fox birliği tarafından işkence ediliyor. eski birliği fox birliği, başlarında da gene var. zindanlarda big boss yeşil bereli roy campbell ile tanışıyor. bu ismi de unutmayın. big boss eski arkadaşları ocelot, major zero ve frank jaeger ile temasa geçerek fox birliğine karşı foxhound'u kuruyor oyunun sonunda big boss gene'i yeniyor ve gene big boss'un gerçekten de boss'un gerçek veliahtı big boss olduğunu görüyor ve emri altındaki tüm fox askerlerini, parasını ve army's heaven planlarını veriyor. army's heaven askerler için konsept bir cennet çalışması. şimdi hazır olun, bir klasik olarak mgs twisti geliyor. takipte kalın, olmadı en baştan okuyarak tekrar buraya kadar gelin ve devam edin.

tüm bu big boss'un esir alınması dolayısıyla onu fox'a karşı harekete geçirip foxhound'u kurdurtan, tüm bunların arkasında ocelot ve major zero olduğunu öğreniyoruz. amaç cia'in yöneticisini saklandığı yerden çıkartmak ve tüm filozofların mirası'nı ele geçirmek. ocelot cia'in yöneticisini öldürüyor mirası alıyor ve amerikan filozoflarını kuruyor. bunların içinde ocelot, big boss ve major zero var. hepsi de kendi bakış açılarına göre boss'un rüyasını gerçekleştirmek istiyor: birleşmiş tek bir dünya ve tek bir askeri birlik. amerikan yönetimini de her şekilde ele geçirmek. onlar boss'un rüyasının bu olduğunu düşünüyorlardı en azından.

big boss'u başlarına geçirdiler bu organizasyonun. bu yeni filozoflar the patriots olarak tanındı. şimdi ellerinde ne var: milyarlarca dolar para, yüzlerce asker ve kendi askeri uluslarını kurabilecekleri planlar ve amerikan hükümetini kontrol edebilmek.

8- (1971) foxhound birliği amerikan askeri birliği tarafından resmen tanınır.

9- (1972) big boss yaralanır ve komada kalır, efsanevi askerin geleceğinden endişe eden major zero big boss'ın dnasını alır ve taşıyıcı anne olarak eva'ya yerleştirir. eva üç çocuk doğurur liquid snake, solid snakeki kendileri daha aşağı seviyede klonlarıdır big boss'un ve solidus snakemükemmel big boss klonu.

10- (1974) big boss komadan uyanınca major zero'nun yaptıklarına şok olur, boss'un orijinal vizyonunu bozduğunu düşünür ve bunu ihanet sayarak patriots'ten ayrılıp dünyada dolaşmaya başlar.

bu da metal gear solid peace walker'a denk gelir. peace walker akabinde bir koma daha yaşanır bunu da metal gear solid v ground zeroes'da oynadık. 9 yılın ardından koma bitince de phantom pain gelecektir.

big boss soldiers without borders adlı bir birliktedir. bu birlik cota ricolu ajanlar tarafından ülkenin bağımsızlığını kazanması için kurulmuştur. big boss yardım görevini kabul eder ve öğrenir ki bu askerler yeni bir nükleer metal gear yapıyorlardır, peace walker adında. kullanıldığında nükleer bir savaş başlatarak herkesin ölümüne sebep olacaktır. bu fikiri kullanarak orjinal boss'un psikolojisinde ve iradesinde bir yapay zeka kullanılır metal gearde. başka bir nükleer silah farkettiğinde tereddüt etmeden orayı vuracak bir metal gear. oyunun sonlarında öğreniyoruz coldman adında cia'in şeflerinden birisi tüm bu costa rico olayını kurgulamış, peace walker'a yanlış data yollamaya çalışarak big boss'un içinde olduğu soldiers without borders'u vurdurtmak istemiştir. kgb coldman'ı bunu gerçekleştirmeden öldürür fakat ölmeden hemen önce metal gearı yeniden programlar ve küba'yı hedef aldırtır.

big boss peace walker'la teke tek dövüşür ve amerika bu sırada nükleer saldırı sinyalini alır misillemeye hazırlanır. big boss amerika'yla temasa geçer ve efsanevi asker sıfatıyla onları ikna etmeye çalışır fakat amerika kabul etmez. o sırada orijinal boss'un yapay zekası kendisini feda eder dolayısıyla sinyal de ortadan kalkar. peace walker'ın tasarımcılarını da kendi ordusuna katar ve kendilerine ait metal gear'i yaratırlar. o metal gear ise derhal major zero'nun gizli ajanı tarafından çalınır. amaç amerikaya nükleer saldırı yapmak ve big boss'u suçlu göstermek. big boss bu gizli ajanı alt eder. sonra ordusuna askeri bir ulus kuracağını söyler: outer heaven.

