Pasta ve Kek Yaparken Kullanılan Tatlandırıcıların Sağlık Açısından Tehlikeli Olması

Pastalarınızda, kek veya kurabiyelerinizde kullandığınız tatlandırıcıların sağlığınız açısından tehlike arz edebileceğini biliyor muydunuz?
Pasta ve Kek Yaparken Kullanılan Tatlandırıcıların Sağlık Açısından Tehlikeli Olması

pastalarınızda, kek veya kurabiyelerinizde kullandığınız tatlandırıcıların sağlığınız açısından tehlike arz edebileceğini biliyor muydunuz?

bakınız eğer monosakkarit türünden olan, örneğin pekmez çeşitleri, bal gibi gıdaları tatlılarımızı tatlandırmak için kullandığımızda, akrilamid ve hidroksimetilfurfural gibi sağlığımız için büyük tehditler ortaya çıkarabilecek maddelerin salınımı artar.

çünkü monosakkarit yapıdaki şekerler disakkarit şekerlere göre sıcağa karşı daha hassastır ve daha çabuk yanarlar. bu yanma ile birlikte akrilamid ortaya çıkar. akrilamid ise karbonhidratça zengin gıdaların yüksek sıcaklıklarda ısıtılması sonucu oluşur ve muhtemel kanserojen maddelerden birisidir.

disakkarit yapıdaki şekerlere örnek verecek olursak; pancar ve şeker kamışından üretilen toz şekerler, esmer şeker, hindistan cevizi şekeri gibi şekerlerdir.

şöyle ki: yiyeceklerinizi 170 ve üstü derecede, 30 dakika üzeri pişireceksek disakkarit şekerleri yani toz, esmer veya hindistan cevizi şekerini tercih etmeliyiz. ancak meyveleri püre haline getirseniz bile monosakkarit şekerleri yüksek ısıda pişirmemeliyiz.

yukarıda bahsettiğim gibi monosakkaritler yani pekmez, bal, meyve gibi besinler yüksek ısıya maruz kaldığında kanserojene dönüşebilir. bu açıdan yüksek ısı kullanacaksak disakkaritler bir nebze daha sağlıklıdır.

şahsen ben kek yaparken tatlandırıcı olarak pekmez yerine esmer şeker tercih ederim. zira kek minimum 180 derecede pişiyor ve pekmez bu ısıya maruz bırakılmamalıdır.

aslında şekerin her türlüsünü hayatımızda ne kadar az kullanırsak sağlığımız için çok daha iyi bir yol izlemiş oluruz. ancak kullanacaksak da şekeri doğru yöntemlerle kullanmamız ve sevdiklerimizin sağlığını düşünerek bilinçli hareket etmemiz gerektiğini düşünüyorum.

bence bu, çok önemli bir bilgi. burada dursun ve bundan sonra dikkatli olunuz.

kaynak: about disaccharideabout monosaccharide