Pandemi Sırasında Üretilen 2021 Model Otomobiller Sıkıntılı Olabilir mi?

Pandemi döneminde üretilen otomobillerde, hammadde sıkıntısı yaşadığı için standart malzemeler yerine muadil malzemeler kullanılmış olabilir mi? İnceleyelim.
Pandemi Sırasında Üretilen 2021 Model Otomobiller Sıkıntılı Olabilir mi?
iStock

"2021 model araçlar malzeme sıkıntısı nedeniyle alınmamalı" şeklindeki endişe, mantıklı bir önerme olmakla beraber altının doldurulması gerekiyor. dolduralım:

we predict usa başkan vekilinin "covid-19 to affect vehicle quality; increase warranty costs for automakers" adlı yazısının aşağıdaki kısmına bakalım:

"2013-2020 model yılları ile yapılan çalışmada 23 markanın 328 araç lansmanı incelenmiş ve 1000 araç başına düşen garanti kapsamında onarım sayısının ortalama 388’e ulaştığı görülmüştür. çalışmada incelenen en iyi markada 1000 araç başına düşen garanti kapsamında onarım sayısı dahi 104’e ulaşmış. en kötü markada ise 748 sayısına ulaşılmış. garanti harcamalarında bazı firmalarda %11 bazılarında ise %44, ortalama %25 artış olmuş. yapılan çalışmaya göre 2020 sonunda ve 2021 başında üretilen araçlarda 1000 araç başına 240 ila 388 servis kaydı artış bekleniyor."


devam edelim

otomotiv analistleri topluluğu'nun (society of automotive analysts) nisan 2020'de yaptığı 7. yıllık otomotiv geri çağırma zirvesi'nde konuşan dave prager (drishti technologies - montaj hattı geliştirmeleri için yapay zeka destekli video analiz teknolojisi sağlayan bir firma) üretimin 100 yıllık bir birikimle ve minimum alandan maksimum fayda sağlamak üzere tasarlandığını ve covid-19 tedbirleri nedeni ile sosyal mesafeyi ayarlamak adına minimum alan, maksimum fayda imkanının ortadan kalkacağını, üretimi, üretim tesislerinin her bir aşamasını etkileyeceğini ve bunun kalite krizine sebep olacağını belirtmiştir.

ayrıca araçların arızalarının tespitinin kısa vadede azalacağını belirtmiş bunun sebebini de pandemi tedbirleri nedeni ile araç sahiplerinin araçları ile daha az vakit geçirecek olmalarına bağlamıştır. yani aracınızdaki üretim hatasını fark etmediğiniz için kalite problemleri azalmış gibi gözükecek ancak işin aslı öyle olmayacak.

tam da bu nedenle bir çok araç üreticisi araçları için sundukları garanti süresini covid-19 nedeni ile uzatmıştır: volkswagen, skoda, fiat - chrysler, nissan, porsche vb.

ekleme: şurada business insider yazısı mevcut. abonelik olmadığı için ulaşamadım yazıya ona da bakabilir imkanı olan. deloitte'in covid-19'un tedarik zincirine etkileri üzerine hazırladığı rapora da şuradan ulaşabilirsiniz.

ezcümle: 2021 model diye genellemek yerine "pandemi sürecinde üretilen araçlar alınmamalı" dersek daha doğru olur.