Solid Snake ve Soldiers Wthout Borders.

11- (1980-1989) big boss ve ordusu bir çok savaşta savaşır isimlerini duyurmak için

12- (1990) solid snake birinci körfez savaşında amerika tarafında savaşırken liquid snake sas'tadır ve ırak'ta esir alınır

13- (1991) big boss amerika'ya geri döner ve amerika'yı içerden gözleyebilmek için foxhound'un kontrolünü alır. outer heaven'ı da major zero'yla savaşmak için kullanmak istiyordur

14- (1994) liquid snake serbest bırakılır

15- (1995) (metal gear) ilk yayınlanmış mgs oyunu

amerika outer heaven'ın kendi metal gear birimini yaptığını öğrenir ve onu yok etmesi için foxhound'u görevlendirir fakat hem outer heaven'ı hem de foxhound'u big boss yönetiyordur. dolayısıyla big boss gray fox'u bu göreve yollar ve gray fox esir alınır. akabinde big boss solid snake'i gray fox'u kurtarması ve görevi tamamlaması için yollar. bu arada snake big boss'un babası olduğunu bilmiyor. solid snake gray fox'u kurtarır ve tam metal gear'ı yok edecekken bi boss görevi iptal ettiğini söyler fakat snake devam eder, sonuç olarak big boss el atmaya karar verir. snake'e outer heaven'ın lideri olduğunu ve foxhound'un komutanı rolüyle amerika'nın kendisinin metal gear'ını yok etmesini önlemek istediğini söyler. snake big boss'u ve metal gear'ı yener ve tüm binayı patlayıp yıkılmaya bırakarak kaçar, big boss'u öldü sanarak kontrol etmeden orada bırakır. son dakika big boss outer heaven'daki herkesi kurtarır ve orta doğuya kaçarlar.

16- (1997) orta asya ülkesi zanzibar big boss'un gizli önderliğinde güç kullanarak rusya'ya karşı bağımsızlığını kazanır. 

17- (1999) (metal gear 2 solid snake) büyük bir petrol krizi küresel ekonomiyi etkiler.

buna karşılık olarak dr. marv sentetik bir petrol üretir. tüm dünyanın petrol problemini çözmek bu küçük yeni bağımsız olmuş ülkenin ilgisini çeker, dolayısıyla bu bilimadamını esir alırlar. nato zanzibar'ın petrol tedariğini kontrol ederek dünyanın yarısını rehin tutmayı planladığını keşfeder. onlarsa yeni yatırımlarını nükleer bir metal gear ve nükleer olmayan küçük metal gearlar ile savunuyorlardır.. buna cevap olarak foxhound'un yeni lideri roy campbell (big boss tarafından kurtarılmıştı) en üst düzey ajanı solid snake'i noel arifesinde bilimadamını kurtarmaya gönderir. bilimadamını serbest bırakırken karşısına metal gear kullanan grey fox çıkar. dövüşlerini bitirmeden snake doktorun peşinden gider ve adamı ölü bulur fakat görev tam olarak başarısız sayılmaz çünkü sentetik petrolün formülünü ele geçirebilmiştir. henüz kaçamadan karşısına tekrar gray fox çıkar. gray fox'u öldüren snake daha sonra tüm bu zanzibar olaylarının arkasındaki adam big boss ile yüzleşmeye gider ve big boss'u öldürür. ölmeden önce big boss snake'e babası olduğunu açıklar.

O an.

solid snake emekliliğe ayrılır ve huzur içinde alaska yabanlarında yaşamaya başlar. big boss'un bedeni patriots tarafından ele geçirilir. bedeni buzun içine yatırırlar ve koma halinde kalmasını sağlayacak nanomachine'leri enjekte ederler. dna'sını tekrardan mükemmel askerleri yaratmak için kullanma isteğindelerdir. genome askerlerini yaratmaya başlarlar fakat bedeni bizim yaşlı duygusal major zero tarafından yerinde tutulur, kullanılıp atılmaz yani. bunu yapma sebebi gizlice kendisini ve patriots'e karşı planlar yürüten ocelot'u kızdırmaktır.

