Oyunseverlerin Haber Bülteni: Xbox Dünyasında Meydana Gelen Son Gelişmeler

Xbox evreninde neler olup bitti, kısaca öğreniyoruz.
Oyunseverlerin Haber Bülteni: Xbox Dünyasında Meydana Gelen Son Gelişmeler
iStock

2022'nin sonlarına gelirken xbox dünyasında meydana gelen gelişmeleri siz değerli oyunseverler ile paylaşmak istiyorum.

1- playstation ceosu jim ryan, xbox game pass'i kendilerine rakip olarak görmediklerini, abone sayılarının kendileri için önemsiz olduğunu açıklamış. işin ilginç yanı aynı jim ryan, diğer oyun geliştiricileri ile xbox game pass'e oyunlarını getirmemesi noktasında özel anlaşmalar da imzalamıştı. üstüne activision blizzard satın alımını engellemek için call of duty serisinin xbox game pass'e gelmesinin rekabeti bitireceğini anlatıyordu. yalnız insan şu açıklamayı yapmaya utanır bence. xbox game pass'in kopyasını kendi sistemine entegre ediyorsun sonra rakibim değilsin diyorsun. bu tamamıyla hypocrisy yani ikiyüzlülük. umarım bundan ftc'ye de bahsetmiştir.

2- hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde ftc, microsoft'a karşı dava açmıştı. bu dava ile birlikte de içerikle alakalı bir çok bilgi ortaya çıktı. ftc, microsoft - activision blizzard birleşmesinin sadece playstation ve xbox pazarını ilgilendirdiğini belirtmiş, bunun da yüksek performanslı konsol pazarını oluşturduğunu açıklamış.

3- microsoft başkanı brad smith'in ftc'ye verdiği cevaplardan ise sony'nin pazar payının yüzde 70'ine, xbox'ın ise 30una sahip olduğu anlaşılıyor. aynı zamanda playstation tarafının 286 özel oyunu varken xbox tarafının ise 59 özel oyuna sahip olduğu belirtilmiş. burada tekel olan kim acaba diye düşünüyor insan. açtığı davaların yüzde 80'ini kaybeden ftc'nin kaybedeceği bir diğer dava daha geliyor gibi.

4- microsoft'un cma'ya verdiği yanıtlar bilinen fakat resmileştirilmeyen ilginç bilgiyi de göz önüne seriyor. sony'nin final fantasy 7 remake, final fantasy 16, silent hill 2, bloodborne gibi 3. taraf yayıncılar tarafından geliştirilen oyunların xbox tarafına ömür boyu çıkmaması için xbox exclusion yani xbox hariç tutma anlaşmaları imzaladığı ve bu yönde geliştiricileri fonladığı ortaya çıktı.

5- microsoft gelecekteki tek oyunculu 3 ayrı bethesda projesinin xbox ve pc platformlarına özel olacağını açıklamış. sony tarafının bu agresif tavırları bitmediği sürece böyle devam edeceği çok açık artık.

6- birleşik krallık rekabet düzenleyicisi cma'ya gerçek oyuncular ve halk tarafından gönderilen 2100 epostanın yüzde 75'inin activision blizzard alımına olumlu yaklaştığı açıklandı. düşünsenize 1200 liraya çıkacak olan diablo iv çıktığı gün xbox game pass'e geliyor. bunu istemeyenin oyuncu düşmanı olduğu çok açık.

7- reuters'e göre microsoft'un alışveriş listesindeki bir sonraki hedefi netflix imiş. netflix satın alımının temel amacının amazon bulut sistemini kullanan netflix'i kendi bulut sistemine dahil ederek amazon'a darbe vurmak olduğu düşünülüyor. düşünülen fiyat 190 milyar dolar. bu ihtimal çok da uzak değil. microsoft ve netflix arasında uzun süreli tanıtım anlaşması imzalanmıştı. aynı zamanda microsoft başkanı brad smith, netflix'in yönetim kurulunda. xbox game pass ultimate aboneliğine netflix de eklense güzel olmaz mı :)

8- hideo kojima, xbox konsolları ve pc için özel olarak geliştirdiği yeni oyununun üzerinde 5-6 yıldır düşündüğünü, projesini bir çok kişiye anlattığını fakat onlar tarafından delilik olarak tanımlandığını belirtmiş. sonunda vizyonunu microsoft'un anladığını, bundan da çok mutlu olduğunu, teknoloji cephesi başta olmak üzere bir çok alanda birlikte çalıştıklarını da eklemiş.

9- xbox game pass'e 2022 yılında eklenen pc ve xbox oyunlarının toplam değerinin 135.000 tl olduğu ortaya çıktı. 345 liraya 1 yıllık xbox game pass aboneliği alabildiğimizi düşünürsek harika bir fiyat performans eşiği diyebiliriz.

10- çıkan son söylentilere göre 2023 yılının ilk çeyreğinde xbox tarafı bir etkinlik gerçekleştirecek. bu etkinlikte the evil within ve ghostwire tokyo'nun yapımcısı tango gameworks'un pentiment tarzı bir proje duyuracağı söyleniyor.

11-ocak ayına kadar xbox game pass için hiç bir oyun duyurulmayacakmış. 2023'ün xbox game pass için tüm yıllardan daha mükemmel geçeceği söyleniyor.

12- redfall'un tahmini çıkış tarihinin 6 hafta daha ertelendiği konuşuluyor.

13- far cry 3 başta olmak üzere ubisoft'un bir çok far cry projesinin patronu olan dan hay'in, activision blizzard'ın yeni hayatta kalma oyununun başına geçtiği açıklandı.

14- crysis remastered oyunlarının pc tarafında ea play'e eklendiği açıklandı. yeni yılda konsol tarafında görme olasılığımız çok yüksek.

15- rick and morty'nin yaratıcısının başında olduğu high on life, xbox game pass tarafında 2022 yılının en iyi çıkış yapan oyunu olmuş. oyun basını tarafından yerden yere vurulan high on life oyuncular tarafından aşırı şekilde beğenilmiş durumda.

2022 yılında xbox dünyasında meydana gelen bütün gelişmeleri bu başlık altında periyodik olarak elimden geldiğince sizlerle paylaşmaya çalıştım. gösterdiğiniz yoğun ilgi, ilettiğiniz güzel dilekler için tekrardan teşekkür etmek istiyorum sizlere. 2023 umarım hepiniz için güzelliklerle ve huzurla dolu bir yıl olarak geçer. sağlıcakla kalın.