Pastaneden Alınan Poğaçalar Neden Genelde Mide Yanmasına Sebep Olur?

Poğaça, açma vs. neden genelde mide yakar? Sebebini bir fırıncıdan dinliyoruz.
Pastaneden Alınan Poğaçalar Neden Genelde Mide Yanmasına Sebep Olur?

bu konuda birçok farklı yorum var. ben de bir fırıncı olarak bu konuya bir açıklık getirmek istiyorum.

öncelikle ovaleks, pasta keklerine hacim vermek ve raf ömrünü uzatmak için kullanılır. bir katkı maddesidir.

sizin herhangi bir pastaneden aldığınız poğaçanın içerisinde kötünün iyisi olarak tabir edilen alba yağı kullanılmaktadır. bunun sebebi kesinlikle maliyettir. tereyağına gelen zamdan sonra pastanelerden tereyağlı poğaça/açma vs. beklemeniz pek normal karşılanmaz, ama olur da denk gelirseniz -istanbul'da birkaç artisan fırın bunu yapıyor- kesenin ağzını açmanız gerekir. bir poğaçaya 4-5 tl vermekle bu mide yanmasından kurtulabilirsiniz.


pastane poğaçalarının mide yakmasının asıl nedeni mayadır. endüstriyel mayalı ürünlerden kaçınırsanız -ister reflünüz, ister gastritiniz olsun- size hiçbir şey olmaz. ekşi mayalı ürünleri tercih edin, bu işi gerçekten iyi yapan yerlerden poğaça almaya çalışın. ekşi mayalı poğaçalarda diğer poğaçalara göre daha az kabarma olur, dokusu daha kıyır kıyırdır. mümkünse peynirli poğaçalardan kaçının, bu poğaçanın içerisindeki peynirler gerçekten kalitesiz oluyor. en iyi pastaneler bile kötü peynir kullanıyorlar. patatesli veya sade poğaçadan yürüyün.

özetlemek gerekirse; tereyağlı ve ekşi mayalı poğaça/açma vs. tüketirseniz mideniz gayet sıkıntısız bir gün geçirir. bulamıyorum diyorsanız gidip kendiniz ekşi maya tutun, onunla poğaça yapın, ne diyim.