18- (2000) roy campbell foxhound'dan ayrılır bu sırada liquid snake fox'un başına geçer

19- (2001) yaşlanan major zero insanlığa karşı tüm inancını kaybeder ve patriots'ın tüm fonksiyonunu 5 yapay zeka sistemine bağlar

20- (2003) dr. naomi foxdie adlı virüsü mükemmelleştirir. virüsün özelliği belirli insanlara bulaşabilip direkt onları öldürmesidir

21- (2005) (metal gear solid) alaska'da nükleer silah fabrikası shadow moses adasındaki rutin bir eğitimi foxhound liquid snake yönetiyordur.

genome asker taburunda daha fazla asker big boss'un dna'sı kullanarak güçlendiriliyordur. amerika'ya karşı ayaklanarak amerika'yı nükleer silahla vurma tehdidinde bulunurlar eğer big boss'un bedeni onlara verilmezse. kendilerini sons of big boss (big boss'un oğulları) olarak adlandırıyorlardır. liquid ve askerlerinin sistemleri genetik olarak oynandıklarından bozuluyor ve ölüyorlardır. dolayısıyla big boss'un bedenini kullanarak bu süreci durdurmayı umuyorlardır. roy campbell'in emriyle solid snake emeklilikten çekilip darpa chief ve armstech chief'i kurtarıp, gerçekten de nükleer bir saldırı olup olmayacağını onaylamak için shadow moses'a gönderilir. iki chief de snake onları kurtarmak üzereyken kalp krizinden ölür. bu arada solid snake'i emeklilikten çekerken dr. naomi ona foxdie virüsünü enjekte ettiğini öğreniyoruz. fakat snake'in sisteminde bu virüsün olduğundan haberi yok.

Dr. Naomi

görev esnasında snake ocelot ile karşılaşırç ocelot snake'i vuracakken eli gray fox tarafından kesilir fakat gray fox artık cyborg ninjadır. öldü sanılırken kendisi cyborg ninja programının ilk deneklerindendir. ocelot elsiz bir şekilde kaçarken cyborg ninja da kaybolur. görevine devam ederken roy campbell'in kızı meryl ve otacon'u kurtarır. otacon'dan liquid'in bir tane metal gear rex adında metal gear'ı olduğunu ve nükleer saldırıyı bu metal geardan yapılacağını öğrenir. liquid tarafından kullanılan metal gear rex ile teke tek savaşn solid snake yenilmek üzereyken cyborg ninja tarafından metal gear sabote edilir fakat ninja ölür. solid ve liquid metal gearın üstünde yumruk yumruğa dövüşürlerken liquid foxdie virüsünden dolayı ölür. her neyse daha sonra snake sisteminde foxdie olduğunu öğrenir. dr. naomi gray fox'un intikamını almak için yapmıştır bunu. kendisi gray fox'un ölmediğini ve bir cyborg ninja olduğunu bilmiyordur. öğrendiğinde pişman olur ama tedavi edemez, yalnız ölmesi yıllar alabilir diye snake'i teselli eder. solid snake yine emekli olur.

shadow moses olayından sonra ocelot metal gear rex'in planlarını karaborsada satmaya başlar ve liquid'in elini kendi kopan elinin yerine taktırır.

22- (ek bilgi) 80'lerin sonunda solidus (3. ve mükemmel klon) cia için çalışıyordu ve liberya'nın iç savaşına katılmıştı.

kendi varlığı hakkında bazı teorileri vardı ve bunları test etmek için küçük bir çocuk evlat edindi, jack nam-ı diğer raiden. solidus jack'i 6 yaşında acımasız bir ölüm makinesine dönüştürdü ve onu küçük asker çocuklardan oluşan şeytanın ordusu'nu yönetmesi için görevlendirdi. ayrıca jack'e onu sonsuza kadar değiştirecek bir madde enjekte ettirdi. solidus bir nevi jack'in şeytani babası yani. jack büyüdükçe en iyi çocuk asker olduğunu kanıtladı hatta jack the ripper ünvanını aldı. iç savaş bitince solidus evine döndü ve jack de ortadan kayboldu. 2001 yılında yapay zeka tarafından yönetilen patriots solidus'u henüz 28 yaşında amerika'nın 43. başkanı yaptılar. fakat genetik emanetin bir dezavantajı olarak çok daha hızlı yaşlanıyordur, 50-60 gösteriyordur yani.

