Oyunculukla Şans Eseri Tanışıp Büyük Bir Başarı Yakalayan Japon Aktör: Toshiro Mifune

Toshiro Mifune, şans eseri tanıştığı oyunculukla birlikte yaklaşık 170 kadar farklı yapımda rol almış büyük bir isim.
Oyunculukla Şans Eseri Tanışıp Büyük Bir Başarı Yakalayan Japon Aktör: Toshiro Mifune


toshiro mifune savaş sonrası tokyo'da iş ararken, bir film şirketinin kamera asistanı aradığını öğrenir. iş için başvurduğunda fazla umudu yoktur. 1 ay sonra stüdyoya çağırılır. seçici jürinin bulunduğu odaya girdiğinde, kendisinden gülmesini isterler. 'gülmek mi? bu da ne? ben iş için gelmiştim' der. başvurusu bir karışıklık sonucu aktör başvurularının arasına karışmış ve mifune birdenbire kendini aktör seçmelerinde bulmuştur. kendine has tersliğiyle 'gülümseyemem' diye cevap verir jüriye. sinirlenmeye başlamıştır. bu insanların vaktini boşa harcadığını ve salak yerine konduğunu düşünür. jüri de onun bu ukala ve inatçı tavırlarına karşı daha fazla dayanamaz ve kovar. ama içlerinden yaşlıca bir adam diğer jürileri, onu tekrar geri çağırmaları konusunda ikna eder. mifune'nin bu sert tavırları bu yaşlı tilkiyi etkilemiştir. daha sonra mifune'den sarhoş rolü yapmasını isterler. tam bu sırada içeriye şapkalı, genç ve uzun bir adam girer ve mifune'yi izlemeye koyulur. mifune'yse, iyice aptal yerine konduğunu düşünmektedir bu esnada. aktör falan olmak istememektedir. o, gerçek bir iş için stüdyodadır. fakat sarhoşluk, bildiği bir şeydir. denemeye karar verir. odanın içinde sarhoş gibi dönerken, hala aptal yerine konduğunu düşünmektedir. biraz sonra, bağırmaya ve bir sarhoş gibi kekeleyerek konuşmaya başlar, sonra kendini sandalyeye bırakır ve jüriye tehditkar bir bakış atar. jüri ekibi, kısa bir münazara'dan sonra kendisine müjdeyi verir. işe alınmıştır.


diğer jürileri ikna edip onu tekrar odaya çağırtan yaşlı tilki kajiro yamamoto'dur. sarhoş rolünü oynarken içeriye giren o şapkalı genç adam da akira kurosawa'nın ta kendisidir.o esnada yandaki sette çalışmaktadır. ve küstah genç adam rolü için yapılan oyuncu seçimi konusunda fikirleri alınmak için odaya çağırılmıştır. mifune'yi görünce onun rol yeteneğinden etkilenir ve sinema tarihinin en yararlı birlikteliklerinden biri de böylece doğmuş olur.

mifune'nin japon sinemasına aktör olarak etkisini japon animelerinde de görmek mümkündür. en alakasız olanlarında bile. mesela ilk aklıma gelen slam dunk'un esas oğlanı hanamichi sakuragi'dir. hanamichi'nin çoğu hareketinde bir kikuchiyoluk sezilebilir. mifune, kurosawa dışındaki yönetmenlerle de samurai rebellion, miyamoto musashithe life of oharu ve muhomatsu no issho gibi başarılı çalışmalara imza atmıştır.

toho stüdyosundaki seçmeler için yapılan görüşmeden bir fotoğraf karesi: 


Hollywood'u Kurallarına Göre Oynamayı Reddeden Efsane Oyuncu: Marlon Brando