Papa, Neden Bugün Hz. İsa'dan Bile Daha Dokunulamaz Bir Şahsiyet?

Bugünlerde medyada yer alan "Papa tutuklandı" haberlerinin ne derece doğru-yanlış olabileceğini bu örnek üzerinden net şekilde anlayabilirsiniz.
Papa, Neden Bugün Hz. İsa'dan Bile Daha Dokunulamaz Bir Şahsiyet?
Güncel Papa: Papa Francis

papa'nın isa mesih'den çok daha nüfuzlu ve dokunulmaz olması ufkunuzu açabilir

dün (11.01.2021) çıkan asparagas baskın ve tutuklama haberi için "papa pedofili olabilir, katil olabilir ancak tutuklanamaz" dememe şaşırıp mesaj atanlar oldu ekşi sözlük'ten. 

hz. isa'nın yaşadığı dönemi kapsayan 1-33 yılında dünya nüfusunun 150 ila 330 milyon olduğu düşünülmektedir. 30-33 yılında isa çarmıha gerildiğinde inanan sayısı bilinmese de 350 yılında (ölümünden 320 yıl sonra) inananların sayısı 350 milyon olarak tahmin edilmektedir. 320 yılı öncesinde bu sayının sadece 1000'lerle ifade edildiğini tahmin edebilirsiniz.

bugün katolik kilisesi'nin başında olan papa ise (2018 verilerine göre) 1.3 milyar vaftiz edilmiş katoliğin dini lideridir. 2011 yılındaki çalışmaya göre tüm hristiyanların %50'si katoliktir. bu oranı baz alarak hesapladığımızda doğrudan katolik kilisesi'ne bağlı olmasa da papa'ya en azından hristiyanlık nedeni ile bağlı ya da arkasında duracak 1.3 milyar insan daha var diyebiliriz.

toplamda 2.6 milyar insan için dini bir temsilci olarak görülen papa, isa mesih'den çok daha nüfuzludur.

tekrar etmek gerekirse (bir dini lider için bunu demek hoş olmasa da onlar da insan ve insan için her şey mümkün) papa, katil olabilir, pedofili olabilir, herhangi bir suç işlemiş olabilir ancak tutuklanamaz, dokunulmazdır.

(katildir ya da pedofilidir demiyorum tabii, varsayım üzerine konuşuyoruz.)

kaynak: 1 - 2 - 3 - 4 - 5