Oyuna ve Diziye Hakim Birinden: The Last of Us 7. Bölüm İncelemesi

Ünlü oyunun HBO tarafından yapılan dizi uyarlamasında 7. bölüm de geride kaldı. İşte detaylı bir incelemesi.
Oyuna ve Diziye Hakim Birinden: The Last of Us 7. Bölüm İncelemesi

the last of us'ın yeni bölümü, oyunun ek paketi olan left behind'ı konu alıyor. benim için en az oyun kadar güzel olan bir ek bölümdür left behind.

Uyarı: Spoiler içerir.

bu sefer sahneleri minik detaylar dışında oyun ve dizi olarak ayırmayacağım, önce bütün olarak diziyi, sonrasında ise bütün olarak oyunda aynı bölümde yaşananları sıralayacağım. daha anlaşılabilir olması adına, hikayede ana hikaye/left behind şeklinde dağınık anlatıldığından dolayı.

dizi

bölüm ellie'nin yaralanmış joel'u götürdüğü bir evde joel'un "beni bırak sen git" kıvamındaki mini kavgası ile başlıyor. ardından ellie üst kata çıkıyor ve bir anda eski anılarını hatırlıyor.

eğitimde olan ellie'ye başka bir öğrenci tarafından zorbalık yapılması sonucu çıkan kavgada söylenen cümlelerde üstüne basıla basıla anlatıldığı üzere, ellie'nin artık onunla birlikte olmayan bir arkadaşı vardır. okulun yetkililerinden biri ile kavga sonrası yaptığı konuşma sonrasında ellie odasına döner. can sıkıntısından çizgi roman sayfalarını karıştırır. odanın diğer tarafındaki boş yatağı görürüz, sonra kendisi de bakar uzun uzun. ardından uykuya dalar.

ama o da ne? bir anda odanın penceresi açılır ve içeri gizemli bir figür girer. fakat son 5 dakikada defalarca kez "ellie'nin bir arkadaşı varmış, ama artık yok" mesajları arasında arkadaşının gölgesi neye benzediği anlatılmadığı için pek tabii riley'i gölgesinden tanıyamayız. gizemli figür eliyle ellie'nin ağzını kapattıktan sonra ellie tarafından yere serilir ve ellie'nin "ya, sen miydin ya? öyle şaka mı olur?" tepkisi ile pencereden giren kişinin riley olduğu anlaşılır.

Riley

tekrardan bir araya gelmiş olan ikili, riley'nin sürprizini görmek için karantina bölgesindeki binaların çatılarında minik bir yolculuğa çıkarlar. yolculukları sırasında daha önce orada olmayan, fakat o akşam orada ölü halde yatan bir adamı ve viskisini ve viskisinin yanındaki poşet dolusu hapları bulurlar. adam yer yarılıp içine girince, adamın viskisini alıp de alıp içine hap karıştırılmış olup olmayacağını bile umursamadan içe içe yollarına devam ederler.

dünyanın ne denli büyük bir felaket yaşadığını gözler önüne seren boş alışveriş merkezine girerler. left behind hem oyunda hem dizide alışveriş merkezinde geçen bir oyun olduğu için, avm oyundaki ile neredeyse birebir aynı olacak şekilde yapılmış.

ellie ve riley, avm içindeki eğlenceli yerlerde vakit geçirir. önce ellie'nin deyimiyle "elektrikli merdiven" hakkında bir bölüm izleriz, ardından viski içe içe atlı karıncaya binerler, fotoğraf kabinine girip fotoğraf çektirirler. oyun salonuna gidip mortal kombat oynalar. saf ve iyi niyetli bir akşamı kabusa çevirecek olan enfektenin uyanışını görürüz. ardından riley ellie'ye şaka kitabının ikinci cildinden espriler yapar. ellie riley'nin defalarca kez "ben ateş böceklerine katıldım" demesine rağmen göstermediği tepkiyi riley'e verilen bombaları görünce gösterir ve kavga edip avm'yi terk etmeye karar verir.

riley, ellie giderken ona "bugün benim son günüm" der fakat ellie veda edip yoluna devam eder. pişman olup geri döndüğünde ise duyduğu çığlıklara koşar ve çığlıkların bir oyuncaktan geldiğini fark eder. oyuncağın hemen yanındaki riley "son sürpriz buydu" dedikten sonra, kostüm dükkanından birer maske takan ikili. dans etmeye başlar ve git gide duygusallaşan ellie maskesini çıkartıp "gitme" diyerek riley'i öper. riley gitmemeye karar verdikten sonra birkaç sahne önce gördüğümüz enfekte ikilinin mutlu anını böler ve çıkan arbedede ikisini de ısırır.

ana hikayeden bir sahne daha görürüz, ellie joel'un yarasını iyileştirmek için çekmece karıştırır. tekrardan left behind'a dönüldüğünde ise ısırılmalarının ardından elindeki sopa ile her yeri parçaladığını görürüz ellie'nin. sakinleşip riley'nin yanına oturduğunda seçeneklerini gözden geçirirler ve intihar etmek yerine "sonuna kadar" birlikte olmayı tercih ederler. tekrardan ana hikayeye döneriz ve ellie bulduğu iğne ve iplik ile joel'un yarasına dikiş atmaya başlarken ek paketin de sonunda çalan left behind çalar ve bölüm biter.

şimdi... ek olarak "oyun" şeklinde yorumlamanın imkansız olduğu bir bölüm olduğunu söyleyebilirim. çünkü dizideki "left behind" bölümünü hiçbir mantık çerçevesine oturtamıyorum.


nedenlerini sıralayıp, incelemeyi bitireceğim efenim

left behind, oyunda joel'u avm'nin içindeki bir yoğurt dükkanında yaralı şekilde bırakıp yarasını dikmek adına tıbbi malzeme aranılan bir dlc. ellie, avm içinde dükkanları aradıkça eski anıları aklına gelir ve riley ile yaşadıklarını görürüz. günümüz - geçmiş - günümüz - geçmiş şeklinde sıralama ile devam ederdi ellie avm'yi gördükçe. ellie için sevdiği bir kişiyi daha avm'de kaybetmemek demektir left behind. avm'ye kişi girip, tek kişi çıkmamaktır left behind. arkada kalmamaktır left behind.

1. dümdüz bir kasabanın, dümdüz bir evinde joel'un yarasını iyileştirmek adına çekmece karıştırırken neden "avm" anıları aklına geliyor ellie'nin? sevdiği insanları kaybetmesi koskoca avm ile ilgili her anısını "detaylı" bir şekilde hatırlamasına mı neden oluyor?

2. arkadaşım bu ek paketin en güzel ayrıntıları nerede?

"brick, fucking, master" nerede?


kostüm dükkanında denedikleri kostümler, oyuncak topa sorduğu sorular nerede? diyalog yazmaya üşendiğiniz için yazmadığınız, viskiyi "aslında" buldukları sahne nerede?

oyun salonuna gittiklerinde sağlam makine kalmaması sonucu hayal kırıklığına uğrayan ellie'nin moralini düzeltmek için ona hayali bir şekilde oyun oynatan riley nerede?

ilgili sahne


genel olarak yetersiz ve vasat bir bölümdü. "left behind" için bölüm yapıp en sonunda gustavo santaolalla - left behind çalması dışında beğendiğim tek şey ellie ve riley arasındaki iletişime sadık kalmalarıydı diyebilirim.

gustavo santaolalla - left behind