solidus başkan olarak patriots'tan gizli olarak tüm bu shadow moses olayını kurgular ve ajanı ocelot'a (ki ocelot gizlice patriots'a karşı çalışmaktadır ve görünürde patriots ve liquid için çalışıyordur) liquid'i metal gear rex'i kullanması üzerine ikna etmesi için görevlendirir. amaç rex'teki datayı çalmak ve bu silahı patriots üzerinde kullanmaktır. buna karşılık patriots solid snake'e tüm foxhound üyelerini öldürmesi için foxdie virüsü aşılatır sonunda da metal gear'ı kendileri için alabileceklerdir. solidus patriots'a karşı çünkü big boss'un bir klonu olarak patriots'un gidişatını ve kendi hayatı üzerindeki baskısınından hoşlanmıyordur. shadow moses olayından sonra solid snake'in takımından birisi herşeyi ortalığa döken bir kitap çıkartır. bundan dolayı solidus başkanlıktan istifa etmek durumunda kalır ve saklanmak için ocelot'un yanına gider. akabinde solidus tekrardan patriots'a karşı bir başkaldırı hazırlamaya başlar. kendi ordusunu kuruyordur. amacı patriots'ı durdurmakken bir yandan da dünyaya hükmetmek.

Solidus

jack ise çocukluk yıllarındaki tüm anılarını bilinçaltına itmiş bir durumdayken bir aile tarafından evlat edinilir. büyüyünce orduya katılır ve üstün yetenekleri farkedilince özel görev birimine yükselir. bir süre sonra normal bir yaşam isteyen jack ordudan ayrılır. rosmary ile tanışması bu döneme denk gelir. beraberliklerinde sürekli jack'in bağlanamama durumundan ve kabuslarından dolayı kavga ederler. aslında bunların hepsinin altında jack'in yaşamını kontrol etmek isteyen patriots vardır ve rosemary de onların ajanıdır. rosemary sürekli jack'e drama yaşatıyordur ki bastırdığı anılar çıksın ortaya, sonrasında jack gizli operasyon birimine katılır, sonunda da foxhound'a.

23- (2006) solid snake ve otacon philanthropy adında anti metal gear organizasyonunu kurar. ocelot'un bedeni liquid'in eli tarafından ele geçirilmeye başlar, liquid'deki nanomachine'ler yüzünden.

24- (2007) (metal gear solid 2 sons of liberty) bir petrol tankeri tarafından taşınan metal gear ray 'i durdurmak için solid snake tankere sızar, görev sırasında metal gear liquid gibi davranan ocelot tarafından ele geçirilir ve kaçar, solid snake ise öldü sanılır.

25- (2009) sons of liberty solidus tarafından yönetilen ve patriots'a karşı savaşan bir gruptur ve raiden (jack) sons of liberty'i durdurma görevini alır

bu sırada petrol tankerinin aslında patriots'ın devasa bir metal gear'ı olduğunu öğrenir. solid snake raiden'a yardım eder ve patriots'ın yapay zekasına virüs sokarlar. bunun akabinde solidus snake esir alınır. en sonunda raiden metal gear rayler ile savaşır ve onları yener fakat baygın düşer. sonra tüm bu olayların patriots sistemindeki yapay zekanın kurguladığını öğreniriz. raiden'ı böyle bir göreve göndererek big boss ve solidus snake gibi güçlü bir asker yaratmaktır amaç. raiden baygınlığı geçince ocelot'un zihnini liquid'in ele geçirdiğini ve petrol tankeri sanılan metal gear'ı manhattan'ın üzerine fırlatacağını görür ve durdurmaya çalışır, bu sırada tüm hayatının anılarının kilidi açılır. en sonundaysa solidus'u öldürür. ocelot metal gear ray'i çalar ve kaçar. patriots tarafından manipüle edilen raiden onlardan intikam yemini eder ve son olarak da solid snake tekrardan saklanmaya gider.

