Pakistan ile İş Yapan Birinden: Afgan Göçünün Pakistan Halkındaki Yansımaları

Taliban'ın Afganistan'ı ele geçirmesi sonrasında yaşanan göç dalgası, komşuları Pakistan'ı nasıl etkiledi? Pakistan ile teması olan birinden dinliyoruz.
Pakistan ile İş Yapan Birinden: Afgan Göçünün Pakistan Halkındaki Yansımaları
iStock

işim gereği pakistan'a hem mal satıyorum hem de mal alıyorum

paki arkadaşlara durumu sordum? cevapları enteresan. öncelikle konuştuğum kişilerin pakilerin daha eğitimli ve dünyaya açık kısmı olduğunu belirteyim, belki daha alt sınıflar için durum farklı olabilir...

- konuştuklarımın tamamında genel bir endişe hakim. kiminde az, kiminde çok. afganlar, pakiler için bile çok radikal kalıyor ki pakilerin genelinin hayatın her alanında islamın kurallarına çok yakın bir duruş sergilediğini biraz muhatap olan herkes anlar.


- çin'in etkisinin görünenden daha çok olduğunu anladım. özellikle son 20 yıldır çin devleti ve firmaları pakistan'a ciddi yatırım yapıyormuş. neredeyse var olan tüm sanayi çin'in know-how'u ve parasıyla kurulmuş. görünürde amerika ile ters düşmemeye çalışıyormuş yönetim ama çin parası olmadan artık pakistan asla yaşayamaz diyor çoğu. o nedenle genelinde çin'e karşı bir hoşgörü var. "afganistan'da da aynısı olacak" diyorlar. çin elindeki müthiş üretim fazlası ve nakti kendine pazar yaratmak için kullanacak. böylece iran'la birlikte hem pakistan hem afganistan çin'in uydusu haline gelecek. iran'ı özellikle yazdım, çünkü bana göre batı bloğu iran'ı dışlamakla büyük hata yapıyor, öyle bir potansiyeli rusya ve çin'in kucağına itiyor. ayrıca değerlendirmek lazım.


- 2-3 tanesinden "pakistan'daki evi satıp dubai'ye, türkiye'ye yerleşeceğim" gibi cümleler duydum. hatta biri bana avcılar'da ev sordu, sülalesinden bir kaç aile istanbul/avcılar'da yaşıyormuş. 1-2 hafta ciddi ilgilendi, sonra vazgeçti. "bir 6 ay bekleyeceğim" dedi.

Pakistan'dan bir kare.

- afganların bizde yarattığı benzer bir iş problemi onlarda da varmış. inşaat, garsonluk gibi bütün alt sınıf işlerini afganlara yaptırıyorlarmış, o sebeple fakirler arasında da ufak ufak homurdanma başlamış. mültecilik her yerde çile işte.


bana gelen genel bilgiler böyle. türkiye'nin bile bile böyle bir kumarı oynamasını hala aklım almıyor. açıkçası ülkenin geleceği hakkında çok endişeliyim. inşallah olabilecek en az hasarla atlatırız bu süreci.