Oyun Tarihinde Devrim Yaratan Bazı Oyunlar

Başarılı olmaktan ziyade oyun sektörüne getirdiği yenilik ve heyecanla hatırlanan bazı yapımlar.
Oyun Tarihinde Devrim Yaratan Bazı Oyunlar


doom

tarihin ilk fps'si 1981'de wolfenstein 3d olarak yayınlanmış olsa da, 1993 çıkışlı doom'un yarattığı etki inanılmaz oldu; kısaca fps'lerin atası.

half-life

the matrix 1999'da sinemada nasıl bir etki bıraktıysa, half-life da oyun dünyası için 1998'de böyle bir karşılık oluşturdu.

world of warcraft

mmorpg'nin dünya çapında popülerleşmesini sağlayan oyundur. aylık abone sistemiyle, oyuncuları bambaşka bir evrenin içine çekmeyi başardı blizzard. çıkış tarihi 2004.

diablo 2

diablo 1'in üzerine farklı açılardan o kadar öğe koydular ki, gelmiş geçmiş en iyi hack n slash'i ortaya çıkardı adamlar. hikaye anlatımı ve sinematikler, karakter gelişimi, skill ağacı, 4 coğrafya, birbirinden farklı görevler vs. sene 2000.

gta 3

çizgisel olmayan açık dünya oyunlarına bambaşka bir boyut getirdi. seride en çok satan 5. oyun olsa da, devrimsel yaklaşım kuşbakışı kameradan full 3 boyuta geçen gta 3'tür.

prince of persia ve super mario bros

uzun uzun yazmaya gerek yok, platform oyunlarının ataları.

starcraft

e-spor kavramının oluşmasında çok büyük bir rolü var ilk starcraft'ın. 3 ırk arasındaki avantaj-dezavantaj dengesi, zamanının ilerisinde bir düşman yapay zekası vardı bu oyunun. yıl 1998. lisedeyken arkadaşım, çekilişte benim ismim çıktığı için starcraft cd'si hediye etmişti. hey gidi günler...

tomb raider

1996'da kadın karakterin başrolde yer aldığı bir third person action-adventure oyunu yapmak oldukça yenilikçi bir fikirdi o günler için. demosunu abim oynarken, 2. etapta kurtların birden saldırması dün gibi aklımdadır halen.

minecraft

kabul edin veya etmeyin, bu oyun geçtiğimiz birkaç yıla damgasını vurmuştur.

league of legends ve dota

moba türündeki bu iki oyun, "e-spor olimpiyatlar içerisinde yer almalı" fikrini inanılmaz derecede ateşledi.

crysis

grafik anlamında ilk çıktığı zamanlar millet kafayı yiyordu, hatırlayın. yıl 2007.

the sims

2000'de ilk çıktığında yarattığı etki inanılmazdı. bir devrim yaratmadığını kimse söyleyemez.

dune 2

yıl 1992, rts'nin ilk örneği olmasıyla devrimsel bir oyundur.

half-life 2

bu oyuna steam'e bağlanmadan girilemiyordu. daha başka efsane tarafları da var hepimizin bildiği gibi. (bkz: source engine)

civilization

turn based strategy'nin çıkış noktası. ilk oyun 1991'de yayınlandı. (minik ekleme: bu oyundan bir sene önce yayınlanan warlords adında, turn based strategy bir oyun daha var benzer.)


fifa 98

fifa 97 ile 98 arasındaki uçurumu görenler bu oyuna bu payeyi vereceklerdir.

grim fandango

lucasarts 2 boyutlu point and click adventure tarzına, ilk kez bu oyunla 3d getirmiştir.

commandos

gizlilik/taktik stratejide türün ilki ve zirvesidir. desperados, shadow tactics blades of the shogun gibi oyunlar commandos klonudur. ilk oyun 1998'de çıkmıştı.

counter strike

yazmayanı döverler. dünyaya internet kafe kavramını hediye etmiştir.

resident evil 4

ilk 3 oyun çok sevilse de 4. oyun ilk kez omuz üstü kamera kullanımını getirmiştir. bu yönden devrimseldir.

mafia

2002 çıkışlı bir oyun, yani oldukça eski. buna rağmen dönemin teknolojik şartlarına göre oldukça sinematik grafik ve atmosfer ile çıkış yaptığında çok ses getirmişti. keza hikaye kurgusu ve örgüsü de sinema filmlerini aratmayacak cinstendi. oynanış mekanikleri, neredeyse hatasız denecek düzeyde oyunun kendi iç dinamiği olması, karakter analiz ve işleyişleri vs.. her açıdan çok başarılıydı. her karakterin kendi hayat hikayesi vardı ve senaryoya çok iyi yedirilmişti. 1930'larda geçmesi sebebiyle dönemin otomobilleri, kıyafetleri ve insan ilişkileri de çok iyi yansıtılıyordu.

fallout

nefis bir yapay zeka, inanılmaz kaliteli diyaloglar, sürükleyici bir hikaye, atomicpunk evrende karakterin yapacağı seçimlerdeki özgürlük gibi sebeplerle, turn based role-playing'in tanımını tekrardan yazan efsane fallout'u saymadan olmazdı.

baldur's gate 2

crpg'nin zirve noktası.

dark souls

souls like gibi bir terim çıkarmışlarsa, demek ki orada bir durup düşünmek lazım. çıkış yılı 2011.

halo

konsolda shooter oyun oynama olayı bu oyunla popüler oldu diye biliyorum.

pubg

battle royale türünü dünya çapında yaygınlaştırması sebebiyle devrimsel bir oyundur.

ara ekleme: battle royale modu ilk defa arma 2 üzerinde fanbase şeklinde modlanarak başladı. arma 3'ün çıkışıyla birlikte battleroyale modlanmaya devam etti hatta o dönem online çok büyük ilgi görmeye başladı fakat arma3 ün oynanış zorluğu herkese hitap etmediği için, brendan koreli bir firmayla anlaşarak kendi takma ismini verdiği oyun olan playerunknown's battlegrounds'u çıkardı.

max payne

zamanı yavaşlatma hadisesiyle ünlü bullet time'dan ötürü, max payne bu açıdan öncüdür.