Raiden

26- (2014) (metal gear solid 4 guns of the patriots) dünyada artık özel askeri şirketler kullanılmaya başlanmış ve en büyük beşin birisini liquid gibi davranan ocelot yönetiyordur.

birleşmiş devletler ocelot'un ölmesini istiyordur ve bunu yapabilecek tek adam solid snake'i çağrıda bulunurlar. foxdie yüzünden hızla yaşlanan solid snake'e ölmek için bir yılı kaldığı söylenir. ocelot'a ilk suikastinde başarısız olan snake, dr. naomi ile karşılaşır ve onun ocelot tarafından esir tutulduğunu öğrenir. onu kurtarma görevi düzenler snake ve sonrasında dr. naomi ocelot'un planını açıklar: ocelot big boss'un biometrik datasını patriots'ın çekirdek yapay zekasına girmek için kullanacaktır. bu ona tüm nanomachine'lerin dolayısıyla tüm dünyanın kontrolünü verecektir. naomi ayrıca solid snake'in sistemindeki foxdie virüsünün mutasyona uğradığını ve bir süre sonra kontrol edilemez hale geleceğini ve etrafındaki herkesi öldüreceğini yani yürüyen bir biyolojik silah olduğunu açıklar. bir kaç dövüşten sonra snake ve naomi bir cybrog ninja (raiden olur kendisi) tarafından yardım edilir ve kaçarlar.

naomi big boss'un kalıntılarının doğu avrupalı bir grubun mekanında tutulduğunu söyler. bu grup big mama lakaplı eva tarafından yönetilir (solid liquid solidus'un anası). akabinde gelişen birkaç olaydan sonra solid snake big boss'un kalıntılarını eline geçiremeden ocelot kalıntılarla beraber kaçar ve dünyada tüm nanomachine'lerin kontrolüne ulaşır. hemen sonrasında tüm orduları birbirine kırdırtarak sadece kendi ordusunu sağ salim tutar. sonra shadow moses'a kaçarak oradaki eski metal gear silahını patriots'ı yok etmek için kullanmak ister. nükleer bir metal gear silahı ile çekirdek yapay zeka sistemini havaya uçurmak. tam ateşleme yapacakken solid snake ve raiden, naomi tarafından hazırlanan virüsü yapay zekaya yüklerler ve bu sayede dünya üzerindeki tüm yapay zekalar yok olur ve tüm nanomachine'ler etkisiz hale gelir. fakat virüs modern dünyada yaşamak için gerekli olan yapay zeka sistemlerini etkilememek üzere tasarlanmıştır. en sonunda solid snake ve ocelot dövüşürler, snake kazanır. artık dünyada nanomachine'ler yoktur dolayısıyla her asker artık kontrol altında değil de kendi istekleriyle kendi ülkelerini savunabilecektir. patriots yok olmuştur.


raiden cyborg olmaktan çıkar ve artık patriots'e çalışmayan rosemary ile normal bir hayata dönerler.

solid snake ortadan yok olur. onu sadece big boss'un mezarının başında görürürüz. foxdie virüsü yüzünden yürüyen bir biyolojik silah olmuştu bundan dolayı kimsenin olmadığı bir yerde intihar edecektir. fakat.. işte en büyük twist: mezarlıkta bir bakar ki karşısında big boss. ölmüş olması gereken buzda olması gereken kanlı canlı big boss ve yanında tekerlekli sandalyede major zero. big boss herşeyi açıklar aslında herkesin üzerinde savaştığı kalıntılar solidus'un bedenine aittir ve solidus big boss ile birebir aynı dnayı paylaştığı için onun genetik bilgisini ocelot patriots'ın yapay zekasında kullanabilmiştir. ayrıca patriots'ın boss'un hayalinin bir yorumu olduğunu ve ocelot, major zero, eva, big boss ve birkaç başka kişi ile kurulduğunu anlatır. patriots güçlendikçe iki mezhep oluşturur içinde.

major zero tüm dünyanın ve herkesin komple kontrolünü almak istiyordur ve big boss ise askerlerin değerini arttırmak. ocelot'un bilerek liquid elini alması ondaki nanomachine'ler sayesinde patriots'ın yapay zekasını kandırmak olduğunu da açıklar. fakat daha sonra ocelot'un kafayı yiyerek kendisini gerçekten liquid snake olduğunu sandığını söyler. major zero'nun yapay zekanın kontrolü ele geçirmesine izin vermesi bu sayede dünyanın savaş ekonomisine bağlı olmasını amaçladığını söyler. sonra da tekerlekli sandalyedeki yaşam ünitesini kapatarak zero'yu öldürür. solid snake'în yakın zamanda patriots'ın yapay zekası tarafından geliştiren başka nanomachine'ler enjekte edildiğini ve foxdie virüsünü değiştirdiğini söyler, yani snake ölmeyecektir fakat big boss'ta eski foxdie vardır ve ölmek üzeredir.

kendi mezarının üzerine uzanır ve son bir sigara yakarak snake'in kollarında ölür.

Bonus: Oyunun bilgisayar dünyasına transfer olmadan önceki Nintendo versiyonu